Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Stefanie Zweig stanie przed żorskim muzeum

Szymon Kamczyk
Muzeum Miejskie w Żorach
Muzeum Miejskie w Żorach to miejsce, gdzie śląska tradycja przeplata się z kulturami całego świata – ze szczególnym uwzględnieniem Afryki. Już niedługo więzi naszego miasta i regionu z „Czarnym Lądem” podkreśli niezwykły pomnik, który stanie przed budynkiem muzeum Upamiętniona zostanie nim Stefanie Zweig – związana z Żorami pisarka, autorka powieści „Nigdzie w Afryce”, która doczekała się oskarowej ekranizacji.

Pomnik Stefanie Zweig stanie przed żorskim muzeum

Stefanie Zweig (1932-2014) była niemiecką pisarką i dziennikarką żydowskiego pochodzenia. Rodzina Zweigów od połowy XIX wieku mieszkała w Żorach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej wyprowadziła się z Niemiec wraz z małą Stefanie i na dłuższy czas osiadła w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, na terenach dzisiejszej Kenii. Po wielu latach spędzonych w Afryce Stefanie Zweig wróciła do Niemiec, gdzie przez 30 lat była redaktorką graficzną w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Napisała wiele powieści obyczajowych i młodzieżowych, z których kilka zawiera wątki autobiograficzne.

Na kartach doskonałej, autobiograficznej powieści autorstwa Stefanii Zweig pt. „Nigdzie w Afryce” (Nirgendwo in Afrika) jej wspomnienia z pobytu na „Czarnym Lądzie” przeplatają się ze wspomnieniami z Żor - małego miasta na Górnym Śląsku, o którym ciągle mówią rodzice pisarki. Książka doczekała się ekranizacji, a film w reżyserii Caroline Link w 2003 roku zdobył najważniejszą nagrodę branży filmowej, czyli Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Posąg upamiętniający Stefanie Zweig został wykonany przez afrykańskich artystów pod kierownictwem mistrza Ablasiego Derme, a następnie przewieziony do naszego miasta. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na czwartek 25 maja o godzinie 12:30 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach, przy ul. Muzealnej 1/2.

Odsłonięcie posągu związane jest z realizacją projektu pod hasłem „Wielcy polskiego poznawania świata”. Jest to jeden z elementów wieloletniego programu naukowo-wystawienniczego żorskiego muzeum, zatytułowanego „Polskie poznawanie świata”. W ramach projektu planowane są działania, których efektem będą posągi osób prezentowanych na wystawie stałej muzeum. Przypomnijmy, że pierwszą z postaci uhonorowanych w ten sposób został Wacław Sieroszewski - działacz niepodległościowy, zesłaniec, etnograf, podróżnik i pisarz. Jego podobizna, ufundowana przez południowokoreańską firmę Korea Fuel-Tech Corporation, stanęła przed siedzibą muzeum w kwietniu 2016 roku. Kolejną postacią, która doczeka się posągu w naszym mieście będzie Bronisław Piłsudski – działacz niepodległościowy, zesłaniec i etnograf badający kultury Dalekiego Wschodu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto