Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remontują ulicę Klimka i Park Staromiejski w Żorach. Mieszkańcy obawiają się betonozy. Zobacz ZDJĘCIA

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Trwają intensywne prace związane z rewitalizacją Parku Staromiejskiego oraz ulicą Klimka w Żorach. Zmiany mają objąć również rynek. Choć w miejskich planach znalazło się miejsce na zieleń, mieszkańcy obawiają się jednak, że starówkę zaleje betonoza.

Obecnie największe prace trwają przy ulicy Klimka, która przechodzi gruntowną modernizację. Nie ma już śladu po starej nawierzchni, gdyż niebawem w jej miejscu pojawi się nowa. Teren został ogrodzony, zaś przejazd ulicą Klimka na czas robót stał się niemożliwy. Pojawiły się także utrudnienia dla pieszych, którzy w kierunku rynku miejskiego oraz z rynku w kierunku os. 700-lecia, mogą przedostać się przez teren kościoła św. Filipa i Jakuba. Jak zapewniają urzędnicy, teren ten zmieni się nie do poznania.

- Po przebudowie ulica Klimka i jej otoczenie uzupełnione zostaną o ławki, latarnie, kosze na śmieci, podświetlany słup ogłoszeniowy oraz stojaki na rowery. Przebudowana przestrzeń zostanie także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W miejscu Placu Pamięci Narodowej zaprojektowano „kwartał zieleni”, zaś istniejący skwer przy ulicy Męczenników Oświęcimskich zostanie przebudowany na miejsca parkingowe. Kamień upamiętniający żołnierzy poległych w trakcie II wojny światowej oraz Pomnik Walczących o Wolną Polskę zostaną przeniesione w inne miejsce. Istniejący teren zielony zostanie uporządkowany - podkreśla Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Zmiany wokół starego cmentarza w Żorach

Rewitalizacja obejmie również teren wokół cmentarza jak i samą nekropolię. Skwer u zbiegu ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba oraz zespołu pocmentarnego zaprojektowano jako strefę wypoczynkowo-dydaktyczną. Istniejący teren zielony zostanie uporządkowany i ograniczony murkiem wykończonym panelami z cortenu, który będzie pełnił również funkcję siedziska. Wnętrze murku ma wypełnić dywan z trawy. Od strony kościoła planowane jest odtworzenie średniowiecznego muru obronnego z furtą. Mur wzbogacony będzie o charakterystyczne elementy dawnych fortyfikacji. Zaplanowano odtworzenie istniejących ścieżek na terenie cmentarza, wykonanie łączników i ścieżki wzdłuż murów obronnych bez naruszania pomników cmentarnych i istniejącej zieleni.

- Alejki zostaną wyraźnie wydzielone od kwartałów z nagrobkami poprzez niskie barierki trawnikowe, a cały teren wzbogaci się o oświetlenie alejek i podświetlenie murów obronnych, ławki i kosze na śmieci - informuje Adrian Lubszczyk.

Obawy mieszkańców związane ze sporymi zmianami na terenie starego cmentarza rozwiewa Ewa Pańczyk, Miejska Konserwator Zabytków w Żorach.

- Ze względu na zaprojektowanie ścieżek łączących istniejące alejki z chodnikami, konieczne będzie przeniesienie kilku nagrobków, głównie pozostałości obrzeży w inne miejsce, uporządkowanie terenu, dopasowanie zdegradowanych, leżących elementów do pomników. Zapewniamy jednak, że żaden z nich nie zostanie zniszczony ani usunięty z cmentarza - zaznaczała w grudniu ubiegłego Ewa Pańczyk.

Trwają prace w Parku Staromiejskim

Równolegle z przebudową ulicy Klimka, odbywają się prace związane z modernizacją Parku Staromiejskiego. Część parku została wygrodzona, a ruch pieszy odbywa się wzdłuż ulicy Rybnickiej. Na terenie parku planowana jest budowa fontanny, która będzie nawiązywała do historycznego obiektu, stojącego tu przed laty. Rozbudowane zostanie oświetlenie, pojawią się nowe ławki, hamaki do wypoczynku, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Obecnie trwa także wytyczanie nowych ścieżek. Urzędnicy zapewniają, że wokół posadzone zostaną krzewy i drzewa. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, inwestycja powinna zostać zakończona w listopadzie bieżącego roku.

Remontują ulicę Klimka i Park Staromiejski w Żorach. Mieszka...

Zmiany na żorskim rynku

Zmiany, choć w niewielkim stopniu, to obejmą także rynek. Nowe oblicze ma zyskać fontanna, która stanie się tzw. mokrym chodnikiem.

- Podziemna niecka fontanny będzie stanowiła miejsce lokalizacji dysz. Po wschodniej stronie fontanny pojawią się siedziska w postaci dziesięciu jasno-szarych granitowych bloków. Strumienie wodne oraz oświetlenie będą zsynchronizowane z muzyką – przygotowanych zostanie aż pięć pokazów do muzyki, trwających po około 3-4 minuty każdy oraz jeden pokaz bez muzyki, trwający 20 minut. W posadzce pojawią się daty ważne dla historii Żor, których objaśnienia znajdą się obok, na filarze ukrywającym elementy techniczne fontanny - wyjaśnia Adrian Lubszczyk.

Mieszkańcy obawiają się betonozy na żorskiej Starówce

Wraz z opublikowaniem wizualizacji przebudowy ulicy Klimka i rozpoczęciem prac, mieszkańcy skrytykowali decyzje urzędników dotyczące zmian w rejonie Starówki. Wielu z nich zarzuca władzom Żor betonozę tej części miasta.

- Im więcej betonu a mniej drzew i zieleni tym większa temperatura i większa siła wiatru.... Biedne te drzewka na betonie one się ugotują - pisze w mediach społecznościowych Magda, mieszkanka Żor.

- A więcej betonu się nie da? Wszystko wybrukować, zalać betonem, asfaltem. Kto to projektuje? - zastanawia się Katarzyna.

- Kostka beton kostka beton kostka beton trochę żelaza i znowu kostka litości. Projektant dostaje pałę z minusem i ci co zaakceptowali projekt również! - dodaje Adam.

- Betonowe Cmentarzysko. Tak się będzie nazywał ten cudowny skwer? - zastanawia się Piotr.

- Tchnijcie lepiej życie w rynek, a nie betonujcie… porażka nic w tym mieście ciekawego się nie dzieje, nawet ogródków brakuje na rynku, cała ulica z pustymi lokalami. Porażka. Współczuje mieszkającym w Żorach - dodaje Katarzyna.

Warto dodać, że projekt rewitalizacji tej części miasta przewiduje wycięcie 12 drzew. W ich miejsce mają się jednak pojawić nowe nasadzenia.

- (Wycięte zostaną red.) wyłącznie takie drzewa, dla których ekspertyzy dendrologiczne wskazały na daleko postępujące obumarcie, a zgodę na wycinkę wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W ich miejsce zasadzonych zostanie natomiast aż 31 nowych drzew liściastych – platanów i lip. Będą one stanowić kontynuację szpaleru drzew wzdłuż całej ulicy Klimka, a także stworzą „zielony parasol” w miejscu pomnika Pamięci Walczących o Wolną Polskę oraz przy odtworzeniu murów obronnych. Planowane są też dwie zielone ściany z bluszczu zimozielonego. Sam dobór drzew również nie był przypadkowy – są to gatunki doskonale sprawdzające się w oczyszczaniu powietrza ze smogu – podkreśla Tomasz Oszek, z pracowni 44 240, odpowiedzialnej za stworzenie projektu rewitalizacji ulicy Klimka.

Czy rzeczywiście można wierzyć zapewnieniom urzędników, że ulica Klimka pozostanie zielona? Przekonamy się niebawem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto