Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W pracy należy zasłaniać usta i nos. Na stołówkach również. Jak zatem spożyć posiłek w czasie przerwy?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Od 28 listopada należy zasłaniać usta i nos w pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba
Od 28 listopada należy zasłaniać usta i nos w pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba Engin Akyurt/ Unsplash.com
NIe zapomnij maski do pracy! Od soboty (28.11) obowiązuje nowe rządowe rozporządzenie w związku z pandemią koronawirusa. Jego zapisy nie tylko umożliwiły otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Nowe brzmienie zyskał przepis dotyczący zakrywania ust i nosa w zakładach pracy. Maski muszą nosić wszyscy. Dotyczy to pomieszczeń w których znajduje się więcej niż jedna osoba. Okazuje się, że problemem może być spożycie posiłku w czasie przerwy, bo nie wprowadzono żadnego wyjątku odnośnie stołówek.

Koronawirus. Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe w zakładzie pracy

Od soboty (28.11) obowiązuje nowe rządowe rozporządzenie "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Jego zapisy nie tylko umożliwiły otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Nowe brzmienie zyskał przepis dotyczący zakrywania ust i nosa w zakładach pracy.

W myśl nowego rozporządzenia do zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, zobowiązani jesteśmy:

"w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny" - czytamy w rządowym dokumencie.

Są wyjątki od obowiązku zakrywania ust i nosa, ale praktycznie nie dotyczą one stricte zakładów pracy (takie były zapisane w poprzednim rozporządzeniu, wyłączeni z obowiązku zakrywania ust i nosa były osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe). Co to oznacza? Jeżeli w zakładzie nie przebywamy sami w pomieszczeniu, to musimy zakrywać usta i nos (chyba, że np. mamy zalecenie od lekarza, aby takiego obowiązku nie wypełniać). Jednak to nie koniec komplikacji.

Posiłek zjemy w odosobnieniu, albo... wcale

Jak słusznie zauważyli prawnicy na łamach serwisu prawo.pl nowe rozporządzenie to niestety bubel. Dlaczego? Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe nie tylko w miejscu pracy, ale także w budynkach socjalnych. Jeżeli więc nie będziemy na stołówce osamotnieni, to teoretycznie nie możemy w takim pomieszczeniu zdjąć maski do posiłku, bo takiego wyjątku nie przewidziano w rządowym dokumencie.

To o tyle dziwne, że taki zapis znalazł się w kontekście... podróży koleją.

- Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu - czytamy dalej w dokumencie.

Tym samym podróżujący w zakresie spożywania posiłków mają większe prawa od... pracownika w zakładzie pracy. W myśl przepisów nie możemy zdjąć maseczki i zjeść kanapki przy biurku, jeśli pomieszczenie dzielimy z inną lub innymi osobami. Dystans nie ma znaczenia. Chyba, że poprosimy współpracowników, o wyjście z pomieszczenia na kilka minut. Innym rozwiązaniem jest spożywanie posiłku w masce, ale chyba nie o to powinno w tym wszystkim chodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto