Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odznaczenia wojewódzkie dla Aleksandry Adamczyk i Jerzego Krótkiego z Żor

Szymon Kamczyk
UM Żory
Ostatnia w tym roku, budżetowa sesja Rady Miasta Żory była wyjątkowo uroczysta. Nie tylko uchwalono podczas niej budżet Żor na kolejny rok, ale też nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla Żor i całego województwa. Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali Aleksandra Adamczyk - emerytowana dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach oraz Jerzy Krótki - dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja” w Żorach.

Odznaczenia wojewódzkie dla Aleksandry Adamczyk i Jerzego Krótkiego

Prestiżowe odznaczenia wręczyli laureatom - Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory oraz Jacek Świerkocki, Przewodniczący Kapituły Sejmiku Województwa Śląskiego, radny wojewódzki i Doradca Prezydenta Miasta Żory. Uroczystość była także okazją, by podziękować za wieloletnią współpracę i działalność na rzecz mieszkańców naszego miasta, a także pożegnać, odchodzącą na emeryturę Aleksandrę Adamczyk.

Aleksandra Adamczyk rozpoczęła pracę zawodową w naszym mieście w Zespole Opieki Zdrowotnej. Było to dokładnie 31 października 1985 r., kiedy objęła stanowisko kierownika Domu Dziennego Pobytu. Następnie 1 maja 1990 r. została powołana na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach i funkcję tę pełniła aż do przejścia na emeryturę, z końcem bieżącego roku. Zorganizowała działalność MOPS-u oraz systematycznie dostosowuje ofertę usług socjalnych do zmieniających się potrzeb społecznych mieszkańców i wymagań ustawowych. Była inicjatorem, tworzyła i odpowiadała za działalność takich jednostek pomocy społecznej na terenie Miasta Żory jak: Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych (który działał w latach 1985 – 2005), Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych fizycznie (działał w latach 1992 – 2007, po czym DPS stał się samodzielną jednostką), Noclegownia i Świetlica Noclegowni dla osób bezdomnych (działające od 1996 r.), Świetlica dla dzieci (działająca od 1996 r. ), Ośrodek Interwencji Kryzysowej (działający w latach 1999 - 2007, po czym OIK stał się samodzielną jednostką pomocniczą Miasta), mieszkania chronione dla osób bezdomnych, dla osób z zaburzeniami psychicznym oraz dla usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych (działające od 1992 r. ), Schronisko dla osób bezdomnych (działające od 2015 r.).

Swoje doświadczenie zawodowe i wiedzę Aleksandra Adamczyk wykorzystuje również w działalności społecznej na rzecz mieszkańców miasta Żory uczestnicząc kolejno w pracach: Rejonowej Rady Zatrudnienia, Społecznej Rady Penitencjarnej przy Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju, Rady Nadzorczej oraz Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Żorach. W latach 1996 – 2014 uczestniczyła w pracach Zespołu Pomocniczego ds. Lokalowych. W latach 1990 – 1994 była radną Rady Miasta Żory, a obecnie jest przewodniczącą Żorskiej Rady Seniorów.

Jerzy Krótki, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja” w Żorach od 22 lat zajmuje się zagadnieniami i problemami związanymi z rehabilitacją społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych. Od sierpnia 2009 r., jako Doradca Prezydenta Miasta Żory, organizował i tworzył Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno-Usługowy „Wspólna Pasja” w Żorach. Pod jego wodzą, na przestrzeni 7 lat ZAZ zwiększył zatrudnienie osób niepełnosprawnych z 40 do 64.

Jerzy Krótki jest inicjatorem powołania w 2010 r. oraz prezesem Stowarzyszenia „Wspólna Pasja”, którego członkami są pracownicy niepełnosprawni i pełnosprawni ZAZ w Żorach. Od września 2013 r. do czerwca 2015 r. w pełnił funkcję koordynatora Projektu Systemowego „Śląskie sprawniej – wsparcie osób niepełnosprawnych w aktywizacji zawodowej”. W projekcie na terenie Żor wzięło udział 25 bezrobotnych osób niepełnosprawnych i 25 członków ich rodzin. Po zakończeniu projektu 15 osób niepełnosprawnych znalazło zatrudnienie. Jest inicjatorem podpisanego w lutym 2013 r. porozumienia o współpracy 14 instytucji z terenu Żor w ramach lokalnego partnerstwa na rzecz działań w zakresie rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych, mieszkańców Żor, a także współinicjatorem utworzenia w Żorach w 2015 r. Dziennego Domu Pobytu „Senior – Wigor” dla 30 osób w wieku 60+. To także inicjator i organizator utworzenia w 2016 r. Żorskiej Spółdzielni Socjalnej „Werwa”, która tworzy 6, a docelowo (do roku 2018) 15 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

W 2004 roku Jerzy Krótki brał udział w tworzeniu i uruchomieniu Zakładu Aktywności Zawodowej, Zakładu Usług Pralniczych w Rudzie Śląskiej dla 50 osób niepełnosprawnych, a od grudnia 2004 do września 2009 pracował w Zakładzie na stanowisku specjalisty ds. marketingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto