Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gigantyczny projekt związany z budową kanalizacji w Żorach. Na jakim jest etapie?

KAKA
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. realizuje gigantyczny projekt pn. „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach". Jego celem nadrzędnym jest osiągnięcie norm jakościowych w zakresie dostawy wody pitnej, oczyszczania ścieków i poprawy stanu środowiska zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie około 106 km kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, około 11 km kanalizacji sanitarnej tłocznej, 21 przepompowni ścieków, około 45 km kanalizacji deszczowej, 17 separatorów, 8 zbiorników retencyjnych, około 60 km sieci wodociągowej i 1 pompowni wody, a także budowę Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowę i przebudowę Oczyszczalni Ścieków. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2013 roku. Do nowobudowanej kanalizacji sanitarnej planuje się podłączenie około 13116 mieszkańców Żor.
- Pierwsze przymiarki do Projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" rozpoczęły się już w 2003 roku, ale z I transzy środków Funduszu Spójności nie otrzymaliśmy wsparcia na jego realizację. Projekt znalazł się na liście rezerwowej – mówi Michał Pieczonka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o.
W fazie przygotowania Projektu w latach 2006-2009 wybudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w drogach wojewódzkich: Wodzisławskiej, Rybnickiej i Pszczyńskiej oraz części dzielnicy Kleszczów. Łącznie w ramach już zrealizowanych Kontraktów wykonano m.in.: 16,9 km kanalizacji sanitarnej, 15,1 km kanalizacji deszczowej oraz 16,1 km sieci wodociągowej.
W 2009 roku została podpisana Umowa o dofinansowanie Projektu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznająca pomoc finansową ze środków Unii Europejskiej na realizację żorskiej inwestycji. Dofinansowanie dla Projektu zostało potwierdzone Decyzją Komisji Europejskiej wydaną w 2010 roku Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia oszacowano 278 962 079 PLN, z czego 148 364 644 PLN stanowiło dofinansowane z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. W latach 2009-2011 odbyły się przetargi na roboty budowlane realizowane w ramach projektu. Po weryfikacji kosztów szacunkowych w stosunku do kwot, na jakie zamknęły się przetargi, pojawiły się oszczędności. – To te oszczędności chcielibyśmy przeznaczyć na poszerzenie zakresu rzeczowego Projektu. Chcemy rozszerzyć realizowane Kontrakty i wybudować około 12 kilometrów sieci w ulicach, które nie zostały uwzględnione do realizacji w Projekcie. Obecnie w ulicach tych obserwuje się znaczną intensyfikację zabudowy jednorodzinnej i zachodzi konieczność rozbudowy infrastruktury komunalnej. Wartość dodatkowego zakresu rzeczowego może wynieść około 16 milionów złotych – dodaje Michał Pieczonka.
W ramach projektu „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej” zakończono kolejny Kontrakt. Wkrótce zacznie działać Stacja Uzdatniania Wody, w ramach budowy której pozyskana została woda pitna z przejętego przez PWiK Żory Sp. z o.o. ujęcia wód podziemnych na osiedlu Gwarków, które należało do dawnej KWK Żory. Ujęcie na osiedlu Gwarków posiada zatwierdzone zasoby eksploatacyjne oszacowane na około 2400 metrów sześciennych na dobę. W oparciu o zatwierdzone zasoby eksploatacyjne oraz prognozy co do zapotrzebowania na wodę z ujęcia, założono, że SUW będzie posiadała wydajność dobową około 2000 metrów sześciennych. – dodaje Prezes.
W ramach Projektu, z uwagi na dodatkową ilość ścieków odprowadzoną z terenów obecnie nieskanalizowanych, planowane jest także zwiększenie przepustowości oczyszczalni do 11622 metrów sześciennych na dobę (70000 RLM) z pełnym usuwaniem związków biogennych (rozbudowa części biologicznej) oraz unowocześnienie procesu przeróbki osadów (stabilizacji).
Przebudowa oczyszczalni polega na uruchomieniu czwartego reaktora biologicznego i zmianie części osadowej na układ fermentacji mezofilnej z zamkniętymi komorami fermentacyjnymi wraz z urządzeniami do ujęcia i wykorzystania biogazu.
Zaawansowanie prac na oczyszczalni ścieków przekroczyło 35 procent. Obecnie przy sprzyjającej pogodzie realizowane są prace budowlane. Zimą nowe obiekty zostaną wyposażone w urządzenia, tak aby wiosną mógł odbyć się rozruch. Koszt budowy oczyszczalni ścieków wynosi prawie 16 mln zł.- dodaje Michał Pieczonka.
.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto