Mieszkańcy kolejnych żorskich dzielnic nie będą mieli okazji wybrać radnych. Bez wyborów do Rady Dzielnicy na os. 700-lecia i Korfantego

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Os. Sikorskiego to najliczniej zamieszkana dzielnica Żor. W niej wybory do Rady Dzielnicy odbyły się bez przeszkód.
Os. Sikorskiego to najliczniej zamieszkana dzielnica Żor. W niej wybory do Rady Dzielnicy odbyły się bez przeszkód. arc.
Udostępnij:
W kolejnych żorskich dzielnicach nie odbędą się wybory radnych dzielnicowych. Z powodu zbyt małej liczby chętnych, bez wyborów mandaty radnych przyznano na os. 700-lecia oraz Korfantego, a także w dzielnicy Kleszczówka. Wcześniej tak samo postąpiono w sześciu innych dzielnicach miasta.

Mieszkańcy kolejnych żorskich dzielnic nie będą mieli okazji wybrać radnych. Bez wyborów do Rady Dzielnicy na os. 700-lecia i Korfantego

Wydłuża się lista żorskich dzielnic, w których nie odbędą się wybory nowych radnych dzielnicowych. Do widniejącej na niej dotychczasowych sześciu dzielnic dołączyły trzy kolejne. Tym razem chodzi o osiedle 700-lecia oraz osiedle Korfantego, a także dzielnicę Kleszczówka.

Powodem odwołania wyborów do Rady Dzielnicy ponownie jest zbyt mała liczba chętnych do ubiegania się o mandat.

- Ponieważ liczba zgłoszonych kandydatów na członków Rad Dzielnic: 700-lecia, Korfantego i Kleszczówka nie przekracza liczby mandatów pozostających do obsadzenia, ale jednocześnie wynosi nie mniej niż połowę statutowego składu rady, to wybory w tych dzielnicach nie będą przeprowadzane - informuje Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Brak wyborów w trzech kolejnych dzielnicach oznacza, że te nie odbędą się już w ponad połowie dzielnic w Żorach. Oprócz wspomnianych osiedli 700-lecia i Korfantego oraz dzielnicy Kleszczówka, wcześniej identyczna sytuacja miała miejsce w sześciu innych dzielnicach: Baranowice, Rogoźna, Osiny, Zachód oraz Śródmieście. Chętnych zabrakło również na os. Powstańców Śląskich.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku Rady Dzielnicy osiedla Pawlikowskiego. - Liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż połowa statutowego składu Rady - tłumaczy Adrian Lubszczyk, który dodaje, że z tego powodu zostanie wyznaczony nowy termin wyborów.

Dotychczas nowe rady dzielnicy wybrali już mieszkańcy osiedli: Sikorskiego oraz ks. Władysława. Planowane są także wybory (na ten moment nie wiadomo nic o ich odwołaniu) w pozostałych trzech żorskich dzielnicach: w Rowniu, Kleszczowie oraz Roju. Żorzanie w tych dzielnicach będą głosowali:

Rój

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11, 30.11.2021 (godz. 17:00-19:00)

Rowień-Folwarki

  • MOK - Świetlica Rowień, 30.11.2021 (godz. 17:00-19:00)

Kleszczów

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, 30.11.2021 (godz. 17:00-19:00)

Z kolei jeśli chodzi automatycznie wybranych nowych radnych na os. 700-lecia, os. Korfantego oraz na Kleszczówce zostali nimi:

Rada Dzielnicy 700-lecia Żor: Cyjan Barbara, Cyjan Jan, Cymbor Piotr, Dudzik Zygmunt, Granek Grzegorz, Huzarewicz Piotr, Janik Janusz, Kuliberda Mirosława Ewa, Skoczylas Dariusz, Synowiec Maria, Szafrańska Sabina i Tyrtania Katarzyna.

Rada Dzielnicy Korfantego: Bieg Mirosława, Borowiec Mieczysław, Drewicz Stanisława, Drożdż Stefan, Jaguś Ireneusz, Krusberski Dominik, Kuś-Jureczko Iwona, Niesterok Bogdan, Ogierman Jan, Szmyt Dorota, Wałęsa Edward, Witkowska Mariola i Wrona Irena.

Rada Dzielnicy Kleszczówka: Banach Jerzy, Bielak Ludwika, Bienioszek Marek, Brzostowski Henryk, Filak Dariusz, Jakubowski Mieczysław, Kołodziejczyk Monika, Kuś Urszula, Niechoj Urszula, Nowacka Anna, Przepióra Halina, Student Stanisław i Tomala Piotr.

Przypomnijmy, tegoroczne wybory nowych składów Rad Dzielnic w Żorach zostały zarządzone przez prezydenta Waldemara Sochę. Ogłoszenie wyborów związane jest z kończącą się kadencją obecnych radnych.

Wybory żorskich radnych dzielnicowych są w tym roku wyjątkowe. W związku z pandemią koronawirusa zmieni się ich charakter, który z powodów epidemiologicznych zbliżony jest do wyborów samorządowych.

- Mieszkaniec dzielnicy chcąc wziąć udział w głosowaniu powinien udać się do lokalu wyborczego we wskazanym miejscu i czasie, okazać komisji dokument potwierdzający jego tożsamość oraz dokonać wpisu na listę osób głosujących (podając swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania) - wyjaśnia Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu.

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie