Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KSSE: Nowi inwestorzy biją się o tereny

Katarzyna Śleziona
KSSE: Nowi inwestorzy biją się o tereny
KSSE: Nowi inwestorzy biją się o tereny ARC.
KSSE: Nowi inwestorzy biją się o tereny. Nowi inwestorzy biją się o tereny inwestycyjne, wchodzące w skład Katowickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej. Działki kupują firmy, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, z różnych branż. Kolejne tereny są wydzielane, a rozmowy z potencjalnymi inwestorami są na bieżąco prowadzone.

KSSE: Nowi inwestorzy biją się o tereny

Tereny przeznaczone pod inwestycje w zasobach KSEE są doskonale skomunikowane - znajdują się w m.in. w pobliżu autostrady A1 i A4, przy głównych drogach wojewódzkich przecinających miasta regionu, w rejonie wielomilionowej aglomeracji śląskiej. Wykupione tereny w całej KSSE to także dziesiątki tysięcy miejsc pracy i spore wpływy do kasy miast, na terenie których firmy powstają. To "łakome kąski".

Nowa karta w historii - Pole Osiny w Żorach
Po raz pierwszy inwestorzy pojawili się w Polu Osiny, należącym do Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej KSSE. - Trzy polskie firmy, z branży maszynowej, spożywczej i metalowej oraz jedna niemiecka z branży tworzyw sztucznych kupiły łącznie działki o powierzchni 12,3 hektarów. Poniosą nakłady inwestycyjne w wysokości 75,2 mln zł. Na początek chcą zatrudnić łącznie ponad 130 osób - mówi Andrzej Zabiegliński, prezes Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej KSSE.
- To dobry początek na otwarcie się na inwestorów Pola Osiny, które liczy 44 hektary. Nadal mamy wiele zapytać o kupno kolejnych działek od innych inwestorów. Zakładając, że jedna firma kupi ok. 2 hektary na swoją działalność, to w Osinach fabryki może otworzyć jeszcze z 10, 15 firm, które mogłyby w sumie zatrudnić około 1500 osób - dodaje Zabiegliński. Już teraz o Osiny pytają m.in. firmy motoryzacyjne z Korei. Dlaczego? - Teren jest dobrze skomunikowany. Blisko znajduje się autostrada A1 - mówi Zabiegliński. CZYTAJ TEŻ: Nowi inwestorzy w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej KSSE chcą zainwestować 900 mln zł!

Tucznawa w Dąbrowie Górniczej może dać 3000 miejsc pracy
Atrakcyjny dla inwestorów jest również teren inwestycyjny Tucznawa w Dąbrowie Górniczej - to obszar Zagłębiowskiego Regionalnego Parku KSSE utworzonego wspólnie z KSSE. - Powierzchnia całkowita terenu inwestycyjnego wynosi 90 hektarów. Składa się z działek wydzielonych, od 2 do 18 ha - powstało kilkanaście działek. To atrakcyjne tereny, które są uzbrajane przez miasto lub naszą Podstrefę, została już wybudowana też droga dojazdowa. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z inwestorami. Na przełomie 2014 i 201 roku powinno dojść do sfinalizowania umowy z pewną firmą z branży motoryzacyjnej - mówi Bartłomiej Leszczyński z Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE. Inni preferowani inwestorzy dla tego obszaru? To przedsiębiorstwa reprezentujące też branże m.in.: biotechnologiczną,elektroniczną lotniczą.
- Cały teren zajęty przez inwestorów może dać ok. 3000 miejsc pracy - dodaje Leszczyński.

Ujazd przy węźle A4, a tereny w Zabrzu w pobliżu A1
Z kolei 6500 miejsc pracy mogą zapewnić inwestorzy, którzy ulokują swoje firmy w Ujeździe przy węźle autostrady A4 i w Zabrzu w pobliżu autostrady A1 - oba tereny należą do Podstrefy Gliwickiej KSSE. - Teren inwestycyjny w Ujeździe o łącznej powierzchni ok. 180 ha położony jest przy węźle autostrady A4, jest w pełni uzbrojony. Działkę zajmie jedna firma z branży Automotive. Teren inwestycyjny w Ujeździe może zapropnować pracę 4000 osobom. Z kolei teren inwestycyjny w Zabrzu w rejonie ul. Ofiar Katynia o łącznej powierzchni ok. 100 ha pełne uzbrojenie jest w trakcie realizacji. Ulokują się tu dwie firmy: z branży metalowej i spożywczej. Na terenie w Zabrzu może powstać ok. 2500 miejsc pracy - mówi Katarzyna Lipska z Podstrefy Gliwickiej KSSE.

W Piekarach Śl.: logistyka, tworzywa sztuczne, obróbka metali
Dobre uzbrojenie w infrastrukturę techniczną i drogową oraz lokalizacja - przy drodze wojewódzkiej nr 911 w pobliżu autostrady A1 z węzłem "Piekary" - to atuty terenu inwestycyjnego w Piekarach Śląskich. Zajmuje powierzchnię powyżej 19 ha przy ul. Pod Lipami.
- Wskazany teren objęty jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To teren działalności produkcyjnej, baz i składów. Firmy interesujące się tym terenem są głównie związane z logistyką, produkcją tworzyw sztucznych i obróbką metali - mówi Dominika Czernow-Ziemba z Podstrefy Tyskiej KSSE.

W skład KSSE należy ok. 200 firm, które zainwestowały już ok. 21,5 mld złotych oraz utworzyły ponad 53000 nowych miejsc pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto