Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z Żor w Niemczech [ZDJĘCIA]

Katarzyna Śleziona
Nauczyciele z Żor w Niemczech
Nauczyciele z Żor w Niemczech ARC.
Nauczyciele z Żor w Niemczech. „Europa da się lubić – wymiana doświadczeń w Niemczech” - to nazwa projektu, jaki był realizowany w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” przy wsparciu finansowym Wspólnot Europejskich. Zdjęcia: ARC.

Nauczyciele z Żor w Niemczech

„Europa da się lubić – wymiana doświadczeń w Niemczech” - to nazwa projektu, jaki był realizowany w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” przy wsparciu finansowym Wspólnot Europejskich. - Uczestnikami projektu byli nauczyciele zawodu oraz dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi i szkoleniowcy reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne w Żorach. Pedagodzy reprezentowali trzy żorskie szkoły ponadgimnazjalne tj. Zespół Szkół Budowlano – Informatycznych, Zespół Szkół nr 2i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – mówi Ilona Kaźmierczak, koordynator projektu i nauczyciel z ZSB-I.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Zdjęcia: ARC.

Uczestnicy projektu wzieli udział w cyklu zajęć kulturowych, pedagogicznych oraz z języka niemieckiego i angielskiego. Nie zabrakło też wymiany doświadczeń w Niemczech w Turyngii. - Podczas wyjazdu nauczyciele zostali zapoznani z systemem kształcenia zawodowego w Niemczech. Mogli spojrzeć też na wyposażenie pracowni do nauki zawodu. Wizytowali tamtejsze centra kształcenia praktycznego, zakłady pracy, w których niemieccy uczniowie odbywają zajęcia praktyczne i przygotowywani są do podjęcia pracy na rynku zawodowym. Wymienili swoje opinie i doświadczenia zawodowe z niemieckimi pedagogami – dodaje Kaźmierczak.
Nauczyciele z Żor w czasie wycieczki zwiedzili również miasta: Weimar, Eisenach, Erfurt, Gotha oraz Wartburg. Chcąc oddać cześć osobom, które zginęły podczas II wojny światowej odwiedzili również obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie.

- Podczas swojego pobytu w Erfurcie pedagodzy uczestniczyli w niemieckim tradycyjnym obrządku Nocy Walpurgii odbywającej się z okazji trwania wiosny. Noc Walpurgii postrzegana jest dziś jako czas kostiumowych imprez i festynów, porównywalnych z amerykańskim Halloween – mówi Kaźmierczak.

- Należy wspomnieć, że nadrzędnym celem projektu było wspieranie uczestników kształcenia i doskonalenia zawodowego w zdobywaniu i wykorzystaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji oraz zwiększanie atrakcyjności szkolenia i kształcenia zawodowego. Cele projektu obejmowały również wymianę europejskich doświadczeń, transfer wiedzy oraz propagowanie innowacyjnych metod pracy i rozwiązań organizacyjnych w zakresie opracowywania programów edukacyjnych i procedur uruchamiania nowych kierunków kształcenia, doskonalenie umiejętności z zakresu egzaminów kwalifikacyjnych oraz zasad egzaminowania uczniów, zasad współpracy szkół z przedsiębiorcami i organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, zasad funkcjonowania centrów kształcenia ustawicznego itp., a także przybliżenie zagadnień z zakresu ECVET – mówią nauczyciele z ZSB-I.

Wyjazd na wymianę doświadczeń do Niemiec był bezpłatny

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto