Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy strażackie w Osinach [WIDEO]

Katarzyna Śleziona
Katarzyna Śleziona
W sobotę na boisku przy świetlicy w Osinach odbyły się pokazy drużyn strażackich oraz mecz piłki nożnej między przedstawicielami dzielnicowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Dzielnicy.

Zespoły młodzieżowe i starsze grupy ćwiczyły przed Zawodami Sportowo-Pożarniczymi jednostek OSP miasta Żory, jakie odbędą się 18 czerwca na boisku w dzielnicy Rogoźna. Będą to zawody rozgrywane według regulaminu CTIF.
W sobotę widzowie mogli podziwiać emocjonujące i bardzo efektowne konkurencje w wykonaniu najpierw najmłodszych grup, a potem starszych zawodników.


Na początku pokazały się drużyny młodzieżowe, osobno dziewczęta i chłopcy, w konkurencji o nazwie rozwinięcie bojowe. - W każdej drużynie bierze udział dziewięciu zawodników, w wieku od 12 do 16 lat. Mają do wykonania kilka zadań na trasie. Przechodzą między innymi przez tunel, po równoważni, rozwijają węże, biegną do pompowania wody z hydronetek do ścian nalewowych, zawiązują odpowiednie węzły: masztowy, pętle, marynarski i podwójny, a potem wszyscy meldują się na linii mety - wylicza dh Emil Konsek, wiceprezes OSP Osiny, który nadzorował zawody.


Drugą konkurencją był bieg sztafetowy 400 metrów z przeszkodami. Każdy z dziewięciu zawodników miał do wykonania na trasie biegu także różne zadania. - Najpierw na 20 metrze ustawiona jest ściana drabiniasta o wysokości 2 metrów, którą zawodnik musi pokonać. Za ścianą leży prądownica, która stanowi pałeczkę sztafetową. Zawodnik musi ją wziąć i przekazać dalej. Następny dobiega do stojącego węża, chwyta go i po przeniesieniu kładzie na płycie. Kolejny przekazuje pałeczkę. Następny znowu przebiega z pałeczką pod poprzeczką. Potem szósty zawodnik przeskakuje nad płotkiem i przekazuje dalej prądownicę. Siódmy strażak bierze gaśnicę, przenosi i ustawia ją na płycie, a potem przekazuje pałeczkę. Ósmy zawodnik przekazuje ją dziewiątemu. Ten dobiega do rozdzielacza i węży. Łączy węże, rozdzielacz i prądownicę i dobiega do linii mety - mówi Sylwester Kreis, prezes OSP Osiny.

Potem do „bojówki" i innych zadań do wykonania przystąpiły starsze grupy ochotników z Osin.


Warto dodać, że nasze zespoły ochotników z Osin mają wielkie sukcesy na koncie. - Chłopcy na wojewódzkich zawodach w Jastrzębiu w 2010 roku zdobyli drugie miejsce, a dziewczyny na zawodach miejskich także rok temu wywalczyły drugą lokatę. Uplasowały się w stawce tuż za drużyną z Rownia - dodaje Konsek.

Dlaczego młodzież należy do OSP Osiny? - Wstąpiłem do ekipy, bo sąsiedzi mnie do tego namówili. Mamy bardzo fajną drużynę. Jeździmy na wycieczki, biegamy, ćwiczymy - mówi Paweł Kaczor z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Osin.

Także Natalię Morawiec do dołączenia do zespołu namówili znajomi. - Jestem tu już rok. W przyszłości chciałabym pracować w straży pożarnej - przyznaje Natalia.

Więcej zdjęć zobaczysz w piątkowym tygodniku "Żory", dodatku do "Dziennika Zachodniego". (20 maja)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto