Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka Żory: pochody pierwszomajowe ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Katarzyna Śleziona
Jedna z Trybun Honorowych na Rynku. Lata 50. minionego wieku
Jedna z Trybun Honorowych na Rynku. Lata 50. minionego wieku Żory. Zarys dziejów. B. Cimała
Majówka Żory: pochody pierwszomajowe? W pochodach w czasach PRL-u w Żorach szło całe miasto. Były zabawy, imprezy sportowe, śpiewy. Pamiętacie, jak wówczas świętowaliśmy? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Majówka Żory: pochody pierwszomajowe

"Praca pokój socjalizm", "Wyższe uczelnie dla dzieci patriotów oddanych socjalistycznej ojczyźnie", "Niech żyje 1 Maja" - to popularne hasła na transparentach, jakie nieśli żorzanie w czasie pochodów pierwszomajowych w czasach PRL-u. Dzisiaj mamy już zupełnie inną epoką, a pamiątką po tamtych czasach są archiwalne zdjęcia i opowieści.

Polub nas na Facebooku i bądźcie na bieżąco z informacjami!

Robotnicze święto 1 Maja było hucznie obchodzone z pochodami, zabawami ludowymi, imprezami sportowymi. - Po pochodach pierwszomajowych odbywały się imprezy na Śmieszku, w Dębinie. To było święto całych rodzin. Samych pochodów pierwszomajowych za dobrze nie pamiętam. Jednak pamiętam, jak w siódmej klasie szkoły podstawowej kazali nam iść w manifestacji ze szturmówkami. Jednemu koledze trafiła się czerwona flaga, którą chętnie wywijał. Dzisiaj tego nie chce przypominać - wspomina pan Tomasz z Kleszczówki.

W pochodach zawsze uczestniczyła inteligencja pracująca, władze miejskie, młodzież szkolna, czy "najważniejsza w narodzie klasa robotnicza". Delegaci z każdego zakładu pracy nieśli swoje sztandary (w czasach PRL-u swoje sztandary nieśli pracownicy prężnie działających wówczas w Żorach np. ZWUS-u, Fadomu, Ergu, kopalni ZMP, centrali nasiennej). Nie brakowało rolników, ubranych w śląskie stroje, którzy przyjeżdżali na furmankach.
Grupki w pochodach zazwyczaj formowały się w kilkunastu punktach w mieście, a centralnym punktem obchodów był Rynek, choć zdarzyły się lata, gdy pochód szedł na osiedle, a Trybuna Honorowa znajdowała się np. niedaleko Pomnika Braterstwa Broni (pomnika - czołgu przy ówczesnej alei Zwycięstwa - dziś Jana Pawła II). Kto nie uczestniczył bezpośrednio w pochodzie, zatrzymywał się i obserwował, a z głośników w mieście docierały słowa z przemówienia przedstawicieli władzy centralnej z Warszawy.

Jak wspominacie pochody pierwszomajowe?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto