Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokój Życzliwości Żory: Zobacz ZDJĘCIA z otwarcia w żorskim szpitalu

Katarzyna Śleziona
Pokój Życzliwości w żorskim szpitalu - otwarcie
Pokój Życzliwości w żorskim szpitalu - otwarcie Katarzyna Śleziona
Tęczowa ściana z półeczkami pełnymi książek i gier edukacyjnych, przytulne pufy, "dziurkowana" mata do siedzenia, stylowe krzesłka, a do tego stanowiska komputerowe i regał z kredkami - tak wygląda żorski Pokój Życzliwości, jaki powstał w naszym szpitalu. To pierwszy Pokój Życzliwości na Śląsku i trzeci w Polsce. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce w samo południe w czwartek. Pokój Życzliwości Żory: Zobacz ZDJĘCIA z otwarcia w żorskim szpitalu

Pokój Życzliwości Żory

Zobacz ZDJĘCIA z otwarcia w żorskim szpitalu

Pokój Życzliwości na oddziale pediatrycznym naszego szpitala został uroczyście otwarty w czwartek w samo południe. Powstał dzięki zaangażowaniu firm z Wrocławia, Jastrzębia-Zdroju i Bielan Wrocławskich.

Na otwarciu Pokoju Życzliwości nie zabrakło m.in. małych pacjentów: Natalki, Zuzi i Bartusia. - To fajne miejsce. Jest kolorowe, pełne książeczek i zabawek - mówiły uśmiechnięte dzieciaki.

Trudno się dziwić ich radości, bo żorski Pokój Życzliwości to raj na ziemi dla maluchów, w którym nie brakuje kolorowych książeczek i zabawek, gier edukacyjnych, projekcji ulubionych bajek. To tutaj najmłodsi mogą dać upust swojej twórczości plastycznej. To w końcu w Pokoju Życzliwości chore dzieci zapominają o troskach dnia codziennego, bólu, szarych ścianach i rozłące z rodzicami. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki maluchy wchodzą do krainy radości. Tutaj nie ma mowy o płaczu, jedynie o łzach szczęścia.

- Pobyt dla chorego dziecka w szpitalu to spory stres. To są kłucia, to są zabiegi. Trzeba więc ten czas dzieciom umilić, żeby chociaż na chwilę zapomniały, że są w szpitalu, a ta świetlica z pewnością im w tym pomoże - mówił na ptwarciu Zenon Cholewa, ordynator oddziału dziecięcego żorskiego szpitala.

Tym samym w Żorach powstał pierwszy na Śląsku i trzeci w Polsce (po dwóch we wrocławskich szpitalach) Pokój Życzliwości.

Dlaczego wybór padł na żorski szpital? - Zgłosił się do nas pan Mieczysław Stachurski z propozycją, że wyremontuje szpitalną świetlicę, a my już byliśmy w kontakcie ze stowarzyszeniem Pozytywne.com. Jakiś czas temu zgłosiliśmy wolę wzięcia udziału w tym projekcie, tak więc doszło do sprzężenia tych pomysłów i na bazie tego powstał ten pokój - mówiła na otwarciu Katarzyna Siemieniec, prezes mówi Katarzyna Siemieniec, prezes Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej Spółka z o.o. w Żorach, w ramach których funkcjonuje szpital.

Słowa pani prezes potwierdza też Tomasz Żołyniak, szef Stowarzyszenia Pozytywne.com, pomysłodawcy Pokojów Życzliwości. - Szukaliśmy w Polsce szpitalów, w których brakuje świetlic dla dzieci albo takich, które są w fatalnym stanie. Dlatego wybór padł na Żory. Potem znaleźli się sponsorzy, którzy wsparli nasza inicjatywę. Tak powstał Pokój Życzliwości. Zostały połączone dwa pokoje i powstał jeden Pokój Życzliwości o powierzchni około 30 metrów kwadratowych - mówi nam Tomasz Żołyniak, szef Stowarzyszenia Pozytywne.com, któremu przyświeca cel, żeby wszystkie świetlice w szpitalach oddziałach dziecięcych w całej Polsce miały swoje Pokoje Życzliwości. Docelowo ma powstać 379 Pokoi Życzliwości.

Cztery strefy Pokoju Życzliwości

„Pokój Życzliwości to zbudowana od podstaw i odświeżona świetlica w szpitalu na oddziale dziecięcym. Każdy pokój jest przygotowywany według projektu młodych architektów. Dzięki temu takie miejsca mają swój wspólny rys, ale wszystkie są unikatowe. Każda ze świetlic dzieli się na cztery strefy: artystyczną, zabawy, edukacji i czytelnię. Elementy wyposażenia są nowoczesną formę, bezpieczne dla najmniejszych pacjentów. Nie brakuje tu także sprzętu, gier edukacyjnych, zabawek i biblioteczki z kolorowymi książkami” - czytamy na stronie Stowarzyszenia Pozytywne.com. Koszt przebudowy i wyposażenia jednego Pokoju Życzliwości to około 20 tys. zł.

Honorowe wsparcie Prezydentowej

Działania te wspierają psycholodzy dziecięcy, pediatrzy, projektanci wnętrz i pedagodzy. Honorowe patronaty nad akcją objęli Marszałkowie Województw i Pierwsza Dama – Prezydentowa Anna Komorowska. Projekt realizowany jest pod patronatem Urzędu Miasta we Wrocławiu, a ambasadorem akcji jest Zbigniew Wodecki.

Każdy może dołożyć swoją cegiełkę wsparcia i zostać Partnerem akcji. Sponsorzy będą mieć pewność, że oferują wsparcie potrzebującym, a przez to będą promowani jako osoby, którym warto zaufać, bo leży im na sercu dobro dzieci. Dlatego tak ważne jest w tej akci wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Partnerem strategicznym akcji jest Program Rzetelna Firma, który wspiera inicjatywę od początku jej powstania.

TY TAKŻE pomóż zbudować kolejne Pokoje Życzliwości w Polsce! Kliknij!

Pierwszy Pokój Życzliwości

Pierwszy Pokój Życzliwości powstał na oddziale dziecięcym Specjalistycznego Szpitala im. A. Falkiewicza na wrocławskim osiedlu Brochów. Następny zyskał wojewódzki szpital przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Trzeci Pokój Życzliwości będzie miał żorski szpital. Oprócz tego jeszcze w tym roku powstaną Pokoje Życzliwości w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie i w jednym ze szpitali w Oławie. - Na chwilę obecną mamy listy intencyjne od 40 szpitali, które chciałyby je także u siebie - dodaje Tomasz Żołyniak.

Stowarzyszenie Pozytywne.com powstało w 2007 roku we Wrocławiu. Powodem jego powstania była chęć dalszego promowania optymizmu i radości, nie tylko w Internecie, ale także podczas innych imprez i wydarzeń. Stowarzyszenie pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym w rozwijaniu pozytywnego myślenia i osobom z mniejszymi szansami. Stowarzyszenie aktywizuje grupy młodzieżowe, motywując do działania i pokazując drogi samorealizacji; przygotowuje różne formy zajęć, promujących optymizm. Stowarzyszenie koordynuje też działania, osoby i instytucje o zbieżnych celach i polach działania.

Pokoje Życzliwości.
Dlaczego warto? Zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto