Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Szpital w Żorach zawiesza planowe zabiegi. Jest jeden wyjątek

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Szpital w Żorach zawiesza planowe zabiegi
Szpital w Żorach zawiesza planowe zabiegi Szpital w Żorach
Szpital w Żorach zawiesza czasowo udzielanie świadczeń wykonywanych planowo w zakresie chirurgii i ginekologii. Co ważne, ograniczenie nie dotyczy planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Zmiany w funkcjonowaniu szpitala w Żorach związane z rosnącą liczbą zakażeń i koniecznością zapewnienia odpowiedniej liczby łóżek dla pacjentów z nagłych przypadków i chorych na Covid 19.

Szpital w Żorach zawiesza planowe zabiegi

Od jakiegoś czasu było wiadomo, że zawieszenie planowych zabiegów w szpitalu w Żorach jest tylko kwestią czasu. Wszystko ze względu na szybki wzrost zakażeń na koronawirusa, koniecznością utrzymania w gotowości odpowiedniej liczby łóżek dla pacjentów z Covid 19, ale i z nagłych przypadków. Taka informacja pojawiła się wraz z początkiem tygodnia.

Szpital w Żorach o sytuacji poinformował na swojej stronie internetowej.

- Aby minimalizować ryzyko transmisji infekcji COViD-19 oraz zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, zgodnie z zaleceniem NFZ, zawieszamy z dniem 26.10.2020 r. do odwołania, udzielanie świadczeń wykonywanych planowo w zakresie chirurgii i ginekologii - informuje szpital w Żorach.

Co ważne, ograniczenie nie dotyczy planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

- To trudny czas. Jeszcze tak nie było. Obłożenie jest bardzo duże. Problemem są też kwarantanny personelu medycznego, które blokują pracę nawet na 23 dni - mówiła przed tygodniem na naszych łamach Katarzyna Siemieniec, prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Ponad 6 mln zł na walkę z koronawirusem

Szpital w Żorach ma to szczęście, że kilka miesięcy temu na walkę z pandemią otrzymał środki z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Aktualnie realizowany jest projekt za 6,6 mln zł.

Po jego zakończeniu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii zostanie wydzielona izolatka oraz powstanie 5 dodatkowych czasowych stanowisk, a docelowo po ustaniu pandemii pozostaną 3 dodatkowe stanowiska (oddział OAiIT zwiększy na stałe liczbę miejsc z 5 do 8 łóżek). Ponadto projekt zakłada zmodernizowanie i doposażenie Medycznego Laboratorium Diagnostycznego.

Niezbędny sprzęt jak respiratory, łóżka OIOM, aparat cyfrowy RTG czy defibrylatory już zostały zakupione. Nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii powinien być gotowy w grudniu. Prawdopodobnie w pomieszczeniach starego znajdą się miejsca dla pacjentów z Covid 19.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto