Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest robota na Wygodzie

Tomasz Siemieniec
Żory przestały być wreszcie sypialnią – mówi Adam Żurek, który wraz z bratem Januszem jako pierwsi postanowili zainwestować na Polu Wygoda.
Żory przestały być wreszcie sypialnią – mówi Adam Żurek, który wraz z bratem Januszem jako pierwsi postanowili zainwestować na Polu Wygoda.
Ponad dwustu ludzi zostanie w najbliższym czasie zatrudnionych w firmach, które otworzyły się na tak zwanym Polu Wygoda w żorskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ponad dwustu ludzi zostanie w najbliższym czasie zatrudnionych w firmach, które otworzyły się na tak zwanym Polu Wygoda w żorskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do Żor coraz częściej zagląda poważny biznes.

Doskonałe położenie komunikacyjne miasta i planowana budowa autostrady A-1 okazuje się nie lada atrakcją dla przedsiębiorców. Inwestują w mieście grube miliony i przy okazji tworzą nowe miejsca pracy. - Tylko naPolu Wygoda inwestorzy zapowiedzieli zatrudnienie ponad dwustu ludzi - mówi Piotr Sikora z KSSE.

Tereny przeznaczone dla inwestorów pękają w szwach. Chętnych do zainwestowania jest więcej niż miejsc. Na tzw. Polu Warszowickim od dawna działa już 11 dużych firm. Utworzona przed dwoma laty strefa Pole Wygoda też już jest zagospodarowana.

- Na razie działają tam cztery duże firmy, kolejne trzy rozpoczną działalność w tym roku - zapowiada Sikora.

W sumie pracę w firmach usytuowanych na Polu Wygoda ma znaleźć 240 osób. - W trzech przedsiębiorstwach, które budują swoje hale produkcyjne lub już działają, zatrudnienie znalazło do tej pory około 40 osób. Gdy produkcja ruszy na dobre firmy zatrudnią kolejne osoby - mówi Piotr Sikora.

Bracia Żurkowie z Żor, którzy jako pierwsi wybudowali swój zakład na Polu Wygoda są naocznymi świadkami powstawania kolejnych zakładów produkcyjnych. - W ciągu roku powstały dwie ogromne hale. Widać, że Żory przestały być sypialnią dla ościennych miast. Wreszcie coś się tu dzieje - mówi Adam Żurek, współwłaściciel firmy zajmującej się produkcją elementów hydrauliki budowlanej.

Pozostałe firmy, które już rozpoczęły swoje inwestycje, zajmują się m.in. produkcją detali z tworzyw sztucznych do wykończania okien czy mebli. Kolejny z zakładów produkuje opakowania spożywcze, a jeszcze inny zajmuje się nakładaniem powłok konserwujących na śruby i sprężyny. Łącznie przedsiębiorcy zdeklarowali zainwestować w Żorach prawie 120 milionów złotych i zatrudnić ponad dwieście osób.

Znalezienie chętnych do zainwestowania na Polu Wygoda nie było tak trudne jak jeszcze przed kilkoma laty, gdy zapełniano Pole Warszowickie. - Właściciele firm doceniają położenie miasta i ulgi, jakie zyskują dzięki działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - mówi Piotr Sikora.

Bardzo ważne jest również to, że budowa autostrady A-1 nie jest już tylko planowana, ale jej realizacja już się rozpoczęła. - Mając takie argumenty w ręce, łatwiej jest przekonać przedsiębiorców do zainwestowania właśnie w Żorach - dodaje Sikora. Według pracowników KSSE, znalezienie inwestorów na całe 24-hektarowe Pole Wygoda w przeciągu zaledwie dwóch lat to swoisty rekord. Dla porównania, znalezienie inwestorów chętnych do otworzenia swoich zakładów w Jastrzębiu, gdzie strefa działa od dziesięciu lat, graniczy z cudem.

Z nowych inwestycji i miejsc pracy cieszą się również mieszkańcy Żor. - To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców. Przez długie lata mówiło się, że jedyne miejsca pracy, jakie można znaleźć w Żorach, to robota w supermarkecie - mówi Stanisław Dembkowski z Rownia.

Kuszą ulgami

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w tym roku będzie obchodzić dwanaście lat swojej działalności. Strefa została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie katowickim. Ustanowiona została na okres 20 lat (do 8 sierpnia 2016 r.). Na Polu Warszowickim i na Polu Wygoda działa, bądź niedługo zacznie działać 18 firm, które zainwestowały tu prawie 400 milionów złotych.

Dzięki temu w samych Żorach powstało prawie trzy tysiące miejsc pracy.

Głównymi korzyściami dla firm inwestujących w strefie są ulgi w podatku dochodowym. Od podatku odliczyć można do 65 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych, które są niezbędne do uruchomienia działalności. Tego typu kosztami są wszystkie koszty, włącznie z zakupem gruntu, maszyn, budową hal produkcyjnych itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto