Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez palenie traw Straż Pożarna nie ma łatwego życia. Odnotowano 2400 pożarów w woj. śląskim. ZDJĘCIA

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich
Wiosna to nie tylko okres zmian klimatycznych, ale niestety również okres, w którym wzrasta gwałtownie liczba pożarów traw oraz nieużytków rolnych. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała na początku roku prawie 2400 pożarów traw i nieużytków. Zobaczcie zdjęcia.

Statystyki nie dają żadnych złudzeń. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała od początku roku prawie 2400 pożarów traw i nieużytków o powierzchni ponad 1100ha. W wyniku pożarów 9 osób zostało rannych. Jedna osoba zginęła. W akcje zaangażowanych było ponad 4000 zastępów straży pożarnej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tego typu pożary są zwykle celową działalnością człowieka, chociaż nieprawdą jest przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy i innej roślinności.

- Ponadto podczas pożarów traw i innych roślin do atmosfery emitowane są znaczące ilości dymu pożarowego zawierającego trujące dla ludzi i zwierząt związki chemiczne. Do pożarów traw dochodzi najczęściej na nieużytkach, łąkach, a więc w miejscach, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt - wyjaśnia Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich. Na terenie Piekar Śląskich od początku roku doszło do trzydziestu tego typu pożarów. Spaleniu uległo ponad 14 ha. Na szczęście do tej pory obyło się bez poszkodowanych i ofiar.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest też zabronione. Działania te są zagrożone karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne.

Według art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. 2. art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto