Od nowego roku większa opłata za wywóz śmieci w Żorach? Cena w górę o ok. 10 złotych. "Z obecnych opłat nie sfinansujemy działania systemu"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Po rozstrzygnięciu nowego przetargu prawdopodobnie opłata za śmieci w Żorach będzie wyższa.
Po rozstrzygnięciu nowego przetargu prawdopodobnie opłata za śmieci w Żorach będzie wyższa. arc.
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od nowego roku wzrośnie opłata za wywóz śmieci w Żorach. Wygasająca z końcem roku umowa na odbiór odpadów w mieście zostanie zastąpiona nową. I wszystko wskazuje na to, że w zapomnienie pójdzie też dotychczasowa cena. 15 złotych miesięcznej opłaty od osoby za śmieci segregowane najprawdopodobniej zastąpi 25 złotych. Władze Żor tłumaczą, że nie mają innego wyjścia jak podnieść cenę, a wyższa opłata i tak będzie niższa niż w okolicznych miastach.

Od nowego roku wzrośnie opłata za wywóz śmieci w Żorach. Cena w górę o ok. 10 złotych. "Z obecnych opłat nie sfinansujemy działania systemu"

Będą musieli zacząć głębiej sięgać do portfeli mieszkańcy Żor. Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku żorzan czeka znaczna podwyżka opłat za wywóz śmieci. To jeszcze nie do końca pewne informacje, ale z przeczuciem graniczącym z pewnością, można założyć, że tak właśnie się stanie.

Wszystko przez rozpisany na nowo przez miasto przetarg na gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dotychczasowy, zawiązany przez miasto w listopadzie 2018 roku, w którym miesięczną opłatę za odbiór śmieci segregowanych oraz obsługę punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych od osoby ustalono na 15 złotych wygasa z końcem 2021 roku.

Już w lipcu obecnego roku władze Żor zaczęły prace nad nowym przetargiem. Szybko okazało się, że pieniądze, jakie w budżecie zabezpieczyło na ten cel miasto są znacznie niewystarczające.

- Z uwagi na fakt, iż przedstawione oferty przekraczały możliwości finansowe zamawiającego (miasta - przyp.red), została podjęta decyzja o unieważnieniu tego postępowania - tłumaczy Adrian Lubszczyk, kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Ogłoszony przez Żory przetarg, podobnie jak ten z 2018 roku dotyczył odbioru odpadów i obsługi żorskiego punktu PSZOK. Stanęły do niego trzy przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami: chorzowska ALBA Sp. z o.o, firma TRANSGÓR S.A oraz obecnie odpowiadająca za wywóz śmieci w Żorach spółka PreZero Recycling Południe.

W zakładanej przez miasto kwocie - około 28 milionów 164 tysięcy złotych za odbiór odpadów nie zmieściła się żadna z firm. Najbliżej było chorzowskie przedsiębiorstwo ALBA, które przystąpiło do przetargu z kwotą 28 milionów 926 tysięcy złotych. Rybnicka firma TRANSGÓR zaproponowała kwotę 32 milionów 944 tysięcy złotych, zaś PreZero zażyczyło sobie o blisko pół miliona więcej niż konkurent z Rybnika, oferując realizację odbioru śmieci za 33 miliony 389 tysięcy złotych.

Jednocześnie tylko ostatnia z firm złożyła ofertę na drugą część ogłoszonego przez miasto przetargu, czyli obsługi PSZOK-u. Propozycja spółki PreZero w tym zakresie także przekroczyła jednak możliwości żorskiego budżetu. Firma zaproponowała, że podejmie się tego zadania za kwotę 4 milionów 484 tysięcy złotych, podczas gdy Żory chciały przeznaczyć na ten cel około 500 tysięcy złotych mniej - 3 miliony 960 tysięcy złotych.

Wygląda więc na to, że tylko cud mógłby uchronić żorzan przed podwyżką opłaty za śmieci. Miasto mówi wprost: nie ma innego rozwiązania, jak podniesienie stawki. Obecna wysokość skazywałaby Żory na dopłaty do śmieciowego interesu, a to podobnie jak zarabianie przez miasto na gospodarce odpadami jest zakazane.

- Z opłat pozyskiwanych obecnie od mieszkańców - w wysokości 15 złotych od osoby w przypadku segregacji odpadów - nie jest możliwe pokrycie koszów funkcjonowania systemu - wyjaśnia Adrian Lubszczyk.

Podwyższenie kwoty za odbiór odpadów muszą uchwalić w głosowaniu radni. Na razie nie wiadomo, kiedy miejscy rajcy pochylą się nad nową stawką opłaty za wywóz śmieci. Już teraz mówi się jednak wśród nich o niełatwej decyzji, którą będą musieli podjąć.

Dokładna kwota nowej stawki nie jest jeszcze znana. Jej szczegółowe określenie ma być możliwe dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Władze Żor szacują jednak, że cena za odbiór odpadów wzrośnie o około dziesięć złotych od osoby - do poziomu 25 złotych miesięcznej opłaty za śmieci segregowane. Nową kwotę żorzanie będą musieli uiszczać od 1 stycznia 2022 roku.

Podwyżka ceny za śmieci będzie znaczna, jeśli przyjąć, że nowa kwota osiągnie poziom 25 złotych, jej wzrost będzie na poziomie 60%. Mimo to władze Żor zauważają, że w regionie to jedna z niższych miesięcznych cen za wywóz odpadów.

- Warto podkreślić, że stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 1 osobę w Jastrzębiu-Zdroju oraz Czerwionce - Leszczyny wynosi: 29,50 zł, Mikołowie i Łaziskach: 29,00 zł, Rybniku - 24,00 zł (obecnie trwają procedury konsultacyjne stawki na poziomie 29,50 zł od 01.01.2022r.), w Marklowicach - 27,00 zł oraz w Orzeszu - 33,00 zł - wskazują w Żorach.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

q
quixotic
Ceny wywozu do przewidzenia że będą rosnąć. Po Warszawie to pójdzie lawinowo przecież. Najważniejsze żeby ten wywóz w ogóle istniał bo u nas w Milanówku był problem i zarząd nie chciał go rozwiązać a altany przepełnione. Dopiero zmiana zarządu na Fadrowskiego przyniosła sensowne efekty
Dodaj ogłoszenie