Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowe domy towarowe z czasów PRL w woj. śląskim. Pamiętacie? Tak kiedyś robiliśmy zakupy

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. 

KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
Śląskie. Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Nierzadko trzeba było zamykać główne ulice. Oto "galerie handlowe" z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zenit, Skarbek, Ikar, Merkury, Centrum, Klimczok. Oto kultowe domy towarowe na Śląsku z czasów PRL. Zobaczcie, jak kiedyś robiliśmy zakupy

Wśród kilkuset domów towarowych, które powstały za czasów PRL, zaczynamy od słynnego Zenita w Katowicach (róg z ul. Warszawską) . Pierwszego tak nowoczesnego, z obsługą samoobsługową (zastosowano ją po raz pierwszy w Polsce) z ruchomymi schodami – znanymi w roku otwarcia 1962 – jedynie na zachodzie. Na otwarciu 4 września 1962 roku (budowany był od 1958) tłumy zniszczyły szklane drzwi wejściowe! Zapoczątkował śmiałą przebudowę Rynku w Katowicach. Ale nie wystarczał – 13 lat później otwarto słynnego Skarbka – z niezwykłymi jak na owe czasy płytami elewacyjnymi (łuski), wykonanymi z blachy aluminiowej.

Trzy lata później Częstochowa zyskała pierwszy luksusowy dom towarowy – otwarto go w październiku 1965 roku. W dniu otwarcia Spółdzielczego Domu Handlowego “Centrum” trzeba było zamknąć aleję Wolności, a mimo asysty milicjantów, napierający tłum zniszczył przy otwarciu szyby w witrynach wejściowych.

Każde duże miasto musiało mieć swój Spółdzielczy Dom Towarowy. Jak grzyby po deszczu powstawały sklepy, a nazwy zapożyczano z imion bogów rzymskich. Tak więc Merkury rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa), stanął w góniczym Jastrzębiu-Zdroju, Częstochowie, Kłobucku, czy Dąbrowie Górniczej. W tym pierwszym mieście na otwarcie Merkurego (funkcjonuje do dzisia), do budującego się nowego miasta w 1974 roku, przyjechał na otwarcie sam Edward Gierek. Władza dbała o górnika, więc często znajdowały się tam towary luksusowe, nieznane z innych częściach Śląska – nic dziwnego, że tam zakupy robili tam mieszkańcy całego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

W Rybniku wrażenie robił siedmiopiętrowy Domus, gdzie po meble przyjeżdżał cały Śląsk (otwarty jesienią 1977 roku). W 1984 roku otwarto tam z kolei DH...Hermes (w mitologii grecki odpowiednik Merkurego) przy ulicy Chrobrego. Nie zawsze budowano od nowa, czasem udawało się zagospodarować już istniejące budynki. Przykładem jest hala targowa w Chorzowie, gdzie handlowano już przed wojną. Z kolei kultowy gliwicki Powszechny Dom Towarowy Ikar po wojnie umiejscowiono w pięknym, modernistycznym, poniemieckim budynku dawnej DeFaKa (Deutsches Familien-Kaufhaus GmbH). Pięknie wpisał się w główną ulicę handlową Gliwic, gdzie działały też Delikatesy.

Gdy je otwierano, tłumy rozbijały witryny, ludzie mdleli, a milicja pilnowała porządku. Często trzeba było zamykać główne ulice. Oto “galerie handlowe” z czasów PRL. Tam na zakupy jeździł cały Śląsk. 

KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE/PRZESUŃ KURSOR W PRAWO

Kultowe domy towarowe z czasów PRL w woj. śląskim. Pamiętaci...

Jednym z ostatnim, otwartym w czasach największego kryzysu, w 1989 roku (po kilkunastu latach budowy), był Klimczok w Bielsku-Białej. To czasy, gdy w sklepach już praktycznie niczego nie było, nic dziwnego, że na otwarciu dochodziło niemal do zamieszek. Ewenementem był parking na trzeciej kondygnacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto