Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gekony, węże, pająki... Zobaczcie egzotyczne pupile mieszkańców Żor

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Egzotyczne pupile mieszkańców Żor
Egzotyczne pupile mieszkańców Żor Zdjęcia Internautów
Nie tylko z psami i kotami mieszkańcy Żor dzielą swoje mieszkania. Spotkać u nich można stworzonka występujące naturalnie w egzotycznych rejonach świata: pająki, kameleony, gekony czy węże. Zobaczcie sami w galerii zdjęć.

Jakiś czas temu na naszym fanpejdżu Żory Nasze Miasto poprosiliśmy internautów o zdjęcia ich egzotycznych pupili w mieszkaniach. Efekt? Wspaniały. Węże, gekony, pająki czy kameleony. Mieszkańcy Żor kochają gatunki żyjące naturalnie w innych, czasem egzotycznych rejonach świata.

Z Iraku, Turkmenistanu do Żor

Pewien mieszkaniec pochwalił się gekonem lamparcim. Cechuje się ruchomymi powiekami – jako jedyny z tego gatunku śpi z zamkniętymi oczami. Odżywia się głównie owadami i drobnymi kręgowcami. Gekony te są doskonale przystosowane do długotrwałego niejedzenia pokarmu. Gromadzą one zapasy tłuszczu i wody w ogonie. Dobrze odżywiony osobnik potrafi wytrzymać bez jedzenia nawet kilka miesiąc.

Zamieszkują pustynne i półpustynne górskie tereny Azji Mniejszej i Środkowej (od Turcji poprzez Iran, Irak, Afganistan, Pakistan, Turkmenistan, aż po północno-zachodnie prowincje Indii). Spotkać je można na wysokościach do 2100 m n.p.m.

Popularna wśród żorzan jest agama brodata. Naturalnie zamieszkuje suche i ciepłe sawanny i stepy pokryte trawą. Też żywi się owadami i częściami roślin. Agamy komunikują się ze sobą kiwaniem głowami, machaniem przednimi łapami i przysiadaniem na przednich łapach. W razie konieczności potrafią biec na tylnych nogach.

Popularnością cieszy się też chomik dżungarski. W naturze, tak jak pozostałe gatunki chomików, każdego dnia przemierzają nawet kilka kilometrów. Warto zadbać o to, by klatka dla chomika była wyposażona w kołowrotek. Ten z kolei w zimę zmienia kolor futra na biały.

Węże i pająki

Przeglądając niektóre zdjęcia pewnie u części występują ciarki na plecach. Chodzi przede wszystkim o węże i pająki. Mieszkańcy Żor opiekują się chociażby pytonami tygrysimi. Mają silne i masywne ciała, czasem o obwodzie większym niż udo dorosłego mężczyzny. Żywi się m.in. myszami.

W terrariach mieszkańcy Żor trzymają też ptaszniki wielobarwne. Na wolności występuje w lasach deszczowych Martyniki. Ciekawość wzbudzić może też glonojad ancistrus. To gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje górskie i nizinne strumienie oraz dopływy górnej Amazonki na terenie Peru.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto