Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyszczanie ścieków - przywracanie wody środowisku naturalnemu

Redakcja
W roku 1992, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło specjalną rezolucją nowe święto, obchodzone corocznie 22 marca - Światowy Dzień Wody. Hasłem dla tegorocznego Dnia Wody były „Ścieki”, czyli również woda, ale ta zanieczyszczona.

Nasza cywilizacja produkuje ogromne ilości ścieków, które tak naprawdę, dopiero od niedawna, stara się oczyszczać, oddając naturze to, co jej zabrała. Nie do wszystkich jednak przemawia, słuszna skądinąd idea budowania oczyszczalni, które są niezbędne w działaniach na rzecz ekologii i zapewnienia ludziom egzystencji w czystym środowisku. Światowy Dzień Wody przypomina również i o tym problemie. Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint, zdając sobie sprawę, jak istotna dla miasta i jego mieszkańców jest sprawa oczyszczania ścieków, realizują od roku 2014 projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Siemianowicach Śląskich”, który przewiduje budowę własnej oczyszczalni ścieków. Obecnie ścieki są odprowadzane do oczyszczalni, która znajduje się w Katowicach- Dąbrówce Małej. Jej właścicielem są Katowickie Wodociągi S.A. Oczyszczalnia ta jest o wiele za duża, nie pracuje w zakresie optymalnych parametrów użytkowych, a zastosowane rozwiązania techniczne pochodzą jeszcze z lat 70. XX wieku.

Pomimo przeprowadzonych modernizacji, mamy do czynienia z rozwiązaniami z ubiegłego wieku, co wpływa na wysoki jednostkowy koszt oczyszczania ścieków i ma negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Modernizacja tej oczyszczalni przez Katowickie Wodociągi S.A. może doprowadzić do znacznego podniesienia ceny na oczyszczenie metra sześc. ścieków, co oznacza, że koszty tej modernizacji, w większości poniosą mieszkańcy Siemianowic Śląskich. I właśnie rozwiązaniem tego problemu jest budowa własnej, miejskiej oczyszczalni ścieków w Siemianowicach Śląskich, która uniezależni Aqua-Sprint, a tym samym mieszkańców miasta od niekontrolowanego wzrostu cen za oczyszczanie ścieków oraz przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Realizacja projektu przyniesie wymierne korzyści, ponieważ jest ściśle związana z wymianą sieci kanalizacyjnej oraz ze wzrostem liczby mieszkańców obsługiwanych przez system kanalizacyjny, co pozwoli zredukować zanieczyszczenia gleby, wód podziemnych oraz powierzchniowych spowodowanych degradacją istniejącej sieci kanalizacyjnej. Wydajność nowej oczyszczalni ścieków została tak zaprojektowana, aby oczyścić wszystkie ścieki powstające na terenie miasta, zarówno dopływające systemem zbiorczym oraz dowożone taborem asenizacyjnym, minimalizując jednocześnie odprowadzanie ich do środowiska z obszarów dotychczas nieskanalizowanych.

Oczyszczalnia ścieków w Siemianowicach Śląskich będzie najnowocześniejszą oczyszczalnią mechaniczno-biologiczną z chemicznym usuwaniem fosforu. Koszty całego przedsięwzięcia wyniosą aż 168.359.078,43 zł netto, co jest jak dotąd, największym takim przedsięwzięciem w historii Siemianowic Śląskich.

Wręczenie nagród w konkursie plastyczno-fotograficznym „Podróż do źródła”

Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint Sp. z o.o., od początku swojego istnienia, włączają się w obchody Światowego Dnia Wody, organizując konkurs malarsko-fotograficzny „Podróż do źródła”. Pod hasłem „Z wodą w tle”, na siemianowickim stawie „Rzęsa”, odbył się plener malarsko-fotograficzny właśnie w ramach tego konkursu. To już szósty raz został on zorganizowany przez Aqua-Sprint przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 13 oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Cogito. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie. Każdego roku bierze w nim udział prawie 150 uczestników z siemianowickich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tradycją jest, że nagrody są wręczane w marcu, właśnie przy okazji Światowego Dnia Wody w siedzibie Siemianowickich Wodociągów. Dnia 21 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom. Oto ich pełna lista:

Przedszkole nr 6:
Maja Duchnik, Szymon Opara
Przedszkole nr 12: Wiktoria Wójcik
Przedszkole nr 20: Julia Gieroska
Szkoła Podstawowa nr 1:
Magdalena Hadasik, Jakub Mółka, Julia Iwaniec, Wiktoria Serafin, Aleksandra Śnieżak, Paulina Sigura
Szkoła Podstawowa nr 5:
Marta Korczak
Szkoła Podstawowa nr 8:
Laura Buchta
Szkoła Podstawowa nr 13:
Lena Buczek
Zespół Szkół Integracyjnych: Szymon Brzęczek, Matylda Stera
Okienko: Magdalena Matlas, Zuzanna Bartosiewicz, Zofia Noszczyk
MDK Jordan: Martyna Skrubel
I Gimnazjum: Adam Lisieński, Dominika Dudek, Martyna Sosna, Daniel Bobrowski
VII Gimnazjum:
Natalia Lubosik, Łucja Konieczna, Adrianna Kaps, Nikola Pawłowska
VIII Gimnazjum:
Klaudia Grabowska
ZSOiZ nr 2:
Magdalena Zielińska, Katarzyna Konieczko
I LO: Klaudia Guziejewska
Cogito: Klaudia Wilczok, Karolina Zdrada, Karolina Gawron
Meritum: Marta Sobczyk

Grand Prix otrzymał Daniel Bobrowski z I Gimnazjum. Nagrodzone prace są prezentowane na wystawie w siedzibie Aqua-Sprint do maja br. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i ciągłej przyjemności z tworzenia, a gościom odwiedzającym wystawę, miłych doznań artystycznych i zainteresowania się problemami wynikającymi z kurczących się zasobów wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto