18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Żory: Kalendarium wydarzeń historycznych

Katarzyna Śleziona
Historia Żory: Kalendarium wydarzeń historycznych
Historia Żory: Kalendarium wydarzeń historycznych ARC.
Historia Żory: Kalendarium historycznych wydarzeń. Sprawdź, co ciekawego wydarzyło się w latach od 1961 do 1972 roku, odnotowanych w Kronice Urzędu Miasta Żory dokumentującej wydarzenia z lat 1945-1990.

Historia Żory: Kalendarium wydarzeń historycznych

21.02.1961
Prezydium MRN otwarło rachunek w NBP na środki pochodzące z dobrowolnych świadczeń społecznych żorskich zakładów pracy i Śląskiej Gry Liczbowej "Karolinka", z przeznaczeniem na modernizację
oświetlenia ulicznego w mieście oraz prace zabezpieczające Ratusz.

3.06.1961
Nauczyciel Józef Krysztafkiewicz interweniuje w sprawie zabezpieczenia krzyża pokutnego, który leży na polu wł. Drehner przy ul. Rybnickiej 5 (za parkiem miejskim), a stanowi cenny zabytek. Krzyż ten zabezpieczono i w późniejszym czasie staraniem powstałego w 1967 r. Towarzystwa Miłośników Regionu Żorskiego (później TMMŻ) umieszczono na starym cmentarzu obok kościoła farnego przy obecnej ul. Ks. Klimka, gdzie stoi do dziś jako zabytek z okresu średniowiecza pod nazwą "krzyż niewiadomego pochodzenia".

5.08.1961
Prezydium MRN podjęło uchwałę nr 14/31/61 w sprawie wprowadzenia na okres przejściowy nowych
norm zaludnienia na lata 1961-1965 - od 1 sierpnia na 5 - 7 m kw. powierzchni mieszkalnej na 1 osobę.

18.08.1961
Na wniosek Prezydium, Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o ograniczeniu wieku i czasu przebywania poza domem: chłopcom do lat 18 i dziewczynom do lat 16 - w porze zimowej do godz. 20, latem do 22. To odpowiedź na wzrastającą przestępczość nieletnich.

24.06.1965
Na I posiedzeniu w nowej kadencji Prezydium ustaliło priorytety zadań w oparciu o postulaty i wnioski przedwyborcze: nadbudowa o jedno piętro budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki, kontynuacja budowy Stacji Pogotowia Ratunkowego, rozbudowa Szpitala Miejskiego, rozbiórka stodół przy ul. Stodolnej i Folwareckiej, zagospodarowanie kąpieliska "Śmieszek", budowa dróg, chodników i zieleni, budowa nowego targowiska, budowa szaletów miejskich, budowa dworca autobusowego i budowa przejścia nad torami na ul. Dworcowej.

1.07.1965
Przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej powstał Zakład Pogrzebowy, który dysponował karawanem konnym i warsztatem do przygotowywania trumien.

28.12.1965
Uchwałą MRN nadano ulicy równoległej do ul. Rybnickiej (za parkiem) nazwę ul. W. Janasa.

28.01.1972
Na sesji Miejskiej Rady Narodowej omawiano działalność służby zdrowia w 1971 r. Okazuje się, że na terenie działają: Szpital Miejski, Przychodnia Rejonowa, Stacja Pogotowia Ratunkowego, Kolejowa Służba Zdrowia przy ZWUS i Apteka Miejska przy ul. Kościuszki.

(za: Kronika UM 1945-1990)

Polub nas na Facebooku

Czytaj więcej na temat przeszłości naszego miasta. Zobacz ARCHIWALNE zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto