18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O interwencji ZOMO na kopalni ZMP, 40-leciu os.700-lecia przeczytamy np. w Kalendarzu Żorskim 2013

KAKA
ARC. / Leksykon Żorski
"Nade wszystko pamiętam sierpień 1988 roku, gdy podczas strajku okupacyjnego na naszej kopalni sprowadzono przeciwko strajkującym górnikom ZOMO (Zmotoryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej). Oprócz uzbrojonych milicjantów przybyły też wozy opancerzone typu Skot. Demonstracja siły była zatrważająca. Po przybyciu dyrektora kopalni w towarzystwie wysokiej rangi oficera milicji przedstawiono nam ultimatum: jeżeli natychmiast nie opuścimy dobrowolnie zakładu, to zostaniemy usunięci siłą..." - to fragment artykułu "Interwencja ZOMO na KWK ZMP, czyli lekcja patriotyzmu" autorstwa Krzysztofa Kurka, mieszkańca Żor. To jeden z tekstów, jaki ukazał się w najnowszym wydaniu "Kalendarza Żorskiego 2013 roku". Co ciekawego przeczytamy w innych artykułach w nowej publikacji? Zobacz zdjęcia z promocji kalendarza w bibliotece głównej autorstwa Jacka Struczyka.

Na 252 stronach "Kalendarza Żorskiego 2013" znajdziemy ciekawe artykuły historyczne, z życia miasta, a także kulturalne, sportowe i np. o znanych postaciach. Książka podzielona jest na 13 rozdziałów. W rozdziale "Z kart historii" oprócz wspomnianego artykułu Krzysztofa Kurka znajdziemy także teksty m.in. Jana Delowicza o tym jak Żory wracały do Polski lub Barbary Kieczki i Stanisława Szwarca o Antonim Dubielu - więźniu Rawicza, obozu karnego Neu-Sustrum, KL Auschwitz, KL Buchenwald, KL Mauthausen-Gusen.
Z kolei w rozdziale "Z życia miasta" przeczytamy m.in.o nowym komendancie żorskiej policji, 40-leciu osiedla 700-lecia, a także tekst naszych dziennikarzy - o tym, że ulicę Żorską mają nawet w Poznaniu.
W książce wspominamy też Józefa Worynę, urodzonego w Roju społecznika, inicjatora powstania Koła PTTK "Sokół". W kalendarzu przeczytamy też m.in. o tym, co słychać w mieście partnerskim Żor - węgierskim Mezokövesd.
Z kolei w rozdziale "Oświata" możemy zaznajomić się z informacjami na temat działalności żorskiej szkoły muzycznej, a w rozdziale "Kultura" - m.in. o majówce muzealnej w dawnych pomieszczeniach żorskiego garnizonu na tyłach dzisiejszego budynku Banku Spółdzielczego w Żorach.
- Najnowsze wydanie naszego kalendarza to owoc wysiłku wielu autorów, którzy prezentują różnorakie artykuły, wybrane fragmenty źródeł historycznych, dane statystyczne, aktualne informacje, zawsze niezbędne i pomocne każdemu mieszkańcowi Żor oraz tym, których interesuje współczesne życie miasta - mówi nas zespół redakcyjny. Publikację wydano dzięki staraniom żorskiego muzeum.
"Kalendarz Żorski 2013" można kupić w Punkcie Informacji Miejskiej za 22 zł. Jego wersja dla dzieci kosztuje 10 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto