18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWiK Żory: Energia i ciepło z metanu

Katarzyna Śleziona
Energia i ciepło z metanu w Żorach
Energia i ciepło z metanu w Żorach Katarzyna Śleziona
Na terenie PWiK Żory zakończyły się prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków przy ul. Wodociągowej. Celem inwestycji była poprawa gospodarki osadami ściekowymi.

PWiK Żory

Energia i ciepło z metanu

W rozbudowanej niedawno żorskiej oczyszczalni ścieków uruchomiono najnowszy układ kogeneracji wykorzystujący metan do produkcji energii elektrycznej i ciepła. W ramach inwestycji na terenie zakładu powstały zamknięte komory fermentacyjne zastępując komory otwarte, dzięki czemu ograniczona została emisja biogazu do powietrza. Powstał także w formie kuli zbiornik gazu oraz budynek obsługi technicznej, gdzie znajdują się urządzenia takie jak: agregaty kogeneracyjne, czy piec gazowy. Dodatkowo zbudowano także m.in. zadaszone składowisko osadu.

Jak powstaje energia elektryczna i ciepło z metanu w Żorach?

- Układ kogeneracyjny został zabudowany w wolnostojącym budynku na terenie PWiK. Na terenie oczyszczalni ścieków znajdują się dwa agregaty prądotwórcze, które są połączone z rozdzielnią główną, do której dochodzą dwa równoległe kable: z energetyki i z produkcji metanu – mówi Krzysztof Nitoń, wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Żory Spółka z o.o.

- Komory fermentacyjne są wyposażone w instalacje do ujmowania biogazu, który po oczyszczeniu z siarkowodoru dostarczany jest bezpośrednio rurociągiem do agregatów prądotwórczych na bazie silników spalinowych, które napędzają generatory prądu. Ujęty metan uzyskiwany jest do produkcji ciepła i prądu na potrzeby zakładu. Energia ta kablami jest wprowadzana do rozdzielni głównej zasilającej zakład, a ciepło wytwarzane w silnikach poprzez odpowiednie wymienniki jest ujmowane i potem dostarczane do ogrzewania zamkniętych komór fermentacyjnych – dodaje Michał Pieczonka, prezes PWiK Żory.

Każdy z 2 agregatów PWiK posiada 104 kilowaty mocy elektrycznej i 132 kW mocy cieplnej. W trakcie projektowania założono, że co najmniej 1 agregat ma pracować przez pół doby. Aktualnie pracują dwa agregaty przy 90 % obciążeniu przez całą dobę.

Jaka jest efektywność ekonomiczna procesu?

- Produkcja energii elektrycznej i ciepła trwa u nas zaledwie od kilkunastu dni, dlatego jest za wcześnie, żeby mówić o zyskach finansowych, ilości uzyskiwanej energii i ciepła. Nasze urządzenia muszą popracować około pół roku, żebyśmy potem mogli wiedzieć, jak ich praca przekłada się na koszty związane z obsługą i eksploatacją. Następnie wszystko to zsumujemy i dowiemy się, ile energii uda się nam wyprodukować w skali roku i ile będziemy musieli dokupić na nasze potrzeby. Największym jednak plusem jest to, że dbamy o ekologię – mówi prezes Pieczonka.

- Dzisiaj wiemy już, że produkcja energii elektrycznej i ciepła będzie odbywać się w układzie kogeneracyjnym zamkniętym, którego sprawność wynosi ok. 90 procent. Zakładamy, że przedsiębiorstwo na 1 godzinę będzie uzyskiwać 180 kilowatów z odmetanowania – mówią w PWiK.

Szeroki zakres działań

W ramach projektu przebudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków zakłada się zwiększenie jej przepustowości do 11 622 m sześc. / d (70 000 RLM) z pełnym usuwaniem związków biogennych (rozbudowa części biologicznej) oraz unowocześnienie procesu przeróbki osadów (stabilizacji).

Zakres przedsięwzięcia objął:

- w części biologicznej: przebudowę istniejącego czwartego reaktora biologicznego, zainstalowanie dodatkowej dmuchawy w istniejącej stacji dmuchaw, przebudowę koryt doprowadzających ścieki z osadników wstępnych do komór defosfatacji oraz koryta doprowadzającego ścieki do reaktora biologicznego oraz
- w części osadowej: budynek operacyjny z agregatem kogeneracyjnym, wydzielone komory fermentacyjne, zbiornik osadu mieszanego, zbiornik osadu przefermentowanego, zbiornik wody nadosadowej, studnia płukania rurociągu osadowego, zadaszone stanowiska odpadów, węzeł biogazu,

Oprócz tego powstały także nowe przewody technologiczne, instalacje energetyczne i AKP oraz zagospodarowano teren poprzez budowę dróg, placów oraz terenów zieleni.

Wielki projekt

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Wodociągowej 10 kosztowała ok. 17 mln zł. Była możliwa dzięki projektowi pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach". W ramach projektu zaplanowano do realizacji:

* ok. 106 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej,
* ok. 11 km sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej,
* 21 przepompowni ścieków,
* 1 pompownia wody,
* ok. 45 km kanalizacji deszczowej,
* 17 separatorów,
* 8 zbiorników retencyjnych,
* ok. 60 km sieci wodociągowej
* budowa Stacji Uzdatniania Wody,
* rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni ścieków

W efekcie realizacji inwestycji do nowopowstającej sieci kanalizacyjnej zostanie przyłączonych 13116 mieszkańców.

Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków rozbudowano komputerowy systemu monitoringu i nadzoru obiektów.

Co w przyszłości?

W ciągu najbiższych 5 lat PWiK Żory chce wyremontować obiekty powstałe jeszcze w latach 70., w tym osadnik wtórny i zespoły pompowe. Planuje także doposażyć oczyszczalnię m.in. w piaskownik, który miałby pomóc w eliminacji piasku z osadów ściekowych przed ich przedostaniem się do komór fermentacyjnych. Koszty idą w miliony.

Polub nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto