Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjne patrole rowerowe w Żorach. Fajne?

Katarzyna Śleziona
Andrzej Staroszczuk
Andrzej Staroszczuk Katarzyna Śleziona
Policyjne patrole rowerowe w Żorach: Już nie tylko patrole samochodowe, piesze, ale także rowerowe – policjanci z naszego regionu chcą szybciej docierać do mieszkańców i rozwiązywać ich problemy. Od zeszłego tygodnia żorska policja dołączyła do nielicznych komend w regionie, w których mundurowi pełnią służbę na rowerach. Jak się okazuje, rowery znajdują się na wyposażeniu następujących jednostek śląskiego garnizonu policji: Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Pszczyna, Rybnik, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze, Żory, Żywiec.

Policyjne patrole rowerowe w Żorach. Fajne?

Na razie po ulicach Żor jeżdżą dwa policyjne jednoślady – funkcjonariusze patrolują na rowerach głównie tzw. wiejskie dzielnice miasta.

- Służbę na jednośladach pełnią dzielnicowi z oddalonych od centrum sołectw. Docierają wszędzie tam, gdzie trudno dojechać radiowozem, a łatwiej poruszać się na rowerze niż pieszo. Innowacyjna forma pełnienia służby nie tylko ułatwia poruszanie się stróżom prawa w odległych terenach, czy trudnych warunkach, ale i pozwala na lepszy kontakt ze społeczeństwem. Ich pojawienie się w mieście już w pierwszych dniach spotkało się z dużym zainteresowaniem oraz uznaniem wśród mieszkańców Żor – mówi asp. sztab. Kamila Siedlarz, rzeczniczka żorskiej policji.

Do żorskiej dzielnicy Kleszczów dociera na rowerze asp. sztab. Andrzej Staroszczuk, dzielnicowy Korfantego i Kleszczowa.

- Kleszczów to bardzo rozległa dzielnica. Objeżdżając ją całą i pełniąc służbę, jednego dnia mogę na rowerze zrobić i z 50 kilometrów. Pieszo nie dałbym rady tego wszystkiego ogarnąć. Samochodem nie zawsze dotrze się wszędzie, zwłaszcza gdy trzeba przebijać się przez zakorkowane miasto. Na rowerze docieram do mieszkańców bardzo szybko. Rowery to świetna sprawa – mówi nam pan Staroszczuk.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Jestem przekonany, że teraz pełniąc służbę na rowerze, nasi policjanci będą mieć jeszcze lepszy kontakt z mieszkańcami. Będziemy szybciej rozwiązywać problemy żorzan, szybciej doręczać wezwania, dokumenty do sądu – rower z pewnością zda egzamin – dodaje Staroszczuk.

Jak się okazuje, o policyjne patrole policyjne zabiegali sami policjanci z Żor.

- Nowatorska forma pełnienia służby przez dzielnicowych z Żor to inicjatywa, która narodziła się w ubiegłym roku podczas wdrażania pilotażowego programu nowej koncepcji pracy dzielnicowego. Na pomysł wpadli policjanci pierwszego kontaktu wraz z nadzorującym ich Zastępcą Naczelnika Wydziału Prewencji. Inicjatywa szybko zyskała uznanie kierownictwa, ale też ówczesnych władz Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto w Żorach, które zakupiło rowery i przekazało je mundurowym. Po okresie niezbędnych przygotowań, w tym między innymi: zakupu dodatkowego wyposażenia, czy umundurowania policjantów, w ubiegłym tygodniu spod komendy ruszyły pierwsze patrole rowerowe – mówi Kamila Siedlarz, rzeczniczka policji.

Jak się okazuje, zakup dwóch jednośladów dla żorskich policjantów sfinansowało Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto w Żorach. Rowery kosztowały łącznie blisko 2,4 tys. zł. Docelowo w mieście mają pojawić się jeszcze dwa takie pojazdy.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Mamy rowery marki Merida. To jednoślady dobrej klasy. W przyszłości można byłoby jednak pomyśleć o grubszych oponach, ze względu na jazdę w lesie. W wiejskich dzielnicach mamy trochę lasów – przyznaje dzielnicowy Staroszczuk.

Póki co, policjanci dostrzegają same plusy patroli rowerowych. - Pełniąc służbę na rowerach, dbamy też o swoją kondycję, cały czas przebywamy na świeżym powietrzu – dodaje dzielnicowy Staroszczuk.

Żorscy policjanci doskonale prezentują się na jednośladach. Ich ubranie składa z: krótkich sportowych czarnych spodenek, białej koszulki polo, służbowej czapki z daszkiem i butów sportowych. Ubrania funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na rowerach, jest takie same w całej Polsce.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jak się okazuje, w garnizonie śląskim rowery są na stanie 15 jednostek terenowych, OPP Katowice, SPPP Bielsko-Biała i Częstochowa. Jednak jednoślady są w większości znacznie wyeksploatowane lub niesprawne. - W 2013 r. zakupiono ze środków KWP w Katowicach 45 nowych rowerów, które trafiły do 11 jednostek terenowych oraz oddziałów, pododdziałów prewencji. Zakupiono także 160 kompletów wyposażenia składających się z kasków, butów i umundurowania dla policjantów nierealizujących zadania na nowo zakupionym sprzęcie. Zorganizowano i przeprowadzono cykl szkoleń dla w/w policjantów. Zajęcia prowadzili wykładowcy ze Szkoły Policji w Katowicach oraz policjanci, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w Holandii z wykorzystania roweru w służbie w 2011 r. - mówi nadkom. Tomasz Gogolin z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Co ciekawe, służba na rowerach w trakcie opadów deszczu nie jest planowana, ponieważ miejsca, gdzie jest przeważnie realizowana, „świecą pustkami”- informują w garnizonie śląskiej policji.

Jednak nie tylko rowery są coraz popularniejsze jako środek transportu u policjantów. Np. w Chorzowie policjanci jeżdżą na koniach, a w innych jednostkach mundurowym w służbie pomagają też psy.

- Obecnie w garnizonie śląskim znajdują się dwie jednostki posiadające na swoim stanie konie służbowe. KMP w Chorzowie posiada na swoim stanie siedem koni służbowych, w tym dwa młode konie, które aktualnie poddawane są szkoleniu w celu dopuszczenia ich do pracy w patrolach. KMP w Częstochowie posiada na swoim stanie sześć koni służbowych. Jeźdźcy wraz z końmi pełnią służbę patrolową w zależności od potrzeb jednostki lub jednostek garnizonu śląskiego. Biorą udział w zabezpieczeniach imprez masowych, tj. mecze piłkarskie, festyny, koncerty. Poza tym garnizon śląski obecnie posiada na swoim stanie 73 psy służbowe. Są to psy kategorii patrolowo-tropiacej, tropiącej, do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, wyszukiwania zapachów narkotyków oraz do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich. Przewodnicy wraz z psami służbowymi rozmieszczeni są w jednostkach KMP/KPP garnizonu śląskiego. Przewodnicy wraz z psami służbowymi pełnią na co dzień służbę patrolową, a nie jednokrotnie są wykorzystywani do zabezpieczeń różnego rodzaju imprez masowych, a także uczestniczą w pokazach podczas festynów jak również w prelekcjach organizowanych dla najmłodszych – dodaje Tomasz Gogolin z KWP w Katowicach.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto