Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Możesz pomóc, wystarczy trochę empatii

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Bezdomnym mogą pomóc także sami mieszkańcy, zgłaszając miejsca, gdzie przebywają
Bezdomnym mogą pomóc także sami mieszkańcy, zgłaszając miejsca, gdzie przebywają Archiwum, Policja Żory
Noce są coraz zimniejsze, wielkimi krokami zbliża się najtrudniejszy dla bezdomnych okres w roku. To także czas, kiedy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bez dachu nad głową i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia. W tym wszystkim ważna jest także reakcja mieszkańców, którzy również mogą pomóc osobom bezdomnym.

Zbliżający się okres zimy to wielka próba dla wielu bezdomnych, którzy dość często przebywają w pustostanach, na ogródkach działkowych czy na klatkach schodowych. Często też, osoby te ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową, nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dla niektórych kończy się to tragicznie. Jak wynika z policyjnych statystyk, w okresie od 1 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku, z powodu wychłodzenia organizmu zmarły w Polsce 44 osoby.

- Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych i od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres jesienno-zimowy. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone. Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek - informuje biuro prasowe Komendy Głównej Policji.

Liczy się pomoc zwykłych ludzi

Każdy z nas może pomóc osobom będącym w potrzebie. Czasem, by zapobiec tragedii wystarczy wykonać telefon alarmowy na nr 112 i powiadomić służby ratunkowe o osobach, które przebywają na mrozie. Często właśnie dzięki ludzkiej empatii, możliwa jest pomoc bezdomnym. Oprócz telefonu na numer alarmowy 112 w każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji, można nanieść informację o osobach bezdomnych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112. Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystajmy wyłącznie w przypadku, gdy wiemy o tym, że np. bezdomni przebywają na pewnym obszarze w sposób stały lub powtarzający się - słyszymy.

Policjanci patrolują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne

Co roku, policjanci także z Żor przeprowadzają akcje patrolowania miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bez dachu nad głową. Sprawdzą je także w dni największych spadków temperatur i w razie konieczności proponują przewiezienie do noclegowni lub innych placówek pomocowych.

- Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie! - przypomina policja.

Bezdomnym mogą pomóc także sami mieszkańcy, zgłaszając miejsca, gdzie przebywają

Policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto