Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwo rolne z z Osin nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

Katarzyna Śleziona
Dzień państwa Cimałów z Osin kręci się wokół pracy na gospodarstwie już od godziny 6 rano
Dzień państwa Cimałów z Osin kręci się wokół pracy na gospodarstwie już od godziny 6 rano fot. Katarzyna Śleziona.
Państwo Iwona i Eryk Cimałowie z Osin zajęli fenomenalne, trzecie miejsce w regionalnym etapie VIII Ogólnopolskiego Konkursu na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2010 roku". Od 2003 roku jest on organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Nieruchomości Rolnych oraz Państwową Inspekcją Pracy.

- Spełniliśmy wiele restrykcyjnych kryteriów. Komisja uznała, że nasze budynki gospodarcze są w dobrym stanie, między innymi schody i drabiny. Stwierdziła też, że maszyny i urządzenia rolnicze mają odpowiednie zabezpieczenia, a na naszym podwórzu i przy stanowiskach pracy panuje porządek - mówi Iwona Cimała.

Rolnicy z Osin zostali docenieni za "popularyzację zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym". W ramach konkursu wszystkie nominowane gospodarstwa (w całej Polsce było ich 1101) były wizytowane przez specjalne komisje. Gospodarstwo państwa Cimałów się spodobało, bo jest bardzo nowoczesne, estetycznie i wzorowo prowadzone pod względem bezpieczeństwa.

Gospodarstwo Cimałów liczy obecnie 300 hektarów użytków rolnych na terenie Żor, Pawłowic i Czerwionki-Leszczyn. Obecnie rolnicy mają 650 świń. Uprawiają też kukurydzę, rzepak, pszenicę oraz pszenżyto i jęczmień. - Każdy dzień zaczynamy o 5 rano. Potem o 6 przychodzą pracownicy. To wtedy ustalamy plan dnia w zależności od pogody - mówi Iwona Cimała, która zajmuje się sprawami papierkowymi w biurze, a pan Eryk - jej mąż - organizacją pracy.

- Mąż potrafi tak sprawnie zorganizować pracę, że wszystko jest robione w miarę szybko i dobrze. Sam z chęcią wsiada na ciągnik i robi opryski. Poza tym uwielbia chodzić po polu i sprawdzać, jak wszystko rośnie. Każdej roślince potrafi poświęcić sporo uwagi. Gospodarstwo to jego konik - chwali pani Iwona.

Eryk Cimała prowadzi gospodarstwo od 31 lat. Zajął się nim w wieku 16 lat, po śmierci ojca. Natomiast od prawie 8 lat gospodarstwem zajmuje się razem z żoną Iwoną. Pani Iwona ma 33 lata, a pan Eryk 47. Mają dwie córeczki Dominikę i Oliwię, które chodzą do pierwszej i drugiej klasy.

Jak wypadły rolnikom zbiory w tym roku? Zbiory kukurydzy zaczęli w pierwszej połowie października. Ze względu na wilgotność, trzeba było je przesunąć. Wilgotność sięgała powyżej 40 procent. W tym roku udało się im zebrać 6-8 ton kukurydzy. - Zbiory są dobre, choć bywało lepiej. W poprzednim roku mieliśmy nawet 15 ton kukurydzy z hektara - wspomina Eryk Cimała. Zbiory rzepaku, pszenicy i jęczmienia też wypadły im średnio.

Rolnicy z Osin najlepiej pamiętają 2007 rok. - To był prawdziwy rok obfitości. Wtedy zarówno zbiory, jak i ceny były fantastyczne. Choć nie cieszyliśmy się, bo wiedzieliśmy, że przyjdzie boom, a potem będzie gorzej. Cena pszenicy wynosiła wówczas 850 złotych za tonę. Potem spadła do 400 złotych. W żniwa w kolejnym roku sprzedawaliśmy już pszenicę nawet za 380 złotych - mówi żona pana Eryka.

Państwo Cimałowie są więc jedną z wyróżniających się rodzin rolniczych w Żorach. Tylko w tym roku zdobyli wiele cennych nagród. Wiosną tego roku otrzymali Srebrną Odznakę Zasłużony dla Łowiectwa w województwie śląskim. Wyróżnienie jest nagrodą m.in. za to, że państwo Cimałowie od wielu lat dostarczają kołom łowieckim odpady z czyszczenia zbóż i rzepaku.

Potem przyszło wyróżnienie dla pana Eryka, jako Hodowcy Roku 2009. Konkurs był organizowany przez Polski Koncern Mięsny Duda. Nagroda trafiła do grona 50 hodowców z ponad 1000 z całej Polski. Następnie było wyróżnienie w wojewódzkim finale ogólnokrajowego konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2010 roku", czy Srebrna Odznaka Zasłużony dla Rolnictwa, która jest przyznawana przez Ministra Rolnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto