Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 700-lecia miasta Żory. Tak świętowaliśmy w 1972 roku. Zobaczcie

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Młodzież licealna podczas przemarszu ulicami miasta.
Młodzież licealna podczas przemarszu ulicami miasta. Kronika Urzędu Miasta w Żorach
Hucznie świętowały Żory 700-lecie miasta. Obchody w 1972 roku trwały od 3 do 11 czerwca. Był przemarsz ulicami Żor, trybuna honorowa na rynku, koncerty, zabawy i pokaz sztucznych ogni. Do dziś po obchodach pozostała nazwa jednego z osiedli, a także hejnał miasta, ale urzędnicy liczyli też na... boom demograficzny. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Zaangażowano cały urząd

Przygotowania do 700-lecia Żor rozpoczęły się na dwa lata przed wydarzeniem. Cel był jeden: ma być hucznie i godnie, a wszystko miało być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. W organizację imprezy zaangażowano wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego i to niezależnie od pełnionego stanowiska.

Szczególne zadanie w tym zakresie przypadało Komitetowi Organizacyjnemu, którym kierował Tadeusz Krzemiński – przewodniczący Prezydium. Uroczystości jubileuszowe 700-lecia Żor zaplanowano od 3 do 11 czerwca 1972 roku.
Jak czytamy w kronice UM Żory, "rozpoczęła je w sobotnie popołudnie uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej na ustawionym na rynku podium, na którym zasiedli radni MRN i zaproszeni goście. Przed mównicą stanął poczet sztandarowy ze sztandarem miasta. Na rozpoczęcie uroczystości z okna Ratusza zabrzmiał po raz pierwszy, specjalnie na tę okazję skomponowany, hejnał żorski".

- Przewodniczący Prezydium MRN Tadeusz Krzemiński, ubrany w strój kasztelański, rozpoczął obrady sesji, witając uczestniczących radnych i przybyłych gości oraz licznie zebranych na rynku mieszkańców Żor. Po okolicznościowych przemówieniach uformował się pochód, na czele którego kroczył dumnie poczet sztandarowy z po raz pierwszy pokazanym publicznie sztandarem miasta, do pomnika „Poległym Bohaterom za Wolność i Demokrację” przy ul. Rybnickiej, gdzie złożono wiązanki kwiatów -czytamy w kronice.

Uroczystości trwały do późnych godzin. Wieczorem na rynku rozpoczął się „Karnawał 700-lecia” z występami solistów operetkowych, orkiestr dętych, symfonicznej i rozrywkowej MDK i zabawą taneczną dla dorosłych. Co ciekawe, tak świętowano przez cały tydzień.

10 czerwca był „Dniem Młodzieży”, w którym „burmistrz” Tadeusz Krzemiński przekazał symboliczne klucze do bram miasta młodzieży na cały dzień. - W imieniu tej młodzieży klucze odebrała „najzacniejsza mieszczka” – Ewa Rotter, która sprawowała rządy w gabinecie „burmistrza” w Ratuszu. Młodzież i dzieci bawiły się do samego wieczora. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz ogni sztucznych - czytamy w kronice.

Obok głównych uroczystości, które odbywały się na rynku i w salach Miejskiego Ośrodka Kultury, odbywały się równolegle jeszcze inne imprezy i spotkania:

  • 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • 50-lecie powrotu Żor do Polski po III Powstaniu Śl.,
  • 50-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki,
  • 25-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej,
  • 25-lecie Zasadniczej Szkoły Zawodowej,
  • 25-lecie GS „Samopomoc Chłopska”,
  • 20-lecie Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych
  • 15-lecie Miejskiego Domu Kultury.

9 czerwca w ramach uroczystości otwarto w dwóch pomieszczeniach na drugim piętrze starej części ratusza „Regionalne Muzeum Żorskie” z okolicznościową wystawą 50-lecia przyłączenia Śląska do Macierzy. Organizatorem tego muzeum i wystawy było Towarzystwo Miłośników Regionu Żorskiego. Szczególne zasługi w powstaniu muzeum mają dwaj emerytowani nauczyciele: Zygmunt Laskowski – prezes TMRŻ i Władysław Gliński – sekretarz, którzy osobiście zaangażowali się w zbieranie eksponatów wśród mieszkańców.

- To mini „Muzeum” jako Izba Muzealna, rozwijając swoją działalność oświatową poprzez wzbogacanie ekspozycji stałej o elementy historyczne dotyczące miasta oraz organizowanie wystaw czasowych – okolicznościowych przetrwało w tej formie do drugiej połowy lat 90-ych.

Pamiątki po 700-leciu Żor

Po jubileuszu 700-lecia Żor nie pozostały tylko rachunki do zapłacenia i wspomnienia. Są też trwałe ślady. Nie przypadkowa jest nazwa jednego z osiedli - 700-lecia. Co ciekawe, w tym czasie pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do nowych mieszkań przy ul. Rybnickiej. Pozostał też hejnał miasta, skomponowany na tę okoliczność przez Alfreda Paszendę oraz sztandar miasta, który powstał z pominięciem wszelkiej cenzury staraniem Tadeusza Krzemińskiego (zaprezentowany po raz pierwszy w czasie obchodów). Tradycyjnie przygotowano też Księgę Pamiątkową miasta Żory, autorstwa Zygmunta Laskowskiego – prezesa TMRŻ.

Jubileusz 700-lecia Żor był wielkim wydarzeniem dla miasta liczącego wówczas 9 tys. mieszkańców. Wielu długo wspominało obchody. Mało kto wie, ale urzędnicy po cichu liczyli na... boom demograficzny po takich hucznych imprezach.

- Mimo „nocnych eskapad” mieszkańców, jubileusz nie pozostawił „śladu” w postaci wyżu demograficznego. W tym roku w USC zarejestrowano bowiem najmniej urodzeń dzieci z całego okresu powojennego, bo 5. Natomiast najwięcej w okresie powojennym – 171 par zawarło związek małżeński, a 153 osoby zmarły.
- 107 - odnotowano w kronice Żor.

Młodzież licealna podczas przemarszu ulicami miasta.

Jubileusz 700-lecia miasta Żory. Tak świętowaliśmy w 1972 ro...

Obchody 700-lecia miały rozmach, ale i sporo też kosztowały. Po ich zakończeniu nastąpił okres rozliczeń poniesionych kosztów. Nie ucierpiała zbytnio kasa miasta, bo większość środków na ten cel pochodziło z
z dobrowolnych świadczeń zakładów pracy i rzemieślników oraz dotacji celowych. Za całokształt przygotowań miasta do uroczystości jubileuszowych 700-lecia i wcześniej, w 1969 r., do ogólnopolskiego konkursu na „Mistrza Gospodarności” – Tadeusz Krzemiński otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto