Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja żorskiej Starówki: Karuzela, lodowisko sezonowe, plac zabaw, letni basen...

Katarzyna Śleziona-Kołek
Karuzela na Rynku, lodowisko sezonowe, tematyczny plac zabaw, letni basen - to tylko niektóre z atrakcji, jakie widzieliby na żorskiej Starówce mieszkańcy Żor, w tym nasi radni. Jak się okazuje, karuzela pojawi się na płycie centrum jeszcze przed Bożym Narodzeniem w tym roku. Na temat rewitalizacji żorskiego Śródmieścia władze Żor chcą prowadzić konsultacje społeczne.

Rewitalizacja żorskiej Starówki: Karuzela, lodowisko sezonowe, plac zabaw, letni basen...

Najbliższe spotkanie w ramach projektu Lokalnego Programu Rewitalizacji zaplanowano na 4 i 5 kwietnia. Pierwsze konsultacje odbędą się 4 kwietnia w sali teatralnej Domu Kultury o godzinie 17. Drugie konsultacje będą prowadzone 5 kwietnia także o godzinie 17 w świetlicy Wyspa w Roju. Na spotkania są zapraszani głównie mieszkańcy Śródmieścia, zachodniej części dzielnicy Kleszczówka oraz dzielnicy Rój.

Karuzela ożywi nasz piękny Rynek

O ożywienie Starówki od wielu lat z różnym skutkiem zabiega Rada Dzielnicy Śródmieście. - Za nasze pieniądze w 2013 r. na Święta Bożego Narodzenia Rynek był pięknie oświetlony, a w tym czasie znajdowała się na Rynku karuzela wiktoriańska. Z tego względu, że nie udało się w następnych latach uzyskać akceptacji naszych propozycji, które były ściśle związane ze Starówką i terenami przyległymi - chodziło np. o postawienie fontanny solankowej w Parku Staromiejskim i szaletów samoobsługowych w Śródmieściu, postanowiliśmy zaoszczędzone przez dwa lata środki w kwocie 100 tys. zł i przeznaczyć na zakup karuzeli na Rynek, co zostało zaakceptowane przez Pana Prezydenta. Z tego względu, że planowana karuzela w stylu weneckim jest bardzo droga, Rada Dzielnicy zdecydowała o przeznaczeniu z tego roku środków w wysokości 80 tys. zł, jak i czterech następnych lat na tą realizację - mówi Małgorzata Dubiel, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście.

- Cieszymy się, w tym roku będzie też modernizowana fontanna i powstanie podświetlany tzw. „mokry chodnik”. Ponadto ma powstać lodowisko sezonowe, latem wykorzystywane w inny sposób, dostosowane do potrzeb dzieci. Ze swojej strony chciałabym, aby znowu latem wróciły na Rynek ogródki, w których można byłoby się czegoś napić i coś zjeść. Przy karuzeli powinny się odbywać różne jarmarki świąteczne - dodaje Dubiel.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Radni PiS biorą sprawy w swoje ręce

Swoje propozycje na ożywienie Rynku mają też radni żorskiego Prawa i Sprawiedliwości: Piotr Huzarewicz i Jacek Miketa, którzy przedstawili je na ostatniej sesji Rady Miasta Żory. Wśród propozycji nie brakuje u nich m.in. lodowiska plenerowego, a także m.in. „letniego basenu” w postaci bezpiecznego brodzinka z różnorodnymi atrakcjami dla dzieci lub alternatywnie tzw. „mokrego chodnika”, który mógłby połączyć funkcję „tańczącej fontanny” z miejscem zabaw dla dzieci w upalne dni. - Należy przygotować też stały kalendarz imprez towarzyszących. Chodzi o jarmark świąteczny, jarmark wielkanocny. W okresie od wiosny do jesieni cyklicznie w weekendy powinny odbywać się również występy artystyczne i inne wydarzenia przyciągające mieszkańców. W grudniu można byłoby ustawić żywą szopkę bożonarodzeniową. Warto też ustalić miejsca plenerowe np. dla kawiarni. W związku z planowanym wzrostem frekwencji mieszkańców na Rynku koniecznym będzie też umieszczenie automatycznego szaletu miejskiego - wyliczają radni PiS, którzy zachęcają też, aby mieszkańcy w ramach przedsięwzięcia pn. „Pomysł na Rynek” sami zgłaszali do magistratu swoje propozycje działań. Najlepszy pomysł mógłby być wybierany do realizacji w głosowaniu mieszkańców.

Cykliczne imprezy, ale i ważna architektura

Ciekawe pomysły na ożywienie Starówki ma też Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta Żory. - Po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków powinniśmy wybudować kameralny i tematyczny plac zabaw, a dodatkowo przez cały rok powinniśmy organizować szereg cyklicznych imprez np. w okresie świątecznym - jarmarki, wspólne kolędowanie. Potrzebne też jest ogólnodostępne lodowisko - mówi Kosztyła. Zwraca też uwagę na to, aby zadbać o architekturę Starówki. Radny opowiada się też za pomocą mieszkańcom w dopłatach do modernizacji elewacji budynków na Rynku.

- W zakresie architektury powinniśmy doprowadzić do ładu elewacje w obrębie Starówki oraz wprowadzić program pomocowy dla mieszkańców, którzy będą chcieli ocieplić i wyremontować elewację. W dalszej przyszłości należy rozważyć, aby wszystkie wydziały Urzędu Miasta miały siedzibę w rozbudowanym Urzędzie przy Rynku 9, co umożliwiłoby mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych w jednym miejscu, a dodatkowo generowałoby dodatkowy ruch mieszkańców w obrębie Rynku. Patrząc na Stare Miasto w szerszym ujęciu przy muzeum powinniśmy otworzyć Centrum Regionalizmu, a na terenach po zburzonym szpitalu - miasto powinno rozważyć wybudowanie dzielnicy mieszkaniowej z przeznaczeniem mieszkań na wynajem dla młodych mieszkańców. Dodatkowo zaprojektowałbym tam również nowoczesną siedzibę Biblioteki Miejskiej - dodaje Kosztyła.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

W dymie nie chcemy spacerować

Z kolei Wojciech Maroszek, radny żorskiej Platformy Obywatelskiej chciałby, aby Rynek z centrum handlu i usług przyciągał jako miejsce relaksu i miejskich wydarzeń.

- W budynkach wokół Rynku należałoby się spodziewać coraz większej liczby kawiarni, a coraz mniej banków. Ożywienie Starówki będzie w dużej części zależało od właścicieli budynków. Czy dołączą do walki z niską emisją? Bo w dymie z kominów nikt nie chce spacerować. Samorząd żorski ma jednak bardziej palące problemy do rozwiązania, tj.: zapewnienie miejsc w żłobku i przedszkolach , czy działania socjalne na rzecz mieszkańców- dodaje Maroszek.

- Projekt Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory jest dostępny w siedzibach Rad Dzielnic Rój, Kleszczówka oraz Śródmieście, a także w Urzędzie Miasta Żory - al. Wojska Polskiego 25, pokój 207. Wersję elektroniczną programu można również pobrać na stronie www.zory.pl. Na stronie miasta umieszczone są również szczegółowe informacje na temat planowanych spotkań. Konsultacje społeczne potrwają do 11 kwietnia tego roku - informują żorscy urzędnicy.

Jak Twoim zdaniem powinien zostać ożywiony Rynek? Piszcie na: [email protected]. Wasze propozycje przekażemy urzędnikom.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto