Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żory. Zmieni się Rynek i ul. Klimka - WIZUALIZACJE. Podoba się? Wypięknieje też Park Staromiejski, a w Parku Cegielnia pojawi się atrakcja!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Rewitalizacja ulic Klimka, Męczenników Oświęcimskich, Rynku, a także Parków: Staromiejskiego i Cegielnia ma kosztować kilkanaście milionów złotych.
Rewitalizacja ulic Klimka, Męczenników Oświęcimskich, Rynku, a także Parków: Staromiejskiego i Cegielnia ma kosztować kilkanaście milionów złotych. UM Żory
Szykują się spore zmiany w mieście! Na 750-lecie przyznania Żorom praw miejskich, władze miasta planują kompleksową rewitalizację Rynku, ulicy Klimka, a także Parków Staromiejskiego i Cegielnia. W tym drugim ma się pojawić wyczekiwana przez mieszkańców tężnia solankowa! Czy planowane zmiany i wizualizacje przypadły Wam do gustu?

Rynek i ul. Klimka w Żorach zmienią się nie do poznania

To będzie huczne świętowanie 750. rocznicy założenia Żor! Z okazji okrągłej rocznicy przyznania Żorom praw miejskich, władze miasta planują zupełnie odmienić oblicze ważnych żorskich miejsc. Chodzi o Rynek, ulicę Klimka, Park Staromiejski, czy Park Cegielnia.

Za kluczowe działanie władze Żor uważają przebudowę ul. Klimka, która dodatkowo ma objąć założenie pocmentarne. Jak mówi Tomasz Oszek, z pracowni architektonicznej 44-240, odpowiedzialnej za stworzenie nowego "look'u" ulicy, na ul. Klimka mają zostać wydzielone dwie części. Ich granica ma przebiegać w miejscu dawnych murów obronnych.

- Górną część ulicy Klimka, tj. od strony ulicy Garncarskiej przeznaczono wyłącznie dla ruchu pieszego, z możliwością dojazdu służb porządkowych, nowożeńców, konduktu pogrzebowego i rowerzystów. Dolną część tj. od strony Męczenników Oświęcimskich, zaprojektowano jako strefę pieszo-jezdną dostępną dla ruchu pieszego, samochodowego i rowerowego - tłumaczy Tomasz Oszek.

Na zrewitalizowanym terenie planuje się zainstalowanie ławek, koszy na śmieci, latarni oraz stojaków na rowery. Nowa adaptacja ul. Klimka ma być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z ulicy mają zniknąć kamień poległych oraz Pomnik Walczących o Wolną Polskę, które zostaną przeniesione w inne miejsce. Z kolei na Placu Pamięci Narodowej pojawi się "kwartał zieleni".

Tej, na zrewitalizowanych terenach Żor ma być o wiele więcej. Wprawdzie przebudowa ul. Klimka zakłada wycięcie dwunastu drzew, to w ich miejsce pojawi się 31 nowych nasadzeń.

- Będą one stanowić kontynuację szpaleru drzew wzdłuż całej ulicy Klimka, a także stworzą „zielony parasol” w miejscu pomnika Pamięci Walczących o Wolną Polskę oraz przy odtworzeniu murów obronnych - wyjaśnia Tomasz Oszek, który dodaje, że w projekcie ujęto również stworzenie dwóch zielonych ścian z bluszczu zimozielonego, a zasadzone drzewa będą gatunkami sprawdzającymi się jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza ze smogu.

W strefę wypoczynkowo-dydaktyczną zmieni się z kolei skwer u zbiegu zespołu pocmentarnego i ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba. "Otwarty" zostanie również teren starego cmentarza. Jak zakładają architekci, to ma się odbyć zgodnie z poszanowaniem

- Zaplanowano odtworzenia istniejących ścieżek, wykonanie łączników i ścieżki wzdłuż murów obronnych bez naruszania pomników cmentarnych i istniejącej zieleni. Alejki zostaną wyraźnie wydzielone od kwartałów z nagrobkami poprzez niskie barierki trawnikowe, a cały teren wzbogaci się o oświetlenie alejek i podświetlenie murów obronnych - zapowiada architekt pracowni 44-240, a jednocześnie autor projektu.

Ewa Pańczyk, Miejska Konserwator Zabytków w Żorach uspokaja: cmentarz nie zostanie zamieniony w park, a żaden z nagrobków nie zostanie z niego usunięty. Co więcej, zapomniane pomniki również mają zostać odnowione.

- Ze względu na zaprojektowanie ścieżek łączących istniejące alejki z chodnikami, konieczne będzie przeniesienie kilku nagrobków, głównie pozostałości obrzeży w inne miejsce, uporządkowanie terenu, dopasowanie zdegradowanych, leżących elementów do pomników. Zapewniamy jednak, że żaden z nich nie zostanie zniszczony ani usunięty z cmentarza - zaznacza Ewa Pańczyk.

Zmiany w okolicach żorskiej starówki "dotkną" też Rynku. Zupełnie nowe oblicze ma zyskać znajdująca się na nim fontanna, która stanie się tzw. mokrym chodnikiem. - Podziemna niecka fontanny będzie stanowiła miejsce lokalizacji dysz. Po wschodniej stronie fontanny pojawią się siedziska w postaci dziesięciu jasno-szarych granitowych bloków - informuje Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach.

Woda z fontanny ma tryskać w rytm kilkuminutowych pokazów muzycznych, a w jej posadzce mają zostać wyryte i objaśnione z historycznego punktu widzenia istotne daty w dziejach Żor.

Również ul. Męczenników Oświęcimskich ma przejść zmiany. - Prace obejmą zastąpienie istniejącego ciągu pieszego ścieżką rowerową na odcinku od Centrum Przesiadkowego do budynku szkoły, a także utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów przez jezdnię i uporządkowanie pasa zieleni - zdradza Lubszczyk.

Wypięknieje Park Staromiejski, a w Parku Cegielnia pojawi się nowa atrakcja!

Oprócz Starówki szereg zmian miasto chce przeprowadzić również w parkach. Na nowo zagospodarowany ma zostać Park Staromiejski przy ul. Rybnickiej.

- Rewitalizacja obejmuje przebudowę ścieżek, przebudowę i rozbudowę oświetlenia, modernizację parkowej fontanny, a właściwie jej budowę z odtworzeniem kształtu historycznej misy uzupełnienie istniejących nasadzeń zieleni wysokiej oraz niskiej - wylicza Adrian Lubszczyk, podkreślając, że w parku pojawią się także nowe elementy małej architektury, np. ławki, czy stojaki na rowery.

Długo wyczekiwana przez żorzan atrakcja ma za to pojawić się w Parku Cegielnia. Mowa o tężni solankowej. Na tym jednak nie koniec. Jak zauważa Waldemar Socha, prezydent Żor, oprócz tężni pojawi się cały reprezentatywny plac. Zasadzona zostanie też nowa zieleń.

Całość przebudowy Starówki oraz żorskich parków ma kosztować ponad 13,6 milionów złotych. Władze Żor o dofinansowanie na ten cel starają się w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zdaniem prezydenta Sochy, to korzystna możliwość. Przemawia za nim chociażby niewysokie oprocentowanie, a ożywienie żorskiej Starówki jest warte tej ceny.

- Wiemy, jak ważna to przestrzeń dla naszych mieszkańców i chcemy, byśmy wszyscy mogli w pełni się nią cieszyć - mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

Rewitalizacja ulic Klimka, Męczenników Oświęcimskich, Rynku, a także Parków: Staromiejskiego i Cegielnia ma kosztować kilkanaście milionów złotych.

Żory. Zmieni się Rynek i ul. Klimka - WIZUALIZACJE. Podoba ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto