Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Żory kupi budynek garnizonu od Muzeum Miejskiego. Będzie łatwiej go wyremontować i stworzyć atrakcyjne miejsce?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Muzeum Miejskie planuje w garnizonie przygotować dodatkową przestrzeń wystawienniczą
Muzeum Miejskie planuje w garnizonie przygotować dodatkową przestrzeń wystawienniczą Materiały Muzeum Miejskiego
Miasto Żory odkupi od Muzeum Miejskiego budynek garnizonu przy ulicy Muzealnej. Kwota transakcji wyniesie nieco ponad 1,1 mln zł, ale budżet nic nie straci. Dlaczego? O taką samą kwotę uszczuplona zostanie dotacja dla jednostki. - Dużo łatwiej będzie gminie odrestaurować budynek - zapowiada Waldemar Socha, prezydent Żor. Jakie są plany wobec budynku?

Miasto Żory kupi budynek garnizonu od Muzeum Miejskiego. Dlaczego?

Na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Żor przedstawił uchwałę w sprawie wyrażenia zgody przez radnych na zakup nieruchomości. Chodzi o budynek tzw. garnizonu przy ulicy Muzealnej. Po co ta transakcja?

- Od kilku lat Muzeum czyni starania pozyskania środków na renowację budynku. który ma walory zabytkowe. Chcielibyśmy przywrócić dawny wygląd. Muzeum stara się o środki, ale niestety jako instytucja mała, bez dużych możliwości finansowych, ma duże trudności z pozyskaniem środków. Dużo łatwiej będzie gminie pozyskać środki na restaurację tego budynku - argumentował pomysł prezydent Waldemar Socha.

Zwracał uwagę, że miasto może starać się m.in. o pożyczkę rewitalizacyjną. Kwota ma wynieść dokładnie 1,148 mln zł. To więcej niż oszacowanie, ale w skład transakcji wejdą też projekt remontu i pozwolenie na budowę. W skrócie jednostka odzyska zainwestowane pieniądze.

Co ważne, nie będzie dużego obciążenia budżetu miasta. O sumę za którą miasto odkupi nieruchomość zostanie bowiem obniżona kwota dotacji dla Muzeum.

Po co miastu tzw. garnizon?

Budynek dawnego garnizonu w Żorach to jedna z perełek architektonicznych miasta. Jest to część budynku, w którym mieści się bank, a jego konstrukcja jest identyczna. Są tam ceglane łuki na stropie, żeliwne kolumny oraz piękny drewniany bruk na podłodze. Zdaniem muzealników, bo obecnie budynek garnizonu należy do muzeum, elementy konstrukcji są dobrze zachowane. Wymagają jednak renowacji i czyszczenia, a to może pochłonąć spore koszty.

Według planu muzealników w przyszłości ma powstać w nim ogólnodostępna galeria.

- Podstawowym założeniem było to, aby odwiedzający mógł zauważyć piękno historycznego wnętrza, ale jednocześnie aby wykorzystać je na organizację wystaw, zajęć edukacyjnych, koncertów itp. W takim kierunku szły działania projektowe - wyjaśniał na naszych łamach w 2018 roku dyrektor dr Lucjan Buchalik.

Muzeum Miejskie planuje w garnizonie przygotować dodatkową przestrzeń wystawienniczą

Miasto Żory kupi budynek garnizonu od Muzeum Miejskiego. Będ...

Od czasów pruskich, przez huzarów, ułanów do artylerii

Stały garnizon wojskowy został założony w Żorach przez armię pruską w 1742 roku, w czasie wojen śląskich z Austrią. Szwadron huzarów stacjonował tu aż do 1795 roku, jednak nie istniały wtedy stałe budynki koszarowe. Żołnierze kwaterowali w wynajmowanych od mieszczan izbach.

Po kilkudziesięciu latach przerwy, armia pruska wróciła do Żor 27 lipca 1867 roku. Od tej pory stacjonował tu 4 szwadron śląskiego pułku ułanów. W 1869 roku wybudowano ujeżdżalnię, stajnie dla 152 koni i pomieszczenia koszarowe. To właśnie te budynki zachowały się do dziś. Od 4 lipca 1922 roku stacjonowali w nich żołnierze 23 pułku artylerii lekkiej, aż do wybuchu wojny w 1939 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto