Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda życie w obozie uchodźców w Iraku i Syrii? "Pani zrobiła sklepik dla kobiet". Zobacz zdjęcia i nagrania

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Jak wygląda życie w obozie uchodźców w Iraku i Syrii? "Pani zrobiła sklepik dla kobiet". Zobacz zdjęcia i nagrania
Jak wygląda życie w obozie uchodźców w Iraku i Syrii? "Pani zrobiła sklepik dla kobiet". Zobacz zdjęcia i nagrania Banaszak/PMM
20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji udało nam się zajrzeć do tymczasowych domów osób, które żyją na co dzień w obozach w Iraku i Syrii. Pomocą uchodźcom poszkodowanym przez światowe konflikty zajmuje się Polska Misja Medyczna, która dostarczyła nam fotografie i nagrania z codziennego życia w obozie uchodźców.

Jak wynika z danych PMM, co 100. osoba na świecie jest uchodźcą. Temat kontrowersyjny, szczególnie od 2015, od kiedy Europa zaczęła mierzyć się z problemami na Morzu Śródziemnym. Jak podaje polskie stowarzyszenie, aż 86% uchodźców znajduje się w krajach rozwijających się, nie szukając schronienia w Europie, z nadzieją na powrót do swojej ojczyzny.

- To najliczniejsza grupa w historii, z której co szósta osoba pochodzi z Syrii i została zmuszona do ucieczki w trakcie trwającej 10 lat wojny. Obecnie przebywają przede wszystkim w krajach sąsiadujących, Turcji, Jordanii, Libanie, część z nich znalazła schronienie w państwach europejskich. Pomagamy im na miejscu, minimalizując izolację i wykluczenie, tak, by po zakończeniu tego etapu mogli powrócić do codziennego życia sprzed wojny – mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Lekarze współpracujący z polską organizacją zapewniają opiekę medyczną dzieciom i kobietom, zapewniając szczególną opiekę osobom, które utraciły kończyny w wyniku toczących się walk. Dzięki międzynarodowej współpracy z syryjską Humanitarian Message Organisation, polska pomoc dociera do mieszkańców obozu dla uchodźców w Idlib, jednej z najdotkliwiej zniszczonych prowincji Syrii - podkreśla Zadroga.

Wieczne oczekiwanie

Część z osób nie opuściła obozu od samego początku wojny w Syrii 10 lat temu, przez co stworzyli na miejscu struktury przypominające miasta, zorganizowali szkoły i punkty usługowe.

Na zdjęciach fotoreporterów, wolontariuszy, uczestników misji możemy zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w obozach dla uchodźców w Iraku i Syrii:

Fragment życia rodzin zmuszonych do ucieczki ze swoich domostw, możemy także poznać dzięki nagraniom dyrektorki programu pomocy humanitarnej, Małgorzaty Olasińskiej-Chart, która zarejestrowała tymczasowy dom i jego wnętrze oraz przychodnię w obozie Baharka w Iraku.

Wolontariuszka pokazuje nam tymczasową kuchnię, salon, a nawet mini-sklepik dla kobiet, jaki powstał w jednym z domów.

- Pan domu jest majsterkowiczem, więc możemy tutaj zobaczyć naprawdę zadbaną kuchnię. W salonie mieszkańcy piją herbatę i grają w gry, a za ściana mieści się sklepik z artykułami dla kobiet - znajdziemy tu bieliznę w rozmaitych rozmiarach, kosmetyki - słyszymy na filmie.

Na nagraniach wideo, dyrektor programu pomocy humanitarnej pokazuje jeden z domów i klinikę w obozie w Baharka w Iraku

Możemy też zobaczyć, jak wygląda przychodnia w obozie dla uchodźców w Baharka w Iraku. Na miejscu dyżurują pediatrzy, a także stomatolodzy polskiej misji.

Jak podkreślają pracownicy misji, większość czasu uchodźcy spędzają na... oczekiwaniu. Czekają na dostęp do wody, do żywności, na decyzję dotyczącą ich przyszłości i kraju, w którym przyjdzie im żyć. - Z każdym dniem oczekiwania maleją szanse na wykształcenie dzieci i zapewnienie lepszego życia niż to, które je spotkało. Aż 48% uchodźców w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji - podkreślają pracownicy misji i dodają: W ciągu ostatniej dekady liczba uchodźców wzrosła dwukrotnie. Pomagając im w najbardziej bolesnym momencie, dajemy szansę na bezpieczną przyszłość i rozwój, który dla nas stanowi codzienność.

O Polskiej Misji Medycznej. Jak można ją wspierać?

Polska Misja Medyczna jest polską organizacją humanitarną niosącą pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata. Stowarzyszenie istnieje od 1999 roku, zostało założone przez grupę polskich lekarzy i pielęgniarek i pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów. Działania PMM opierają się na pracy wolontariuszy: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy, rehabilitantów, a także psychologów i analityków medycznych.

Aby wesprzeć działalność stowarzyszenia:

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla syryjskich uchodźców:* wpłać datek przez stronę internetową (TUTAJ)

  • przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315

Więcej informacji na temat organizacji znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz też:

Polska Misja Medyczna wspiera Indie. Na lotnisku Chopina w Warszawie przekazano dary [ZDJĘCIA]

Polska Misja Medyczna wspiera Indie. Na lotnisku Chopina w W...

Bahirka, Irak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto