Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRÓTKO: Przedsiębiorcy, którzy wybudują swoje firmy na terenie ŻPP, mogą liczyć na spore ulgi!

KAKA
Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał otworzyć biznes w Żorskim Parku Przemysłowym w żorskiej dzielnicy Kleszczówka zostanie zwolniony z podatku od nieruchomości w ramach tzw. pomocy de minimis do kwoty maksymalnie 200 tys. euro brutto w ciągu do 3 lat. O tym zdecydowali żorscy radni, którzy w tej sprawie podjęli stosowaną uchwałę na ostatniej sesji Rady Miasta.

ŻPP powstał 8 lat temu na zrewitalizowanym obszarze po dawnym Rybnickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Węglowego „PEBEROW” przy ul. Bocznej 8. Powstał na mocy porozumienia z dnia 29 listopada 2004 r. sygnowanego przez Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw SA w Katowicach oraz Gminę Żory. Właścicielem i zarządzającym Parkiem jest Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw S.A.
- Gdy zaczynał funkcjonować Żorski Park Przemysłowy na początku także zwolniliśmy z podatku od nieruchomości na okres 5 lat przedsiębiorców, którzy chcieli tu zainwestować i wybudować swoje firmy. Teraz kontynuujemy nasze działania. To jedna z niewielu zachęt, aby nowe firmy zaczęły tu powstawać – mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.
Z podatku od nieruchomości na okres nie dłuższy niż trzy lata zostaną zwolnieni ci przedsiębiorcy, którzy na terenie ŻPP wybudują nowe budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Te środki mają zostać wykorzystane do prowadzenia tej działalności i na utworzenie w nich nowych miejsc pracy.
„Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia obowiązany jest do samodzielnego nadzorowania stopnia wykorzystania pułapu pomocy de minimis. Wartość pomocy de minimis przyznanej przedsiębiorcy na podstawie niniejszej uchwały wraz z wartością pomocy de minimis udzielonej w innych formach i z innych źródeł w okresie 3 lat kalendarzowych nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro brutto, a w przypadku przedsiębiorcy działającego w sektorze transportu drogowego nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 100.000 euro brutto. W przypadku gdy pułap ten zostanie przekroczony, kwota pomocy uzyskanej ponad pułap podlega zwrotowi” – czytamy w treści uchwały.
Przypomnijmy, Żorski Park Przemysłowy zajmuje teren o powierzchni 8,2 ha mieści się w północnej części Żor przy ulicy Bocznej 8. Skupia ok. 40 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i dalej się rozwija. Pracuje tu ok. 300 osób, w tym prawie 1/3 kobiet.
- Działa tu najwięcej firm związanych z górnictwem. Wiele z nich posiada kapitał zagraniczny, na przykład amerykański. Jedna z takich firm produkuje narzędzia dla górnictwa, a firma z francuskim kapitałem produkuje chemię górniczą. Niedawno biznes założył tu Amerykanin, który zajmuje się projektowaniem animacji w technologii 3D - wyjaśnia Wojciech Blaut, dyrektor ŻPP.

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto