Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie będą Żory w 2030 roku? Miasto wyznaczyło cztery strategiczne cele

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Jakie będą Żory za kilka, kilkanaście lat? To przedstawiono w nowej strategii rozwoju miasta, która jednogłośnie została przyjęta przez radę miasta. Zapisano w niej prężny rozwój miasta, otwartość na codzienne potrzeby mieszkańców i proekologiczne podejście do życia. W wizji rozwoju miasta nie zabrakło również mowy o transformacji i innowacyjności. Jak słyszymy, Żory mogą stać się unikalnym w skali kraju przykładem „Miasta transformacji 2.0”.

Strategia rozwoju miasta Żory 2030+

W nowej strategii rozwoju miasta zawarto najważniejsze ramy rozwoju miasta i wskazano na cele, które mają przed sobą Żory na najbliższe lata. Miasto chce, by w najbliższych latach stworzyły się sprzyjające warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i przyciągnięcia nowych mieszkańców. Jest także mowa o innowacjach gospodarczych i społecznych.

- Żory są wyjątkowym miejscem na mapie województwa, ponieważ – zmuszone okolicznościami zewnętrznymi – rozpoczęły trudną drogę transformacji znacznie wcześniej niż większość gmin województwa, więc dzięki temu są w wielu obszarach dalej niż inne miasta. Mogą dzięki temu stać się pionierem transformacji w kierunku wdrażania szeroko rozumianych innowacji gospodarczych i społecznych, co tworzy możliwość realizacji w kolejnych latach na terenie Żor wielu strategicznych przedsięwzięć, wyprzedzających niejako standardowe myślenie i wspierających zarazem proces wielowymiarowo rozumianej transformacji w miastach typowo górniczych objętych wsparciem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego. Żory mogą zatem stać się unikalnym w skali kraju przykładem „Miasta transformacji 2.0” - zapowiada w dokumencie Waldemar Socha, prezydent miasta Żory.

Jak słyszymy, wizja rozwoju miasta na najbliższe lata ma wiązać się również z obszarami, które bezpośrednio wpływają na codzienne życie mieszkańców. Chodzi między innymi o dobry dostęp do edukacji, transport publiczny, dostęp do kultury, sportu i rekreacji czy też infrastruktury komunalnej.

- W tym kontekście nowa strategia ma stanowić kontynuację procesów zapoczątkowanych już wiele lat temu, które w perspektywie najbliższych lat będą sukcesywnie dostosowywane do postępujących zmian przestrzennych, klimatycznych i demograficznych, coraz bardziej odczuwanych przez mieszkańców naszego miasta, niezależnie od ich wieku - podkreśla prezydent Socha.

Cztery strategiczne cele dla rozwoju miasta Żory

W nowej strategii rozwoju miasta możemy przeczytać, że do 2030 roku, Żory będą miastem kreującym, inkluzyjnym, spójnym i proekologicznym. Dzięki polityce mieszkaniowej oraz ofercie usług edukacyjnych, zdrowotnych, społecznych i rekreacyjnych, miasto ma utrzymywać rosnącą liczbę mieszkańców. Poszczególne dzielnice miasta mają być odpowiednio skomunikowane z centrum i wyposażone w podstawowe usługi publiczne. Jak zakłada się w strategii, do 2030 roku, tereny pogórnicze zostaną zagospodarowane nowymi funkcjami, przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju przestrzeni dla biznesu.

- Żory są miastem inkluzyjnym, wrażliwym na losy osób ze szczególnymi potrzebami. Rozwiązania systemowe, w ramach których podmioty publiczne i prywatne zapewniają kompleksowe wsparcie skierowane do osób starszych, do osób z niepełnosprawnościami czy też do osób nieradzących sobie z uwagi na sytuację, w której się znajdują, pozwalają zniwelować bariery i zapewnić każdemu korzystanie z życia na miarę jego możliwości. Miasto cechuje się wysokim poziomem dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Świadomość ekologiczna sprawia, że dzięki nowoczesnemu zarządzaniu wodą, energią, odpadami i infrastrukturą Żory radzą sobie stosunkowo dobrze ze skutkami zmian klimatycznych i dążą do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej - czytamy w wizji Żor do 2030 roku.

Zdaniem prezydenta Żor, realizacja tak postawionych miastu celów, będzie możliwa tylko dzięki współpracy wszystkich tych, którym zależy na rozwoju miasta.

- Na tych filarach został oparty niniejszy dokument, a do jego efektywnej realizacji potrzebna jest energia, pomysłowość i współpraca wszystkich interesariuszy życia lokalnego. Z tego względu zapraszam wszystkich mieszkańców, lokalnych liderów, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców oraz wszystkich zainteresowanych do wspólnej pracy na rzecz dalszego rozwoju Żor - podkreśla prezydent miasta.

Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie: www.bip.zory.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto