18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Żory: Dawniej gospoda z zajazdem dla wozów konnych i...

Katarzyna Śleziona
Lata 50. XX wieku - początki działalności Domu Kultury w Żorach. Trudno uwierzyć, że kilkanaście lat wcześniej działała tu  m.in. gospoda
Lata 50. XX wieku - początki działalności Domu Kultury w Żorach. Trudno uwierzyć, że kilkanaście lat wcześniej działała tu m.in. gospoda ARC. / FOTO SZCZEPAŃSKI
W okresie I wojny światowej przy ul. Dolne Przedmieście, w miejscu dzisiejszego Domu Kultury, znajdowała się gospoda z zajazdem dla wozów konnych. Inaczej wyglądała też pobliska ul. Pszczyńska. Historia Żory - czytaj dalej.

Historia Żory

Dawniej gospoda z zajazdem dla wozów konnych przy dzisiejszej ul. Dolne Przedmieście, a także parterowe budyneczki przy dzisiejszej ul. Pszczyńskiej. Jak zmieniało się nasze miasto?

W pierwszym dwudziestoleciu XX w. przy ul. Dolne Przedmieście działała gospoda i zajazd dla wozów konnych, a przy ul. Pszczyńskiej znajdowały się parterowe budyneczki.

Miasto sprzed wieku

Dziś nie wyobrażamy sobie krajobrazu Żor bez Ronda z Bramą Krakowską na Dolnym Przedmieściu i budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Tymczasem w okresie I wojny światowej nie było ani jednego, ani drugiego. Co ciekawe, w miejscu MOK-u znajdowała się... gospoda z zajazdem dla wozów konnych i stajniami na zapleczu oraz sala widowiskowa na I piętrze. Budynek wyróżniał się w okolicy. Z kolei w podziemiach domu mieścił się skład lodu na potrzeby miejscowych rzeźników i restauratorów. Budynek należał do restauratora Dawida Brauera.

Zobacz inne HISTORYCZNE zdjęcia z Żor!

Naprzeciw budynku, też przy Dolnym Przedmieściu znajdował się sklep rzeźniczy - był to parterowy dom rodziny Figullów. Za nim mieścił się dom Schymallów. Na parterze działał sklep rzeźniczy, a na zapleczu masarnia. Tymczasem w okresie międzywojennym znajdowało się tu kino Casino. W wyniku działań wojennych w marcu 1945 r zostało spalone. Jego odbudowa trwała w latach 50. XX wieku. Powstał Dom Kultury. Dziś to nadal siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury, który obecnie jest rozbudowywany.

W okresie I wojny światowej inaczej wyglądał też rejon skrzyżowania ul. Dolne Przedmieście z ul. Pszczyńską. U zbiegu ul. Plessestrasse (ul. Pszczyńska) i ul. Bahnofstrasse (dziś ul. Dworcowa) znajdowały się parterowe budynki Boderów. W jednym z nich mieścił się sklep i gospoda. Dalej znajdował się piętrowy budynek Nowaków, w którym działała restauracja i sklep kolonialny. Co ciekawe, parterowa zabudowa została rozebrana w latach 70. XX wieku, a piętrową kamienicę wyburzono w końcu lat 90. Dzisiaj mamy tu rondo i parking.
(K. Śleziona - Na podstawie Żory światłem malowane)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia Żory: Dawniej gospoda z zajazdem dla wozów konnych i... - Żory Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto