Nigdy wcześniej oszczędzanie energii nie było to tak istotne

Materiał informacyjny PKEE
Udostępnij:
Polska i Europa borykają się obecnie z problemem rosnących cen energii. Wynika on zarówno z czynników ekonomicznych, jak i politycznych. Eksperci podkreślają, że aktualna sytuacja na świecie zmusza nas do tego, abyśmy jak nigdy wcześniej, podeszli poważnie do oszczędzania energii.

Na oszczędzanie energii decyduje się dziś coraz więcej gospodarstw domowych. Nic dziwnego - przyczynia się to w ogromnym stopniu do troski o środowisko, jak i pozytywnie wpływa na stan naszego portfela. Wzrost cen energii dotyka obecnie nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Jeszcze miesiąc temu jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy wymieniano spekulacje windujące ceny uprawnień do emisji CO2 (EU ETS) oraz wysokie ceny surowców energetycznych, w tym węgla i gazu. Teraz dochodzą do tego czynniki czysto polityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Aby podwyżki przez pierwszą połowę 2022 roku były znacznie mniej odczuwalne, już na początku stycznia polski rząd wdrożył w życie rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. Zawieszono pobieranie akcyzy i zmniejszono podatek VAT na energię sprzedawaną gospodarstwom domowym. Jednocześnie Polski Komitet Energii Elektrycznej postanowił zwiększyć świadomość naszych rodaków na temat oszczędzania energii. W tym celu uruchomił stronę internetową www.liczysieenergia.pl, na której znajdują się informacje o mechanizmach rządzących rynkiem energii oraz porady, jak zmniejszyć zużycie prądu w domu.

Eksperci: nigdy wcześniej oszczędność energii nie była tak istotna dla naszego losu

Polski rząd od lat powtarzał, że bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczna od Rosji jest co najmniej tak samo istotna, jak powstrzymanie zmian klimatu. Teraz, do tego wniosku przekonuje się Unia Europejska. W podobnym tonie wypowiadają się również specjaliści. W dzienniku "Le Monde" dwóch francuskich ekspertów sektora energetycznego: Jean-Michel Glachant oraz Christian Gollier wyjaśnia, że jeśli Europejczycy chcą się obejść się bez rosyjskich węglowodorów, muszą natychmiast ograniczyć konsumpcję.

Specjaliści przekonują, że każda źle skonsumowana kilowatogodzina zubaża Europę i wzbogaca armię rosyjską. Dodają, że bardziej niż kiedykolwiek liczy się teraz indywidualna odpowiedzialność. Zdaniem ekspertów, wszyscy powinni działać, aby jednocześnie przeciwstawić się wojnie w Europie i zmianom klimatycznym.

- Jeszcze nigdy umiar energetyczny naszych obywateli nie był tak istotny dla naszego losu jako cywilizacji - podkreślają.

Ceny energii będą rosły

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla EU ETS wciąż pozostaje niezwykle istotnym czynnikiem cenotwórczym. Ostatnie, kilkudziesięcioprocentowe wahania na tym rynku udowodniły, jak wielki jest udział spekulacji w kształtowaniu ich cen. Niezależnie od rozwoju sytuacji politycznej ceny energii będą rosły. Warto również podkreślić, że na wzrost cen energii będą miały wpływ także wysokie koszty, jakie niesie za sobą transformacja energetyczna.

Jak ograniczyć zużycie energii?

W związku z rosnącymi cenami energii, ważne, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, w jaki sposób możemy wpłynąć na ograniczenie jej zużycia. Jak wskazują eksperci nasze codzienne wybory mogą mieć bowiem znaczący wpływ na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie na wysokość rachunków. Co ważne, oszczędności w tym przypadku nie musza oznaczać wyrzeczeń. Wystarczy, by zrezygnować ze zużywania tej energii, z której i tak nie korzystamy. Oto kilka przykładowych działań:

  • wyłączanie i odłączanie z prądu nieużywanych urządzeń, gaszenie niepotrzebnych lamp etc.
  • ekonomiczne korzystanie z urządzeń - włączanie pełnej pralki i zmywarki, gotowanie takiej ilości jedzenia i wody, jaka akurat jest potrzebna,, stosowanie pokrywek, nie wietrzenie lodówki,
  • rozważne zakupy sprzętu, wybieranie urządzeń energooszczędnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nigdy wcześniej oszczędzanie energii nie było to tak istotne - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie