Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: Premier Morawiecki na mszy w kościele Na Górce. Obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Katarzyna Śleziona-Kołek
Katarzyna Śleziona-Kołek
Jastrzębie: Premier RP, Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystej mszy św. w pamiętnym kościele Na Górce w Jastrzębiu-Zdroju. Kazanie wygłosił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Tak we wtorek, 3 września rozpoczęły się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

Jastrzębie: Premier Morawiecki na mszy w kościele Na Górce. Obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

W środę, 3 września w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki w Jastrzębiu-Zdroju (słynny kościół Na Górce) odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki, minister Bożena Borys-Szopa, wiceministrowie Adam Gawęda i Stanisław Szweda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Prezydenta RP, Andrzeja Dudę reprezentował minister Andrzej Dera.

We mszy świętej wzięli również udział m.in.: Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, a także członkowie NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele krajowych, regionalnych i branżowych struktur związku. Byli obecni także posłowie i senatorowie ziemi śląskiej oraz przedstawiciele wojewódzkich władz państwowych i reprezentanci władz samorządowych. Nie zabrakło również górników ubranych w galowe mundury, pocztów sztandarowych reprezentowane przez różne kopalnie oraz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Tak rozpoczęły się obchody 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

Nabożeństwo w słynnym kościele Na Górce było symboliczne. To tu w 1980 roku, górnicy przychodzili na modlitwy w trakcie słynnych strajków, które zakończyły się podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego. Latem 1980 roku, górnicy walczyli o lepsze warunki pracy, o wolne soboty. Dziś powody są inne, ale miejsce, w którym górnicy szukają wsparcia, jest to samo.

- Tu w kościele, budowanym pracą i ofiarą jastrzębskich górników, głoszona Ewangelia uwalniała ludzi pracy spętanych przemocą komunistycznego systemu. To tu mieszkańcy tego miasta, tworzący wspólnotę, na fundamencie wiary stanęli z kolan w poczuciu godności i stanowczo upomnieli się o prawa człowieka i o prawa pracownicze. Dziś dziękujemy za tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnieć się o to, co człowiekowi właściwe i przynależne, aby ostatecznie zasiąść do stołu rozmów i podpisać Porozumienie. Po dziś z tych porozumień czerpiemy – mówił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas mszy świętej we wtorek, 3 września w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki w Jastrzębiu-Zdroju podczas obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”.

Arcybiskup Skworc podczas homilii wspomniał sierpniowy strajk 1980 r. w kopalni Manifest Lipcowy.

- Tu w Jastrzębiu, w pamiętnym sierpniu 1980 r. strajk w kopalni Manifest Lipcowy, obecnie Zofiówka, rozpoczął się 27 sierpnia na nocnej zmianie i miał początkowo charakter solidarnościowy z tymi, którzy strajkowali i protestowali w Gdańsku i Szczecinie. Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne, podpisane 3 września. Po kilkunastu godzinach negocjacji Porozumienie objęło 29 punktów. Ustalono m.in.: wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od początku 1981 roku oraz przyjęto zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dniu ustawowo wolnym, zniesiono znienawidzony przez robotników czterobrygadowy system pracy, co dało wolne niedziele. Górnicy upomnieli się również o rodziny. Odtąd świadczenia rodzinne miały być jednolite w całej Polsce – wyliczał abp Skworc, który podczas kazania podziękował za „ludzi Solidarności”.

- Dzisiaj po 39 latach wspominamy tamte wydarzenia i dziękujemy za Was, ludzie Solidarności! Mieliście poczucie godności człowieka i obywatela oraz ciążących na nim obowiązku wobec całości narodu, społeczeństwa i państwa. Nie ulega wątpliwości, że to poczucie odpowiedzialności zostało wzmocnione najpierw wyborem, a potem obecnością w kraju papieża Jana Pawła Wielkiego. W tym roku wspominamy 40-lecie tego wydarzenia i jego wizyty w Ojczyźnie po wyborze – dodał abp Skworc.

Metropolita katowicki odniósł się także do znaczenia słowa „porozumienie” i nawiązał do 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

- Pomyślmy zatem, w jakich sprawach powinniśmy dzisiaj jako społeczeństwo porozumiewać się, czyli rozumnie wspólnie działać? Na myśl przychodzą dwie sprawy: pokój społeczny i ład moralny. (…) Mija 80 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Wspominamy ofiary, modlimy się o pokój. Miasto Jastrzębie było świadkiem martyrologii ofiar niemieckiego systemu zagłady. To tu, w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej, szedł marsz śmierci więźniów z Auschwitz, w styczniowy czas do pobliskiego Wodzisławia. (…) W tym mieście zginęło kilkunastu więźniów. Dobrze, że miasto o tym wydarzeniu pamięta. Zachowując pamięć o wojnie i ofiarach… modlimy się o pokój, zagrożony. (…) Trzeba pokoju w sercu! – mówił abp Skworc.

Arcybiskup mówił też o pojęciu „ładu moralnego”. - 24 lata temu w Skoczowie Jan Paweł Wielki mówił, że nasza Ojczyzna stoi przez wieloma problemami społecznymi, gospodarczymi i politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. (…) Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia. Być człowiekiem sumienia to angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a nie godzić się nigdy na zło. (…) - głosił asp Wiktor Skworc, który stwierdził, że „wszystkim nam bliski jest ideał społecznego solidaryzmu, zbudowany na fundamencie porozumień”. - To mocne fundamenty pod pokój społeczny i ład moralny. Obrona i przekaz wartości, o jakie walczyli nasi poprzednicy 39 lat temu w Jastrzębiu zależy od każdego z nas. To dziedzictwo jest darem i zadaniem do podjęcia, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Trzeba odważnie wołać z tego miejsca, z jastrzębskiej ziemi (…) razem ze św. Pawłem i błogosławionym ks. Janem Popiełuszką: Nie daj się zwyciężyć złu, nie ustępuj mu miejsca, bo się zakorzeni i zniewoli, i wrośnie w instytucje i doktryny! Dlatego zło dobrem zwyciężaj. Tylko tak można przekazywać dziedzictwo solidarności – zakończył abp Skworc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto