Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najbardziej oryginalnych budynków powstaje właśnie w Żorach

Katarzyna Śleziona
Do jakich prac wykorzystywany jest żółty dźwig, wielki na 43 metry i co dzieje się na tyłach kamienicy przy ul. Męczenników Oświęcimskich? - pytają żorzanie. Powstaje tu muzeum - tzw. "kopiec" - pisze K. Śleziona

Już za rok biznesmeni z Żor będą organizować swoje spotkania w otoczeniu wozów drabiniastych i uzbrojenia z czasów II wojny światowej.
Wszystko przez to, że w remontowanej właśnie kamienicy przy ul. Męczenników Oświęcimskich - na parterze budynku znajdzie się część żorskiego muzeum, a w innych pomieszczeniach zabytkowego budynku z 1908 roku znajdzie się przyszła siedziba jastrzębsko-żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Żorskiej Izby Gospodarczej. Rzecz jasna z muzeum będą korzystać wszyscy mieszkańcy Żor oraz ludzie z innych miast.
Mieszkańcy będą też korzystać z głównej części przyszłego muzeum, które powstaje właśnie na tyłach kamienicy przy ul. Męczenników Oświęcimskich. Trwa tu budowa nowatorskiego obiektu w kształcie kopca. To będzie budynek dwukondygnacyjny w kształcie litery "L", który z dwóch stron będzie otoczony zabytkową kamienicą. Nowoczesna bryła zostanie przykryta trawą (dlatego będzie przypominać tzw. kopiec) i z kamienicą połączy się przeszkloną klatką schodową.
- Powstaną tu sale konferencyjne do prowadzenia warsztatów, np. o śląskich rycerzach. Będzie też magazyn na eksponaty, m.in. na wozy drabiniaste. Wydzielona zostanie też część dla konserwatora. Każdy przechodząc obok magazynu będzie mógł spoglądać na nasze zabytkowe przedmioty - wyjaśnia Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.
Dziś na tyłach kamienicy widać olbrzymi wykop, głęboki na 5 metrów. Robotnicy ustawiają konstrukcje przyszłej budowli, burzą fragment ściany z kamienicy, aby zrobić późniejsze przejście między budynkami.
- W lipcu tego roku na tyłach kamienicy został też zamontowany olbrzymi dźwig. To żuraw wieżowy na 43 metry, który ma udźwig 6 ton. Jest bardzo pomocny do transportu materiałów - mówi nam Robert Czak, kierownik budowy z krakowskiej firmy, zajmującej się robotami .
Do tej pory robotnicy usunęli około 7 tysięcy metrów sześciennych ziemi, która została wywieziona i zutylizowana. Budowa muzeum w kształcie tzw. kopca ma zakończyć się z końcem czerwca przyszłego roku. - Oddamy budynek w stanie surowym. Nie będziemy robić wykończeniówki - dodają robotnicy z krakowskiej firmy.
Trochę wcześniej, bo z końcem kwietnia przyszłego roku, zakończy się przebudowa kamienicy. - Wszystkie prace na kamienicy zaczęliśmy w zeszłym roku. Pojawiły się nowe ściany, stropy, dach. Od tego poniedziałku na obiekt weszli elektrycy. Po instalacjach zaczniemy robić tynki, szpachle, posadzki. Będzie malowanie i pojawią się nowe okna oraz drzwi - mówi Czak.
W przyszłości na parterze kamienicy powstanie gabinet secesyjny i pomieszczenia z wystawami fotografii i malarstwa oraz ekspozycja dotycząca II wojny światowej.
Inwestorem budowy jest KSSE. Koszt budowy to prawie 13,3 mln zł.
- Po 10 latach KSSE przekaże muzeum gminie Żory. Jednak aby tak się stało, najpierw gmina Żory będzie musiała spłacić tzw. czynsz dzierżawny - 13,3 mln zł w ciągu 10 lat - mówi Andrzej Zabiegliński, szef jastrzębsko-żorskiej podstrefy KSSE. Dzisiaj żorskie muzeum nie ma swojego miejsca. Od ponad 10 lat wynajmowało pomieszczenia w Domu Kultury. Posiada obecnie 4 tysiące eksponatów.
Wśród nich jest prawie 1800 przedmiotów związanych z regionalizmem śląskim i ponad 2 tysiące przedmiotów afrykańskich.

Zobacz prace z budowy muzeum w kształcie tzw. kopca w Żorach:

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto