Górny Śląsk nie musi kojarzyć się z przemysłem i betonozą. To również lasy, stawy, rechot żab, a wieczorem charakterystyczny dźwięk cykad. Zapraszamy do Rownia, na północno- zachodnie pogranicze Żor i Rybnika, gdzie znajdziecie te widoki i odgłosy. Teren ów nazywany jest Adlerowcem, od nazwiska kupca i przemysłowca, który miał tu hutę.
Adlerowiec: dzikie ptactwo, żabie gody i piękny las
Jest Górny Śląsk przemysłowy i jest Górny Śląsk zielony. Przepiękne lasy i stawy łańcuchowe ciągną się od Raciborza po Kobiór. Jeden z najciekawszych ekosystemów na tym obszarze znajdziemy w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, który powstał na mocy rozporządzenia wojewody katowickiego z dnia 23 listopada 1993 roku. Równie interesujące pod względem przyrodniczym oraz historycznym miejsca znajdziemy w otulinie parku.
Zobacz zdjęcia - **
kliknij TUTAJ!**
Ostatnio reporter Dziennika Zachodniego odwiedził z obiektywem aparatu fotograficznego okolicę Adlerowca w Żorach-Rowniu. To urokliwy główny staw o nazwie Adlerowiec oraz sąsiadujące z nim mniejsze zbiorniki. Żyją tu dzikie kaczki, łabędzie oraz inne gatunki wodnego ptactwa. Warto zatrzymać się na chwilę i posłuchać też rechotu żab, a wieczorem dodatkowo charakterystycznego „śpiewu” cykad. Z otaczającego stawy lasu dochodzi stukot dzięcioła, a także śpiew wielu gatunków ptaków. To idealne miejsce na rodzinny spacer czy przejażdżkę na rowerze.
Skąd wzięła się nazwa Adlerowiec?
Nazwa Adlerowiec pochodzi od nazwiska żydowskiego kupca i przedsiębiorcy Maurycego Moritza Adlera. Jak pisze Jan Delowicz w książce "Gmina Wyznania Mojżeszowego w Żorach 1511–1940”, był on współwłaścicielem znaczącej Huty Pawła przy ulicy Rybnickiej. Jego własnością była także huta Nanni w Rowniu przy granicy z Gotartowicami (dziś dzielnica Rybnika). Miejsce to było bogate w rudę darniową, którą wydobywano z doliny rzeki Rudy oraz jej dopływów.
- Huta Adlera działała na pewno w 1845 roku. Od 1861 roku była już nieczynna – wskazuje jan Delowicz z Muzeum Miejskiego w Żorach, autor wielu bezcennych publikacji z historii Żor i regionu.
Po działalności Maurycego Moritza Adlera pozostała nazwa stawu, w pobliżu którego onegdaj z rudy darniowej wytapiano żelazo. Dzisiaj nie znajdziemy już tam śladów XIX-wiecznej huty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ