Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednym kliknięciem zaczniemy wirtualny spacer

Katarzyna Śleziona
Katarzyna Śleziona
Kończą się prace nad tzw. elektroniczną mapą zabytków w mieście. Na spacer wybierzemy się mając komórkę w ręku lub specjalny GPS.

Jeszcze tego lata będziecie mogli odkryć fascynujące fakty z przeszłości Żor, korzystając tylko ze swojego telefonu komórkowego. Będziecie mogli dowiedzieć się na przykład, kiedy w mieście miały miejsce napady na pocztowe dyliżanse konne lub jak wyglądały XIII-wieczne Żory z murami obronnymi. Jak to możliwe?
Wszystko dzięki temu, że właśnie teraz trwają zaawansowane prace nad tzw. elektroniczną mapą zabytków Żor i największych atrakcji w mieście. Będzie ona do pobrania na komórkę dzięki bezpłatnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej. Nawigator miejski ma zacząć działać jeszcze we wrześniu.
- Stworzyliśmy 150 takich punktów w całym mieście. Są to nie tylko zabytkowe obiekty, jak kościół farny w Śródmieściu, krzyże pokutne, mury obronne, ale i miejsca charakterystyczne, jak skate-park, żorskie ronda, miasteczko westernowe, dawny komisariat Milicji Obywatelskiej - wylicza Małgorzata Skrzeczyńska, kierownik zespołu kultury, sportu i turystyki w żorskim magistracie.
W wykazie nie zabraknie też miejskich świąt i imprez, jak np. Święta Ogniowego o ponad 300-letniej tradycji, czy popularnego festiwalu Sari.
Wszystkie miejskie zabytki i miejsca charakterystyczne będą oznaczone specjalnymi tabliczkami z informacją, co to jest oraz tzw. fotokodami, czyli biało-czarnymi kwadratami, które po zeskanowaniu przez komórkę od razu pojawią się w naszym telefonie jako informacja tekstowa, obraz wideo lub klip dźwiękowy. Te wiadomości będą nagrane w języku polskim, angielskim lub niemieckim.
- Czekamy właśnie na zgodę konserwatora zabytków, by móc umieścić je na miejskich zabytkach. Potem produkcja tabliczek potrwa około dwóch tygodni. We wrześniu nawigator miejski powinien zacząć działać - dodaje Skrzeczyńska.
Mieszkańcy nie mogą doczekać się na niezapomniany spacer po Żorach z komórką w ręku. - To będzie doskonała okazja, aby nie tylko turyści, ale i sami żorzanie odkryli tajemnice pięknych Żor - mówi Justyna Boguszewska z osiedla Sikorskiego.
Inni myślą podobnie. - Taki spacer zapewne nie będzie nudny, jak typowa lekcja historii w szkole. To będzie wielka atrakcja dla wszystkich - mówi Aldona Pietraszewska z osiedla Pawlikowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto