Klasyka literatury w nowym wydaniu

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA

Są takie książki, których - zdaje się - fabuła jest nam dobrze znana i wiemy, że trzeba je przeczytać przynajmniej raz w życiu. Klasyki literatury są inspiracją do tworzenia takich zestawień jak “100 książek XX wieku” przez popularne magazyny literackie i są doskonałym źródłem dla własnych, ambitnych listy czytelniczych. Ciekawym zjawiskiem są słuchowiska tworzone właśnie na podstawie dzieł literatury. Z jednej strony są gratką dla osób zaznajomionych z tekstem, którzy chcą sobie przypomnieć go na nowo lub przeżyć w innym wydaniu. Z drugiej dla tych, którzy wiedzą, że tysiąc stron nawet najlepszej fabuły może być wyzwaniem i da się to zrobić wygodniej. Audiobook przybliży nawet najtrudniejsze teksty. Podział na role pozwala lepiej rozeznać się w gmatwaninie postaci, a przystępna forma słuchać arcydzieł podczas sprzątania czy jazdy samochodem. Bo czy może być coś lepszego niż gotowanie obiadu z jednoczesnym słuchaniem Dostojewskiego?

Wichrowe wzgórza” Emily Brontë, czyta: zespół lektorów
Klasyka literatury, która samą swoją narracją przyprawia o ból głowy. Poznajemy głównych bohaterów oczami przybyłego do majątku nowego zarządcy, a historia ich miłości opowiedziana zostaje przez… opiekunkę, która szczęśliwie widziała wszystkie ważniejsze sceny. Ale nie da się zaprzeczyć, że “Wichrowe Wzgórza” są absolutnym dziełem literatury i od czasu swojego powstania oczarowują niezwykle mroczną i fascynującą historią miłosną. W rolach głównych usłyszycie Michała Żurawskiego i Marię Sobocińską, a towarzyszą im Kinga Preis, Julia Latosińska i Grzegorz Małecki.

“Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow, czyta: zespół lektorów
To powieść, która wpisała się w kanon literatury już w pierwszej, ocenzurowanej wersji. Historia tytułowych bohaterów, mieszkańców Moskwy lat 30 XX wieku, a także barwna plejada postaci drugoplanowych, z kultowym Szatanem, Behemotem i Jeszuą na czelę, sprawiły, że jest jednym z najpopularniejszych tekstów literackich do dnia dzisiejszego. Nawet osoby, które nie miały przyjemności przeczytać jeszcze tej powieści, są w stanie przywołać niektóre sceny, a cytat z oferowaniem wódki Małgorzacie przez kota Behemota jest od lat najbardziej lubianym cytatem w Audiotece. Superprodukcja to nowe spojrzenie na kultowy tekst: usłyszymy w nim ponad 60 najlepszych polskich aktorów, z Magdą Różczką i Andrzejem Chyrą w tytułowych rolach i doskonałym Krzysztofem Wakulińskim w roli Wolanda.

Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz, czyta: Krzysztof Gosztyła
Może nie znajdziemy go na liście “100 najlepszych książek” magazynu Le Monde, ale w naszych polskich sercach na pewno. “Pan Tadeusz” nieodmiennie wzbudza skrajne emocje, od zachwytu po absolutną nienawiść, spowodowaną samą koniecznością przeczytania go na lekcję polskiego. Jeśli jesteście w tej drugiej grupie, dajcie szansę znakomitej interpretacji mistrza Gosztyły. Krzysztof Gosztyła to niekwestionowana legenda polskiego lektorstwa, a jego głęboki głos z doskonałą dykcją perfekcyjnie oddaje tekst Mickiewicza. Dostrzega w nim to, co zwykle umyka w czytaniu samego tekstu i i wzbudza w nas tęsknotę za tamtym miejscem i ludźmi. Tu można obejrzeć, jak Mistrz opowiada o swojej interpretacji tekstu.

“Zbrodnia i kara” oraz “Bracia Karamazow” Fiodor Dostojewski, czyta: zespół lektorów
Czas na najcięższego zawodnika. Wywołujący skrajne emocje ze względu na aktualne wydarzenia i niekwestionowana legenda światowej literatury, Fiodor Dostojewski może być określony słowem: monumentalny. Monologi w jego powieściach ciągną się na dziesiątki stron, życiorysy postaci sięgają poprzednich wieków, a tematyka nigdy nie odchodzi od moralności, religii i zakamarków ludzkiej duszy. To nie są łatwe lektury. Są doskonałe i można wynieść z nich masę emocji, rozważań i nauki, ale lektura często przypomina sam żywot opisywanych bohaterów (głównie pot i łzy). Dlatego sięgnięcie po wersję audio jest świetnym wyjściem, jeśli brakuje nam czasu na sześćset stron dziewiętnastowiecznego języka. Dostojewski, jak każdy znakomity autor, jest wręcz stworzony do głośnego czytania, a co za tym idzie: audiobooki na jego podstawie to małe dzieła sztuki. W Audiotece ukazała się “Zbrodnia i kara” oraz “Bracia Karamazow”, produkcje, które na nowo podejmują aktorską interpretację znanych dzieł. W obu muzyka została skomponowana specjalnie na potrzeby produkcji, przenosi nas w czasie i pozwala delektować się najlepszym językiem. Ważną informacją jest też to, że przy produkcji “Braci Karamazow” korzystano z przekładu Aleksandra Wata, który to, w przeciwieństwie do innych, nie jest okrojony i ma niezmienione zakończenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Klasyka literatury w nowym wydaniu - Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie