Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osoby niepełnosprawne w Żorach: Gotują, rehabilitują, patrzą w kamery

Katarzyna Śleziona-Kołek
Osoby niepełnosprawne w Żorach: Gotują, rehabilitują, patrzą w kamery. Zobacz, w jakich pracach spełniają się osoby niepełnosprawne w naszym mieście.

Osoby niepełnosprawne w Żorach: Gotują, rehabilitują, patrzą w kamery

Zakład Aktywności Zawodowej „Wspólna Pasja” w Żorach działa już od sześciu lat. Dziś pracuje w nim 57 osób niepełnosprawnych, które dzięki zdobyciu konkretnego zawodu mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. W budynku przy ul. Bażanciej osoby niepełnosprawne pracują m.in. w księgowości, inni wykonują masaże. Spora grupka doskonale radzi sobie w stolarce, a jeszcze inna w gastronomii. Prężnie działa tutejsza kuchnia, w której pracownicy przygotowują m.in. półprodukty, czyli ryby lub kotlety, które potem są dostarczane np. do Baru Mlecznego “Krówka” w Śródmieściu, w którym od blisko sześciu lat lubią stołować się tłumy klientów i dlatego w ciągu dwóch najbliższych lat lokal zostanie rozbudowany. Pisaliśmy o tym w wydaniu głównym “Dziennika Zachodniego” w artykule “Krówka nakarmi więcej mieszkańców”, który ukazał się 20 października. [ZOBACZ KONIECZNIE: Rozbudowa baru mlecznego w Żorach!]

AKTUALNE MENU jesienno-zimowe w barze mlecznym w Żorach

Gdy bar zostanie rozbudowany, będą potrzebni nowi pracownicy. Dlatego kolejne osoby niepełnosprawne będą tu mogły znaleźć zatrudnienie. - Dzisiaj w barze pracuje 17 osób niepełnosprawnych. Oprócz tego w budynku ZAZ-u kolejnych 17 osób pracuje w kuchni, które od wczesnych godzin porannych mają wiele roboty - mówi Jerzy Krótki, dyrektor ZAZ-u w Żorach.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco

Każdego dnia od godz. 6 osoby niepełnosprawne zajmują się w kuchni m.in. obróbką mięsa i ryb, krojeniem wędlin, przygotowaniem składników do surówek, które potem trafiają m.in. do baru mlecznego w Śródmieściu. Co ciekawe, w lokalu obowiązuje już nowy jadłospis jesienno-zimowy.

Osoby niepełnosprawne przygotowują również posiłki dla przedszkoli. Wkrótce przybędzie im jeszcze obowiązków. - Od listopada do marca nasi niepełnosprawni pracownicy będą przygotowywać także posiłki regeneracyjne dla podopiecznych w noclegowni, pracowników żorskich Wodociągów, MOPS-u. Oprócz tego nasi pracownicy od grudnia tego roku będą również przygotowywać posiłki dla 30 mieszkańców 60 plus, którzy będą podopiecznymi Dziennego Domu Opieki Senior-Wigor w Żorach. Placówka powinna rozpocząć działalność 1 grudnia w budynku Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w dzielnicy Rój - dodaje dyrektor Krótki.

W jakich jeszcze zawodach specjalizują się podopieczni żorskiego ZAZ-u? - Mamy pracowników w dziale ogrodniczo-stolarskim, pracowników księgowości, kierowców, osoby sprzątające - wyliczają w ZAZ-ie.

Oprócz tego od 2 listopada pięć osób niepełnosprawnych (w kolejnych miesiącach łącznie będzie ich osiem) ma zacząć pracę na stanowisku monitoringu miejskiego w komendzie żorskiej policji. W naszym mieście mają pojawić się cztery nowe kamery, które będą obsługiwać właśnie pracownicy ZAZ-u.

Poza tym wraz z nowym rokiem przybędzie też niepełnosprawnych pracowników w dziale rehabilitacji, który zostanie rozbudowany w ZAZ-ie. Pojawi się m.in. dodatkowa sala do ćwiczeń, nowy sprzęt do rehabilitacji. Każdego dnia osoby niepełnosprawne przechodzą rehabilitację we własnym zakresie. W tym dziale pracują trzy osoby niepełnosprawne, w tym dwie osoby niewidome, które wykonują masaże i fizjoterapeuta. Do ZAZ-u przychodzą też klienci prywatni, którzy są masowani i rehabilitowani np. po różnych kontuzjach przez wykształcone w tym kierunku osoby niepełnosprawne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto