Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie zwolnień w KWK Krupiński

Szymon Kamczyk
Nie będzie zwolnień w KWK Krupiński - zakład stanie się częścią Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Nie będzie zwolnień w KWK Krupiński - zakład stanie się częścią Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Arc.
Kopalnia Krupiński trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Taki komunikat wydała Jastrzębska Spółka Węglowa, po podjęciu odpowiedniej uchwały przez zarząd. Co istotne, jak podkreśla JSW, nikt z obecnych pracowników KWK Krupiński nie trafi na bruk.

Nie będzie zwolnień w KWK Krupiński

– Załoga Krupińskiego jest pracowita, zdyscyplinowana, a przede wszystkim doświadczona. Potrzebujemy jej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – mówi Tomasz Gawlik, Prezes JSW. – Dlatego chcemy przenosić całe brygady do innych kopalń. Pracowników najbardziej teraz interesuje jak organizacyjnie będzie przebiegał cały proces, do którego, w moim odczuciu, podchodzą z dużym zrozumieniem – dodaje prezes JSW. Decyzja o przeniesieniu została podjęta po gruntownej analizie. Jako, że KWK Krupiński znajduje się w stanie trwałej nierentowności, a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości zdecydowano, że kopalnia zostanie przyłączona do SRK do końca stycznia 2017 roku.

Co istotne, żaden z pracowników tej kopalni nie straci pracy. Będą oni przenoszeni do innych zakładów Spółki. Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych gwarantowanych przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Do tej pory chęć skorzystania z pakietu osłonowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zadeklarowały 2794 osoby.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 milionów złotych. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na którego zapotrzebowanie jest coraz mniejsze. Dodatkowym problemem jest duże zanieczyszczenie węgla – ok. 65%. Rentowność Jastrzębskiej Spółce Węglowej gwarantuje zwiększenie wydobycia węgla koksowego – jego cena jest wyższa, a koszt produkcji porównywalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto