Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś policjanci z Żor zwracają szczególną uwagę na rowerzystów. Nie wszyscy pamiętają o bezpieczeństwie

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Policja Żory
W piątek 26 sierpnia, policjanci z Żor prowadzą kolejne wzmożone działania terenowe. Tym razem pod ich lupą są rowerzyści oraz przemieszczający się na innych rodzajach jednośladów. Celem tych działań jest w szczególności zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo cyklistów.

Wciąż dochodzi do wielu wypadków z udziałem rowerzystów. Dzieje się tak zarówno z powodu nieuwagi cyklistów, jak i braku zrozumienia niektórych kierujących, w stosunku do niechronionych uczestników ruchu. Dlatego też, przez cały piątek, policjanci z Żor prowadzą działania "Bezpieczny cyklista".

- Bezpieczne użytkowanie jednośladów to z pewnością ważny elementy wakacyjnych wypraw. Aby zapewnić bezpieczeństwo, żorscy mundurowi zaplanowali wzmożone działania ukierunkowane na rowerzystów oraz przemieszczających się na innych urządzeniach służących do przemieszczania się - informuje asp. Marcin Leśniak, rzecznik prasowy żorskiej policji.

O czym powinni pamiętać poruszający się hulajnogą?

Warto przypomnieć, że poruszający się hulajnogą elektryczną, w wieku od 10 do 18 roku życia, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Osoby, które ukończyły 18 lat, nie potrzebują dodatkowych uprawnień. Ważne także, że dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. Konieczne jest jednak zachowanie jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustępowanie pierwszeństwa pieszemu.
Zabronione jest z kolei:

  • kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenie hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • czepianie się pojazdów,
  • jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
  • ciągnięcie za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Cykliści powinni z kolei, jeszcze przed wyruszeniem w drogę sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu. Warto zadbać także o swoje bezpieczeństwo, używając kask ochronny oraz elementy odblaskowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto