Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia, woda i zabawa - to wszystko można ciekawie połączyć! Warto przyjechać do Jastrzębia-Zdroju

Redakcja
Nietypową ścieżkę edukacyjną zaproponował najmłodszym Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. Nazywa się „Rzeka wiedzy”, a pomysł na jej uruchomienie okazał się strzałem w dziesiątkę. Jeśli ktoś ma ochotę na super wycieczkę, warto zobaczyć jastrzębską atrakcję. Zachęcamy!

Niewiele przedsiębiorstw wodociągowych w naszym regionie ma w swojej ofercie tak niezwykłe pomysły na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży, jak Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. Jednym z nich jest „Rzeka wiedzy”, czyli ścieżka przypominająca bieg rzeki, z rwącą wodą, drewnianym kołem wodnym zasilanym oczyszczonymi ściekami i wieloma atrakcjami dla dzieci.

- Wiele lat temu zwiedzałem przedsiębiorstwo wodociągowe w Kopenhadze i wówczas postanowiłem sobie, że kiedyś osiągniemy ich poziom, jeśli chodzi o jakość wody czy inwestycje. To się udało, bo mamy bardzo dobrą wodę, a także wysokie parametry jakości oczyszczania ścieków - mówi Tadeusz Pilarski, prezes Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. - Dodatkowo zaproponowaliśmy mieszkańcom ścieżkę edukacyjną na europejskim poziomie. Warto pamiętać, że edukacja i ochrona środowiska - oprócz dostarczania wody, odbioru i oczyszczania ścieków - to działania także wpisane w misję przedsiębiorstwa wodociągów - dodaje.

Ścieżkę ekologiczną, która znajduje się na terenie „Zakładu Ochrony Wód” Ruptawa można zwiedzać od czerwca ubiegłego roku. Stworzono tam 14 stanowisk, które dotyczą nie tylko gospodarki wodno-ściekowej, ale także zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii. Wszystkie stanowiska są tak przygotowane, żeby były jak najbardziej atrakcyjne dla najmłodszych. Przykładowo. Zwiedzający wchodzą do wnętrza ogromnej ryby, w której głowie zamontowano... stanowisko z mikroskopem. W nim zaś można podpatrywać mikroorganizmy wchodzące w skład osadu czynnego.

W czasie zwiedzania dodatkowo można oglądać bajki i filmy, zagrać w gry, quizy, wejść na taras, z którego widać oczko wodne, przejść przez mostek. - Codziennie przyjeżdżają do nas wycieczki, a uczestnicy są zachwyceni naszą ścieżką. To dla nas ogromna satysfakcja, gdy otrzymujemy kartki z podziękowaniem od odwiedzających - mówi Izabela Wieczorek z Centrum Edukacji Ekologicznej. - Nie spodziewaliśmy się, że ścieżka będzie się cieszyć tak dużym zainteresowaniem. Z drugiej strony jednak, tylko taka liczba zwiedzających, pozwala na utrzymanie efektu ekologicznego związanego z przyznaniem nam dotacji na tę inwestycję - tłumaczy.

Co ciekawe, wszystkie działania prowadzone przez założone w 2009 roku Centrum Edukacji Ekologicznej okazały się strzałem w dziesiątkę. Oprócz ścieżki, CEE zaprasza na wykłady, prelekcje, zwiedzanie oczyszczalni, a nawet spotkania z pszczelarzami. Okazuje się, że na terenie małej oczyszczalni, swoje pasieki mają pszczelarze, którzy chętnie opowiadają dzieciom o życiu pszczół.

Ostatnio Centrum zostało dodatkowo doposażone w nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe, w tym m.in. tablicę multimedialną, dotykowy telewizor, mikroskop z kamerą, zestawy do analiz wody czy model obiegu wody.
Wyposażenie ścieżki edukacyjnej oraz doposażenie Centrum Edukacji Ekologicznej było możliwe dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którą JZWiK S.A. otrzymał w ramach realizacji zadania „Edukacja dla ekoRozwoju”.

To warto wiedzieć:

Zwiedzanie ścieżki ekologicznej jest bezpłatne. Atrakcje są przygotowane nie tylko dla dzieci z przedszkoli czy szkół, ale całych rodzin.
Co ciekawe, kompleksowe zwiedzanie dla grup zorganizowanych może być połączone np. z prelekcją pszczelarską, wycieczka trwa wtedy kilka godzin. Najlepiej jest zadzwonić do Centrum Edukacji Ekologicznej pod numer telefonu 32 47 12 853 wew. 108 i umówić się na konkretny termin.
Jeśli ktoś z mieszkańców chce zwiedzić ścieżkę indywidualnie, to trzeba wówczas zebrać się w grupę minimum 10-osobową i też umówić na dogodny termin. Warto zobaczyć takie nietypowe rozwiązania, nie tylko z okazji obchodzonego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, którego hasłem tegorocznych obchodów było „W kierunku natury”.

Konkurs dla dzieci pt. „Technologie przyszłości dla… ścieków”

JZWiK S.A. już po raz dziewiąty organizuje konkurs z okazji Światowego Dnia Wody.
W tym roku temat przewodni to: woda i ścieki, a uczniowie mają za zadanie stworzyć plakat związany z tegorocznymi obchodami Dnia Wody.
Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Wszystkie informacje na temat konkursu, regulamin oraz kartę zgłoszeniową znajdziemy na stronie internetowej

www.jzwik.pl

. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto