Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja żorskiej Starówki: Restauracja w wagonie, wieża widokowa, lodowisko, plac zabaw...

Katarzyna Śleziona
Rewitalizacja żorskiej Starówki: Plac zabaw w stylu średniowiecznym, miejsce spotkań dla seniorów, restauracja w... wagonie, ogólnodostępne lodowisko, a nawet 30-metrowa wieża widokowa. To pomysły żorzan na rewitalizację Starówki. Co z tego wyjdzie? - Wieża widokowa to może dziwny pomysł. Mam jednak nadzieję, że otworzy dyskusję nad ożywieniem naszej Starówki - mówi Dariusz Domański, radny z Żor. Jak temat ożywienia centrum miasta komentują inni radni? Będziecie zaskoczeni!

Rewitalizacja żorskiej Starówki: Restauracja w wagonie, wieża widokowa, lodowisko, plac zabaw...

Plac zabaw w stylu średniowiecznym, scena na występy artystyczne, przeszklone pomieszczenie dla artystów malarzy i ludowych twórców, albo zadaszone miejsce dla dorosłych ze stolikami do gry w szachy, brydża, czy skata, a także domki handlowe na lokalne słodkości i browary, a nawet... wieża widokowa na Rynku - to propozycje mieszkańców Żor na ożywienie naszej zabytkowej Starówki. O projekcie rewitalizacji mówi się od wielu lat, ale żadnych zmian nie widać. Zapytaliśmy urzędników, co dzieje się w temacie rewitalizacji żorskiej Starówki.

Knajpka wagonowa, a nawet bocianie gniazdo

- Daliśmy swoje propozycje, odbyło się spotkanie na temat rewitalizacji i nic nie dzieje się więcej. Jesteśmy zdegustowani też tym, że nasze propozycje - fontanny solankowej w Parku Staromiejskim, budowy toalety publicznej nie przechodzą - mówi Małgorzata Dubiel, przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście.

A trzeba przyznać, że mieszkańcy centrum miasta mają wiele pomysłów, jak ożywić serce miasta, które łączą tradycję, jak np. średniowieczny plac zabaw dla dzieci, z nowoczesnością. Tych drugich pomysłów jest sporo.
- Na Rynku miasta mógłby parkować mobilny samochód z jedzeniem. Może warto byłoby postawić na budowę mobilnego boiska, które łatwo złożyć i zdemontować? Na ul. Szeptyckiego, Moniuszki lub Szerokiej mogłaby pojawić się knajpka wagonowa jako replika wozu Drzymały lub wagonika tramwajowego z San Francisco, jest taka np. w Tbilisi. Może warto byłoby połączyć pomalowanie kamienicy z termomodernizacją budynków? Warto byłoby też postawić na oryginalne dekoracje świąteczne - to temat dla twórców i pomyśleć o przemyślanym doświetleniu Rynku. Mamy też kontrowersyjny, ale ciekawy pomysł, jak np. bocianie gniazdo. Warunkiem jest ściągnięcie bocianów na Rynek, co może okazać się trudne. Poza tym myślimy o czymś takim, jak Akademia aktywnego seniora, czyli miejscu, gdzie będzie towarzyszyć i kultura, i sport, a w tym śpiewy, zajęcia plastyczne, aktorstwo, joga, zumba, taniec brzucha, a do tego można byłoby wydawać gazetkę pod tytułem: "Dziarski senior"? - zastanawiają się mieszkańcy Śródmieścia.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Marzenia o wieży widokowej pana radnego

Ciekawy pomysł na ożywienie Starówki przedstawił niedawno Dariusz Domański, radny żorskiego Prawa i Sprawiedliwości, któremu marzy się budowa wieży widokowej przy budynku magistratu na Rynku. - Wieżę widokową na Rynku można byłoby dobudować przy budynku, gdzie spotyka się Rada Miasta Żory. Bryła wieży musiałaby pasować wyglądem do budynku urzędu miasta. Wieża widokowa, u góry zabudowana może restauracją, musiałaby być na tyle wysoka, aby można z niej oglądać piękną owalnicę centrum Żor z lotu ptaka. Wiem, że mój pomysł wydaje się dosyć kontrowersyjny, może dostanę po głowie, ale może otworzyć znowu dyskusję na temat rewitalizacji naszej Starówki, w której tkwi potencjał, ale nic się nie dzieje - mówi nam radny.
Co na to miejski konserwator zabytków? - Miejski konserwator zabytków poinformował nas o tym, że nie ma planów budowy wieży widokowej w obszarze Starówki - mówi Elżbieta Swaczyj z biura promocji kultury i sportu żorskiego magistratu.

Były spotkania, ale czekamy na ruch UE

Co o projekcie rewitalizacji Starówki mówią sami urzędnicy? - W 2014 roku odbył się cykl spotkań z przedstawicielami m.in. dzielnicy Śródmieście, w ramach których zaproponowane zostały możliwe do realizacji na terenie żorskiego rynku projekty. Jednym z głównych celów osób pracujących w tej grupie roboczej było przygotowanie wstępnej wersji projektów do Lokalnego Programu Rewitalizacji właśnie w zakresie pobudzenia Starówki. Cały czas czekamy - jak to już sygnalizowaliśmy - na wytyczne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, które ciągle jeszcze są w fazie projektu. Nie znamy także dopuszczalnego katalogu działań, dla których moglibyśmy w przyszłości starać się o dofinansowanie, więc w związku z powyższym bardzo trudno jest mówić na tym etapie o bardzo szczegółowych rozwiązaniach - mówi Elżbieta Swaczyj z magistratu.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Różne pojęcia rewitalizacji, inwestycje z dala od Rynku

Co o rewitalizacji mówią nasi radni?

Jak Miketa, radny żorskiego PiS:

Wiem, że w Urzędzie Miasta trwają prace nad kwestią „rewitalizacji Starówki”. Nie oszukujmy się - bez pozyskania środków zewnętrznych będzie trudno o konkretne wsparcie. Dopiero niedawno poznaliśmy więcej szczegółów odnośnie nowej perspektywy finansowej UE. Pamiętajmy, że UE określa nawet sposób rozumienia pojęcia „rewitalizacja” . To w dużej mierze od tego będzie zależało jak ukierunkować działania w tym zakresie. Nie można również zapominać, że w pobliżu Starówki w ostatnim czasie dużo się dzieje - nowa siedziba Muzeum Miejskiego, modernizacja MOK oraz Kina na Starówce - to przykłady dużych inwestycji. Cieszą również wszelkie inicjatywy kulturalne realizowane w obrębie Starówki (np. wystawa rzeźb Michała Batkiewicza). Dużym utrudnieniem jest fakt, że miasto posiada niewielką część nieruchomości w obrębie Starówki. Dlatego ważnym elementem rewitalizacji będzie współpraca miasta i lokalnych przedsiębiorców. Bez tego projekt może się nie udać. Co do pomysłu Dariusza Domańskiego - traktuję go jako chęć zwrócenia uwagi na problem.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Co mówią inni?

Wojciech Maroszek, radny żorskiej PO:

To, że rewitalizacja Starówki nie jest priorytetem dla Urzędu Miasta, widać po lokalizacji kolejnych inwestycji, które mogłyby ożywić Rynek i jego sąsiedztwo, a znajdują miejsce gdzie indziej. Na przykład Miasto chce budować "Stację Kultura" na dworcu PKP, co oznacza, że takiego centrum kulturalnego nie zorganizuje na Starym Mieście. Moim zdaniem kluczowe dla ożywienia Rynku jest współdziałanie właścicieli nieruchomości wokół niego z Urzędem Miasta. Czy ci właściciele aby na pewno chcą bogatego życia kulturalnego w tym miejscu? Podoba mi się pomysł punktu widokowego na Stare Miasto, ale nie umieszczałbym go przy Rynku, bo sama wieża widokowa zepsułaby wygląd Starówki. Miejsce na taką wieżę byłoby natomiast w pobliżu Sądu, na przykład. Z tego wzgórza już dzisiaj jest ładny widok na Stare Miasto.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

A może ogólnodostępne lodowisko, jarmarki, jeden urząd na Rynku?

Piotr Kosztyła, przewodniczący Rady Miasta Żory:

Odnośnie Rewitalizacji Starówki to problem jest bardzo skomplikowany i wielowątkowy, gdyż rewitalizacja powinna dotyczyć zarówno architektury jak również kwestii społecznych. Rewitalizacji muszą chcieć mieszkańcy Starówki, gdyż często stanowisko mieszkańców Starówki, mieszkańców pozostałych dzielnic, a dodatkowo właścicieli lokali użytkowych nie są tożsame. Pragnę przypomnieć, że Miasto jest właścicielem niewielkiej liczby obiektów, które sukcesywnie rewitalizuje np. na ulicy Moniuszki.

Radnego Dariusza Domańskiego bardzo szanuję, ale nie jestem zwolennikiem jego pomysłu. Dla mnie Starówka nie powinna być dodatkowo zabudowywana dużymi obiektami, winna być otwarta dla wszystkich mieszkańców i być miejscem spotkań oraz wydarzeń kulturalnych. Rolą Miasta jest organizowanie jak największej liczby kameralnych imprez kulturalnych np. koncertów, przedstawień, wystaw czy też happeningów. Żorskie Instytucje Kultury powinny regularnie prezentować swoją działalność na płycie Rynku.

Uważam, iż po uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków powinniśmy wybudować kameralny i tematyczny plac zabaw, zakupić na stałe karuzelę dla dzieci, a dodatkowo przez cały rok powinniśmy organizować szereg różnorodnych cyklicznych imprez np. w okresie świątecznym jarmarki, wspólne kolędowanie oraz ogólnodostępne lodowisko.

W zakresie architektury powinniśmy doprowadzić do ładu elewacje w obrębie Starówki oraz wprowadzić program pomocowy dla tych mieszkańców, którzy będą chcieli ocieplić i wyremontować elewację. W dalszej przyszłości należy rozważyć, aby wszystkie wydziały Urzędu Miasta powinny mieć siedzibę w rozbudowanym Urzędzie przy Rynku 9, co umożliwiłoby mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych w jednym miejscu, a dodatkowo generowałoby dodatkowy ruch mieszkańców w obrębie Rynku. Patrząc na Stare Miasto w szerszym ujęciu przy Muzeum Miejskim powinniśmy otworzyć Centrum Regionalizmu, a na terenach po zburzonym szpitalu Miasto powinno rozważyć wybudowanie dzielnicy mieszkaniowej z przeznaczeniem mieszkań na wynajem dla młodych mieszkańców. Dodatkowo zaprojektowałbym tam również nowoczesną siedzibę Biblioteki Miejskiej.

Trudno formułować zarzut opieszałości urzędników, gdyż całościowy program rewitalizacji będzie bardzo kosztowny i możliwy do szybkiej realizacji jedynie z wykorzystaniem środków europejskich.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Piotr Huzarewicz, radny żorskiego PiS:

Kwestia „rewitalizacji Starówki” jest sprawą bardzo skomplikowaną. Rewitalizacja może i powinna być rozumiana bardzo szeroko. Z jednej strony możemy mówić o działaniach „twardych”, tj. różnorodnych inwestycjach w tym obszarze, które będą jednak obwarowane zabytkowym charakterem Śródmieścia i wynikającymi z tego ograniczeniami określonymi przez konserwatora zabytków. Z drugiej strony jest cała gama tzw. działań „miękkich”, mających na celu ponowne przyciągnięcie mieszkańców na Starówkę. Na kompleksowe działania potrzebne są ogromne środki finansowe, których w naszym budżecie na tę chwilę nie ma. Przygotowujemy się do pozyskania pieniędzy z funduszy unijnych, jednak do dzisiaj nie są określone zasady ich rozdziału oraz działania możliwe do sfinansowania z tego źródła. Dlatego władze miasta przygotowują się na różne warianty.

Nie poprzestajemy jedynie na przygotowaniach do absorpcji środków unijnych, lecz w miarę możliwości są podejmowane różne „drobniejsze” przedsięwzięcia. Modernizowane są obiekty w obrębie starego miasta, takie jak MOK, kino, muzeum miejskie czy kamienice należące do miasta. Organizowane są różnorakie ciekawe imprezy kulturalne, na które przychodzi coraz więcej Żorzan. Aby osiągnąć zamierzony cel, konieczna jest współpraca różnych środowisk: urzędu i innych instytucji miejskich, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz samych mieszkańców. Ma to miejsce już dziś i sukcesywnie się rozwija. Reasumując. Osiągnięcie naszego wspólnego celu - „rewitalizacji Starówki” będzie zapewne procesem długotrwałym i kosztownym. Nie czekamy jednak na cud, lecz staramy się poprzez różnorakie działania już teraz „ożywić Starówkę”.

Pomysł radnego Dariusza Domańskiego budowy wieży widokowej w Śródmieściu, jest dość „oryginalny” … Myślę, że sam pomysłodawca w momencie jego zgłaszania jako historyk miał świadomość, iż nie jest on możliwy do realizacji z powodu uzasadnionego sprzeciwu konserwatora zabytków.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto