Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne miejsca dla uchodźców z Ukrainy w Żorach. Miasto jest w stanie przyjąć dodatkowych dwieście osób. Zakwateruje je w Twinpigs

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W miasteczku westernowym Twinpigs ma się znaleźć miejsce noclegowe dla 200 uchodźców z Ukrainy.
W miasteczku westernowym Twinpigs ma się znaleźć miejsce noclegowe dla 200 uchodźców z Ukrainy. arc.
Około dwieście uchodźców z Ukrainy, oprócz wcześniej zdeklarowanych już trzydziestu są w stanie przyjąć Żory. Miasto znalazło dla nich dodatkowe miejsca na terenie parku rozrywki Twinpigs. Miejscem schronienia dla Ukraińców w Żorach może też zostać ośrodek sportowo-rekreacyjny w Roju.

Kolejne miejsca dla uchodźców z Ukrainy w Żorach. Miasto jest w stanie przyjąć dodatkowych dwieście osób. Zakwateruje je w Twinpigs

Dodatkowe miejsca dla uciekających przed wojną Ukraińców znalazły się w Żorach. Miasto wygospodarowało kolejne noclegi, w których mogłoby ich zakwaterować. Schronienie w Żorach Ukraińcy mieliby znaleźć na terenie Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs.

- Solidaryzując się z naszymi sąsiadami z Ukrainy, władze miasta Żory przygotowało około 200 miejsc dla obywateli tego kraju, uciekających przed działaniami wojennymi - informuje Adrian Lubszczyk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Przypomnijmy, że władze Żor już wcześniej wyraziły chęć i możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy na wypadek wojny. W momencie, gdy nikt nie przewidywał, że dojdzie do rosyjskiej inwazji Żory wyznaczyły jako miejsce tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców Ośrodek sportowy-rekreacyjny przy ul. Kłokocińskiej w dzielnicy Rój.

- Możemy przyjąć trzydzieści osób - deklarował wówczas Adrian Lubszczyk, który podkreślał, że Żory są gotowe do dalszych działań pomocowych.

Żory gotowe są pomóc także uchodźcom z Ukrainy już przebywającym w mieście. Ci z nich, którzy będą potrzebować pomocy mogą telefonicznie kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod całodobowym numerem telefonu: + 48 604 145 600.

Pomocą Ukraińcom - zwłaszcza tym, którzy nie rozumieją po polsku - służą też Alla Brożyna pod numerem telefonu: +48 530 330 219 i Angelika Denisenko pod numerem: +48 500 515 744

Oprócz chęci pomocy miasto solidaryzuje się z Ukrainą także w sposób symboliczny. Sprawie wojny na Ukrainie poświęcona była też częściowo uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 750. rocznicy nadania Żorom praw miejskich. W jej trakcie radni podjęli specjalną uchwałę wyrażającą ich jedność z objętą wojną Ukrainą.

- W związku z bezprawną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jako wspólnota samorządowa Miasta Żory apelujemy o zaprzestanie tej agresji oraz wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim, a w szczególności z mieszkańcami miasta partnerskiego Tetyjów - brzmi treść podjętej przez radnych uchwały.

Jednocześnie w przyjętej uchwale znalazło się też zapewnienie o pomocy. - Jako społeczność lokalna deklarujemy udzielenie pomocy i wsparcia poszkodowanym w wyniku działań wojennych - przyjęli żorscy radni.

Żory są jednym z miast w woj. śląskim, gdzie Ukraińców jest najwięcej. W 2021 roku, Ukraińcy mieli stanowić 10% wszystkich żorzan. Miasto w przeszłości organizowało wiele form pomocy ukraińskim przyjezdnym. Stworzyło między innymi dwujęzyczny informator. Ukraińcy w Żorach mają także swojego asystenta międzykulturowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto