Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Działamy: Jest skażenie gleby i być może wód gruntowych!

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Mieszkańcy obawiają się, że niebezpieczne chemikalia skaziły glebę i wody gruntowe
Mieszkańcy obawiają się, że niebezpieczne chemikalia skaziły glebę i wody gruntowe A. Paulus, L. Chawełka
Grupa Działamy z Żor zabrała głos w sprawie rozpoczętej wywózki niebezpiecznych chemikaliów z ulicy Sosnowej w Żorach. - Poważniejszym problem jest skażenie gleby i być może wód gruntowych na terenach należących do ZO Eurobau w Żorach - napisał w piśmie do redakcji Dariusz Kos, przedstawiciel Grupy Działamy.

W środę (5 czerwca) informowaliśmy o rozpoczętej wywózce niebezpiecznych chemikaliów nielegalnie składowanych na naczepach od dłuższego czasu na posesji przy ulicy Sosnowej w Żorach. Chodzi o około 700 pojemników wypełnionych cieczami. Część z nich przeciekała, przedostając się do gleby.

CZYTAJ WIĘCEJ. Wywożą niebezpieczne chemikalia z ulicy Sosnowej w Żorach

Głos w sprawie zabrała Grupa Działamy. Stowarzyszenie posiada pełnomocnictwo mieszkańców gmin Żory i Suszec (sąsiadów nielegalnego składowiska). Podkreśla, że problem odpadów jest większy i głębszy (dosłownie).

- Na razie wywieziono 4 tony z ok. 500 ton toksycznych substancji (ok. 700 tys. litrów). Wywożenie trwało tylko jeden dzień - 31 maja 2019 roku. Poważniejszym problemem jest skażenie gleby i być może wód gruntowych na terenach należących do ZO Eurobau w Żorach. W marcu 2019 roku WIOŚ Katowice przeprowadził badania gleby. Wynik: skażenie ziemi silnie trującymi związkami chemicznymi

- czytamy w piśmie Dariusza Kosa, z Grupy Działamy.

Co wykryli inspektorzy WIOŚ na posesji przy ulicy Sosnowej w Żorach? Wyniki przeprowadzonych badań gleby wykazały przekroczenia dopuszczalnych zawartości w glebie: Antracenu, Chryzenu, Benzo(a)antracenu, Benzo(a)pirenu, Benzo(b)fluorantenu, Benzo(k)fluorantenu, Indeno(l,2,3-c,d)pirenu, Etylobenzenu, Ksylenów (o+m+p), Styrenu, Sumy węglowodorów C6-C12 Sumy węglowodorów C12-C35.

Na stronie jawneżory.tv czytamy, że "większość powyższych substancji to bardzo groźne dla zdrowia i życia ludzi Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (WWA). Wdychanie ich lub zażywanie np. poprzez skażoną wodę powoduje groźne objawy. Do krótkoterminowych objawów zaliczyć można podrażnienie oczu, nudności, wymioty oraz biegunkę. Istnieją również objawy długoterminowe: zaćmy, uszkodzenie nerek, wątroby oraz żółtaczka. W dłuższym czasie WWA powodują choroby nowotworowe: płuc i narządów wewnętrznych.

Etylobenzen to także bardzo niebezpieczna substancja. Zatrucie nią powoduje nieodwracalne uszkodzenia nerek i wątroby. Z kolei ksylen działa toksycznie na człowieka: substancja szkodliwa, drażniąca, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Styreny z kolei działają przede wszystkim depresyjnie na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy. W organizmie człowieka działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy oraz drażniąco na błony śluzowe. Zatrucie nim prowadzić do marskości wątroby. Opary styrenu w małych stężeniach mogą wywołać łzawienie oczu i metaliczny smak w ustach, ból i zaczerwienienie spojówek, a w większych – kaszel, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, bóle głowy, zmęczenie, nerwowość, a także porażenie górnych dróg oddechowych i zaburzenia widzenia. Styren został sklasyfikowany przez Międzynarodowa Agencje Do Walki z Rakiem, jako substancja potencjalnie rakotwórcza (klasa rakotwórczości B2)".

Dlatego członkowie Grupy Działamy uważają, że samo wywiezienie niebezpiecznych substancji nie załatwia problemu. Problemem jest rekultywacja terenów, bowiem według nich stanowią zagrożenie dla sąsiadów-mieszkańców Żor i Suszca, dla ujęć wody pitnej - studni. Dodajmy, że w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianej posesji są dwa stawy hodowlane, w których hoduje się ryby.

- Nie należy też czekać na wywiezienie odpadów, by rozpocząć rekultywację terenu. W kwestii rekultywacji terenu władze miasta i spółki milczą. Sprawa nielegalnego składowania odpadów na terenach spółki ZO Eurobau ma swój początek w 2015 roku, co stwierdza w swym piśmie WIOŚ Katowice. Według władz miasta Żory, spółka wywiozła odpady. Jednak 30 maja 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przeprowadziła odwierty na terenach spółki i stwierdzono zakopane pod ziemią toksyczne odpady. Zatem kolejne badania WIOŚ Katowice i biegłego sądowego na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach prawdopodobnie stwierdzą kolejne poważne skażenie ziemi w Kleszczowie (Żory) przy granicy z Rudziczką (sołectwo w Suszcu)

- dodaje Dariusz Kos.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE. Wywożą niebezpieczne chemikalia z ulicy Sosnowej w Żorach

Mieszkańcy Żor i Suszca za pośrednictwem Grupy Działamy podkreślają, że w tej sprawie nie ufają władzom Żor i spółki ZO Eurobau. Domagają się nie tylko szybkiego wywiezienia odpadów, ale także rekultywacji skażonego terenu.

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

Tutaj można zapoznać się z wynikami badań WIOŚ: WIOŚ 1, WIOŚ 2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa Działamy: Jest skażenie gleby i być może wód gruntowych! - Żory Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto