Nowy dom. Budowa domu bez pozwolenia na budowę – w 2023 r. zrobisz to łatwiej i bez ograniczeń metrażu

Akcja specjalna ekspertów
Janusz Romaniszyn / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Budowa domu bez pozwolenia na budowę w 2023 r. została ułatwiona. Inwestor może postawić na zgłoszenie domu o dowolnym metrażu, korzystając z uproszczonej procedury. Wyjaśniamy, jak wyglądają nowe zasady i jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ułatwień.

Budowa domu bez pozwolenia łatwiejsza w 2023 r. Co się zmienia?

W 2023 r. całkowicie zniknie konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku wznoszenia domu jednorodzinnego – zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Jak podaje PAP, budynek stawiany na zgłoszenie będzie mógł mieć dowolny metraż, a nie – jak teraz – maksymalnie 70 m kw. Dla wszystkich marzących o własnym domu oznacza to znaczne uproszczenie biurokracji. Mimo wcześniejszych zapowiedzi zmiany nie wejdą w życie od 1 stycznia, tylko nieco później – dokładny termin nie jest znany.

– To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – zachwala zmiany Buda cytowany przez gunb.gov.pl.

Jak podał rząd, pozwolenie na budowę nie będzie wymagane, jeśli:

  • inwestor chce zbudować dom jednorodzinny,
  • budynek ma mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
  • dom powstaje na własny użytek (służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora).

Jak widać, z powyższych zasad wynika, że z uproszczonych procedur dotyczących domu bez pozwolenia nie będą mogli korzystać deweloperzy stawiający budynki w celu ich natychmiastowej sprzedaży czy wynajmu.

Uproszczone formalności przy budowie domu na zgłoszenie

Jak podał rząd, inwestor planujący budowę będzie – zamiast uzyskiwania pozwolenia na budowę – dokonywał zgłoszenia z projektem budowlanym. Co więcej, przy budowie domu powyżej 70 m kw. obowiązkowe będzie:

  • zatrudnienie kierownika budowy,
  • prowadzenie dziennika budowy.

To kluczowa różnica w porównaniu z obecnymi przepisami, gdyż przy domach bez pozwolenia do 70 m kw. kierownik nie jest wymagany. Dodatkowo zniknie konieczność zatwierdzenia przez urzędników projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu. Jak podaje rząd, jeśli inwestor prawidłowo dokona zgłoszenia, urzędnicy nie będą mogli sprzeciwić się budowie.

W projekcie zmian uwzględniono też kwestie związane z ekologią i OZE. Inwestor będzie mógł instalować na swoim obiekcie urządzenia techniczne służące wytwarzaniu energii wiatrowej wraz z masztami (muszą się jednak one znaleźć w projekcie). Maksymalna wytwarzana moc nie może przekraczać mocy mikroinstalacji.

Zmiany obejmą też końcową fazę budowy domu. Jak podano, w przypadku domów bez pozwolenia obowiązywać będzie uproszczona procedura odbioru domu. Inwestor będzie musiał tylko złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie będzie całkowicie dobrowolne, poza przypadkiem, gdy użytkowanie obiektu ma nastąpić przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych (wtedy jest wymagane).

Każdy inwestor może pobrać darmowe projekty domów jednorodzinnych

Warto dodać, że od 24 czerwca 2022 r. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego można pobrać darmowe projekty domów jednorodzinnych. Na razie dostępne są jedynie projekty budynków o metrażu do 70 m kw., jednak według zapowiedzi rządu w bazie uwzględnione zostaną także większe budynki. Warto dodać, że choć same projekty są darmowe, to za poprawki w projekcie domu inwestor zapłaci z własnej kieszeni.

Rząd zapowiedział także, że docelowo w portalu E-Budownictwo pojawi się Baza Projektów Budowlanych, w której znajdą się m.in. projekty zagospodarowania działki lub terenu oraz projekty techniczne. Inwestor lub projektant będzie mógł dodać własny projekt do tej bazy. Zostanie mu wówczas nadany indywidualny numer, którym można się później posługiwać przy załatwianiu licznych spraw. Ma to być kolejne uproszczenie biurokracji związanej z budową domu.

Partnerem TEMATU TYGODNIA jest:
PL-WIPES Usługi remontowo-budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy dom. Budowa domu bez pozwolenia na budowę – w 2023 r. zrobisz to łatwiej i bez ograniczeń metrażu - śląskie Nasze Miasto

Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie