18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Baranowicach na liście rezerwowej walczy o dofinansowanie

Katarzyna Śleziona
Pałac w Baranowicach na liście rezerwowej
Pałac w Baranowicach na liście rezerwowej ARC. / Muzeum Miejskie w Żorach
Pałac w Baranowicach odzyska blask? Jest na to spora szansa, bo nasza perełka jest na liście rezerwowej konkursu unijnego i walczy o dofinansowanie. Na remont pałacu potrzeba 11 milionów złotych.

Zabytki w Żorach

Pałac w Baranowicach znalazł się na liście rezerwowej walczy o dofinansowanie

Żorzanie już dłużej nie mogą patrzeć, jak dawna perełka miasta z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę. To pałac w Baranowicach, dawna siedziba rybnickiego wojewody, a także ośrodek wypoczynkowy i szkoła. Dziś zabytek straszy osypującym się tynkiem, zamurowanymi oknami...

Jest jednak szansa, że nadejdą lepsze czasy. - Miejski Ośrodek Kultury w Żorach złożył projekt "Renowacja zespołu pałacowo-parkowego w Baranowicach", do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego . Projekt został oceniony pozytywnie i znalazł się na trzecim miejscu listy rezerwowej do dofinansowania. Wysoka pozycja na liście pozwala mieć nadzieję, że projekt otrzyma dofinansowanie w przypadku oszczędności - mówi Adrian Lubszczyk z biura doradcy prezydenta ds. polityki promocji i informacji.

- W ramach projektu zaplanowano kompleksową renowację pałacu i przylegającego do niego parku. Na parterze przewiduje się stworzenie pomieszczeń winiarni, restauracji i sali bankietowej. Na pierwszym piętrze miałyby powstać cztery sale konferencyjno-bankietowe, a na drugim - hotel. Na poddaszu mają się też znaleźć pracownie i galerie wystawowe - dodaje Adrian Lubszczyk.

Zabytek pełen tajemnic

Zespół pałacowo-parkowy, wpisany do rejestru zabytków w 1968 roku, skrywa wiele tajemnic.
Perełka posiada niezwykłe secesyjne polichromie, pochodzące z około 1900 r., jakie odkryto podczas ostatnich ekspertyz konserwatorskich. One także miałyby zostać odnowione w czasie kompleksowej renowacji.

Od 2008 roku miasto jest właścicielem zespołu pałacowo-parkowego.
Wtedy to, po prawie rocznych negocjacjach, odkupiło za 1 mln zł niszczejącą posiadłość wraz z przylegającym terenem. Rozliczenia dokonano, wymieniając się z właścicielem na działki o takiej samej wartości. Już wtedy zapowiadano, że ruszy modernizacja, ale tylko na obietnicach się skończyło.

>>> Całkowita wartość inwestycji to 11 mln zł, a dofinansowanie z konkursu może wynieść 6,8 mln zł

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto