18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Miarki dotarła do ciekawych dokumentów na temat wyzwolenia Żor

Katarzyna Śleziona
Mateusz, Michał i Robert opowiadają o obchodach wyzwolenia Żor w 1945
Mateusz, Michał i Robert opowiadają o obchodach wyzwolenia Żor w 1945 ARC.
24 marca minęła 68. rocznica wyzwolenia Żor spod okupacji niemieckiej. Był to dzień zakończenia tzw. Bitwy żorskiej, stoczonej od 27 stycznia do 24 marca 1945 r. na Górnym Śląsku na terytorium Żor i w miejscowościach sąsiednich. Żołnierze 1 Czechosłowackiej Brygady Pancernej pod dowództwem mjr. Vladimira Janko wspólnie z oddziałami 38 armii gen. Płk Kiriłła Moskalenki wyzwolili Żory w ramach operacji morawsko-ostrawskiej. W wyniku działań wojennych spłonęło lub legło w gruzach około 55-65 procent zabudowań miasta Żory.

Do ciekawych informacji na temat wyzwolenia Żor dotarli w Archiwum Państwowym w Raciborzu uczniowie klas pierwszych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach: Mateusz Możdżeń, Michał Todys i Robert Winkler.

Wyczytali m.in. o tym, jak wyglądała pierwsza rocznica obchodów wyzwolenia Żor. - Już niespełna rok po zakończeniu II Wojny Światowej w Żorach trwały przygotowania do uczczenia pierwszej rocznicy wyzwolenia ziemi rybnickiej. Uroczystości zaplanowano na niedzielę 31 marca, a już prawie dwa tygodnie wcześniej ówczesny burmistrz miasta zorganizował zebranie w Zarządzie miejskim, na które zaprosił żorskich vipów i przedstawicieli ówczesnych partii politycznych i innych organizacji - mówią uczniowie. - Uroczystości były tak ważne dla mieszkańców powojennych Żor, że przeprowadzono składki. I tak święto wsparli finansowo m.in.: pracownicy miejscy, posterunek MO Żory, pracownicy Huty Pawła - dodają uczniowie.

Obchody pierwszej rocznicy wyzwolenia Żor rozpoczęły się już o godz. 6 rano. O 9.45 była msza św. w kościele farnym. Kolejna część święta odbywała się na Rynku. - Burmistrz wygłosił przemówienie, w którym zachęcił mieszkańców do odbudowy powojennych zniszczeń. Następnie przemawiał wójt gminy, który mówił o konieczności wspierania Rządu Jedności Narodowej. Podkreślił, że wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji zawdzięczamy Wojsku Polskiemu i sprzymierzonej z nim Armii Czerwonej. Jako trzeci z kolei wystąpili przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz uczniów miejskiego gimnazjum - dzisiejsze I LO - mówią uczniowie.

Polub nas na Facebooku

Oprawą artystyczną zajął się chór Towarzystwa Śpiewaczego "Feniks", który odśpiewał pieśni patriotycznych. - Następnie przemówili przedstawiciele Wojewódzkiego Komitetu Polskiej Partii Robotniczej, którzy skrytykowali działania rządu na uchodźstwie i podziemia antykomunistycznego. Na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali Rotę i Mazurka Dąbrowskiego - dodają uczniowie. KAKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto