Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Garnizon Żory: Wystawa afrykańska ma znaleźć się w budynku dawnego garnizonu. Dobrze? FOTO

Katarzyna Śleziona
Żory mają jeden z największych w Polsce zbiorów eksponatów z Afryki, ale... nie ma dla nich miejsca. Wszystkie mają trafić do dawnych pomieszczeń garnizonu Wojska Polskiego...

Nasze muzeum ma jedną z największych w Polsce kolekcję eksponatów afrykańskich - ok. 2 tysiące. Problem tkwi jednak w tym, że nie ma miejsca, aby mieszkańcy mogli je w większości zobaczyć. W tym roku ma to się zmienić. Eksponaty z Czarnego Lądu, jak np. ozdobne garnki, egzotyczne maski, czy deska do transportu zmarłego, mają być pokazywane w pomieszczeniach dawnego garnizonu Wojska Polskiego przy obecnej ul. Męczenników Oświęcimskich 28a, za budynkiem Banku Spółdzielczego. Do 1939 r. w kompleksie tym stacjonowali żołnierze 23 pułku artylerii lekkiej. Od początku zeszłego roku część kompleksu przejęło Muzeum Miejskie. Na wykup garnizonu od Banku Spółdzielczego i jego remont władze Żor muszą jednak wydać 890 tys. zł.

Polub nas na Facebooku

Nikt nie chce Afryki
- Eksponaty afrykańskie nie pasują do dawnych pomieszczeń garnizonu. To inna stylistyka - mówi Adam Grawęcki, mieszkaniec osiedla Korfantego. Tymczasem żorscy muzealnicy tłumaczą, że nie mają innego wyjścia. - Na tyłach Miejskiego Ośrodka Kultury w małym budynku przechowujemy dziś afrykańskie eksponaty. Jednak trwa tu budowa sceny plenerowej. Do końca tego roku musimy opuścić budynek, bo zostanie zburzony. Dlatego po remoncie w dawnym garnizonie chcemy pokazywać ekspozycję afrykańską - mówi nam Tomasz Górecki, pracownik muzeum. Marzeniem muzealników jest to, aby w przyszłości całkowicie przejąć cały garnizon i go rozbudować. To będzie możliwe najwcześniej w 2014 r.

Dyskoteka na region
Eksponatów afrykańskich nie da się schować do budynku dawnej dyskoteki System na osiedlu Pawlikowskiego, w którym muzealnicy urzędują od maja zeszłego roku. - W tym budynku chcemy pokazywać historię kultury regionu, na Afrykę nie ma miejsca. Poza tym znajdują się tu też biura naszych pracowników. Swoje pomieszczenie na archiwum wynajmuje tu również magistrat - dodaje Tomasz Górecki.
Czarny Ląd bez MOK-u

Czy wystawa afrykańska nie może być pokazywana nadal na II piętrze Domu Kultury, jak to jest od ponad dekady? - Drugie piętro wynajmuje nam MOK, ale przez rozbudowę obiektu każde pomieszczenie zostało lub zostanie inaczej zagospodarowane. My stamtąd także musimy się wynieść - dodaje Górecki.

Yatenga tak, kopiec nie
W muzeum w kształcie kopca, jakie będzie gotowe w czerwcu tego roku w Śródmieściu, będą pokazywane eksponaty związane z historią i kulturą. Na Afrykę miejsca nie będzie.

- Dlatego w latach 2014-2020 będziemy walczyć o fundusze unijne na budowę Muzeum Yatenga, zbudowanego z trawy, gliny i słomy, gdzie eksponaty afrykańskie będą miały się najlepiej - mówią w muzeum. KAKA

FOTO: Katarzyna Śleziona i ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach - foto z majówki muzealnej z 2012 r. i wizualizacje tego, jak po remoncie ma wyglądać budynek dawnego garnizonu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto