Ewa Swoboda może poszczycić się oficjalnym rekordem Polski! Dobre starty innych z "Czwórki" w 2015r.

Katarzyna Śleziona
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda Eurosport
Ewa Swoboda, fenomenalna sprinterka z UKS Żory, może już poszczycić się oficjalnym rekordem Polski. W czwartek, 29 stycznia wystartowała w mitingu w Düsseldorfie, gdzie rywalizowała z seniorkami. Linię mety w biegu na 60 m przekroczyła z czasem 7,31 s. To oznaczało tylko jedno: nowy rekord Polski juniorek i juniorek młodszych. Wynik ten został oficjalnie uznany! Trzeba przyznać, że starty zawodników UKS Czwórka Żory są bardzo udane. Jak spisywali się pozostali lekkoatleci? Foto: arc.

Na mityngu w Düsseldorfie Ewa była lepsza o jedną setną sekundy w biegu na 60 m na wcześniejszym mityngu w Brzeszczach – zawodach rozegranych w połowie stycznia br. Wówczas jej „życiówka” nie została „ratyfikowana jako rekordy kraju, bo hala w Brzeszczach nie ma świadectwa PZLA (zawody w Brzeszczach nie były zgłoszone do kalendarza PZLA” - głosił komunikat strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W przedostatnim tygodniu stycznia br. nasza niespełna 18-letnia biegaczka przywiozła też złoty medal z Halowych Mistrzostw Śląska w Lekkiej Atletyce - odbywały się w Brzeszczach i Spale. Pozycje medalowe wywalczyli razem z Ewą również jej koledzy z UKS Czwórka Żory: Martyna Ziebura i Paweł Dzida . Pierwszy dzień mistrzostw na hali w Brzeszczach należał wówczas do naszej Ewy. Zawodniczka UKS Czwórka Żory zdeklasowała rywali, uzyskując w biegu na 60 m wynik 7,33 s.

Warto dodać, że drugiego dnia mistrzostw – odbyły się w hali Centralnego
Ośrodka Sportu w Spale. 14-letnia Martyna Ziebura wywalczyła złoty medal w biegu na 300 m. Martyna podąża w ślady starszej koleżanki, Ewy Swobody. Wśród młodziczek w Polsce znajduje się w czele tabeli: jej rekord w biegu na 60 m wynosi 8,00 s i na 300 m – 42,22 s.

Kolejny medal mistrzostw zdobył Grzegorz Biernat. Wywalczył srebro w biegu na 300 m. Dosłownie o włos przegrał z innym juniorem z Raciborza, ale mimo to nasz zawodnik ustanowił swoją „życiówkę” - jego czas to 55,41 s.

Biegi na 600 m też okazały się domeną naszych zawodników. Srebrny medal mistrzostw zdobył junior Mateusz Gałuszka, a brązowe medale: senior Patryk Brząkalik i juniorka Julia Han na 600 m.
Brązowy kruszec wywalczył też Marek Kos, ale w biegu na 200 m.

Na mistrzostwach swoje „życiówki” ustanowili inni lekkoatleci z UKS Czwórka Żory: Marta Gawełek w biegu na 300 m, Marta Łyp, Paulina Wilczek i Marta Kałmuk w biegu na 600 m młodziczek oraz Kamil Poloczek w biegu na 200 m seniorów.

Jakie starty czekają naszą Ewę i jej kolegów z UKS Czwórka Żory?
- W lutym najważniejsze starty dla juniorów i seniorów to Halowe Mistrzostwa Polski, które będą odbywać się w Toruniu, od 13 do 15 lutego dla juniorów, od 21 do 22 lutego dla seniorów. Oczywiście duże nadzieje związane są z Ewą - mówi Iwona Krupa, trenerka UKS Czwórka Żory, pod wodzą której błyszczy talent wielu młodych zawodników.

Na jakie zawody wybiera się Ewa Swoboda jeszcze w tym roku? - Jeżeli chodzi o starty międzynarodowe Ewy, to najważniejsze będą Mistrzostwa Europy Juniorów, które odbędą się od 16 do 19 lipca w Eskilstunie w Szwecji. Do 30 czerwca można uzyskiwać minima na te mistrzostwa - dla Ewy to 11,85 s w biegu na 100 m i 24,20 s na 200 m - dodaje Iwona Krupa.